مشاوره رایگان: 02122110460

لهستان

لهستان با نام رسمی جمهوری لهستان کشوری در مرکز اروپا است. این کشور از غرب با آلمان، از جنوب غربی با جمهوری چک، از جنوب با اسلواکی، از شمال شرقی با لیتوانی و روسیه، از شرق با بلاروس، از جنوب شرقی با اوکراین و از شمال با دریای بالتیک همسایه است. جنوب لهستان را کوه های کارپات دربر گرفته اند و رودهای اودرو نیسه نیز در غرب لهستان جریان دارند. از جمله رودهای مهم لهستان می توان به ویستولا، وارتا و باگ اشاره کرد که نقش مهمی در تجارت لهستان ایفا می کنند. لهستان نهمین کشور بزرگ اروپا است. جمعیت کشور لهستان بیش از 38 میلیون نفر اعلام شده است. پایتخت لهستان شهر ورشو است که بزرگ ترین و پرجمعیت ترین شهر این کشور محسوب می شود. لهستان دارای 16 استان است. ورشو مرکز هنر و موسیقی این کشور بوده و فضای فرهنگی و هنری بی همتایی دارد که هر عاشق هنر و تاریخ را به خود جذب می کند. از مهم ترین شهرهای لهستان می توان به کراکوف، ووچ، وروتسلاو، پوزنان، گدانسک، اشچچین و کاتوویتس اشاره کرد. کشور لهستان از جمله کشورهای اتحادیه اروپا و عضو کشورهای معاهده شنگن می باشد. این کشور عضو پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو نیز هست. واحد پول لهستان زلوتی است که با نماد zł و کد ایزو PLN شناخته می شود.


زبان

لهستانی زبان رسمی کشور لهستان است. این زبان از گروه زبان های هندواروپایی و زیرشاخه زبان های اسلاوی است. لهستانی زبانی از دسته اسلاوی غربی است. 97 درصد مردم این کشور به زبان لهستانی صحبت می کنند. زبان لهستانی در برخی از کشورهای همسایه نیز به عنوان زبان دوم صحبت می شود. پس از زبان روسی، لهستانی دومین زبان اسلاوی می باشد که بیشترین تعداد صحبت کننده را دارد و بعضی از کلماتش با زبان های دیگر کشورهای همسایه از جمله جمهوری چک، اسلواکی، بلاروس و اوکراین مشترک است. بیشتر مردم کشور لهستان همچنین به زبان انگلیسی به عنوان زبان دوم مسلط هستند. این زبان یکی از زبان های اتحادیه اروپا نیز می باشد. زبان لهستانی امروزه چهار گویش شامل لهستانی بزرگ، لهستانی کوچک، ماسوویانی و سیلزی دارد که تا حد زیادی شبیه هم هستند. بعضی از مردم هر یک از این گویش ها را یک زبان جداگانه در نظر می گیرند. در بعضی از تقسیم بندی ها، زبان کاشوبی را نیز یک گویش لهستانی می دانند که در حقیقت یک زبان مجزا است.


مردم

اکثر مردم این کشور از نژاد له یا لخ هستند، نژادی که نام لهستان نیز از این قوم گرفته شده است. جمعیت لهستان تقریبا یکدست است و تعداد مهاجران در این کشور ناچیز است. 96 درصد نژاد مردم این سرزمین را لهستانی ها، یک درصد را آلمانی ها، یک درصد را بلاروس ها و دو درصد باقی مانده را نیز اوکراینی ها و سایر مهاجرین تشکیل می دهند. نژاد لهستانی از خاستگاه اسلاوی غربی هستند. این مردم در اروپای مرکزی و شرقی ساکن هستند. چک ها و اسلواکی ها نزدیک ترین قوم ها به لهستانی ها هستند. تمرکز و تجمع لهستانی ها در کشور لهستان است. در پی جنگ جهانی دوم بسیاری از لهستانی ها از این کشور مهاجرت کردند. اکنون شماری از این مردم در کشورهای دیگر ساکن هستند.


اقتصاد

اقتصاد لهستان دومین اقتصاد بزرگ اروپای مرکزی است و در اروپا از جایگاه ششم برخوردار است و بزرگ ترین در میان کشورهای اروپایی تازه استقلال یافته از شوروی سابق است. از سال 1990 لهستان یک سیاست آزاد سازی اقتصادی را دنبال کرده است. بزرگ ترین بخش اقتصاد آن از بخش خدمات 62.3 درصد، صنعت 34.2 درصد و کشاورزی 3.5 درصد می باشد. نرخ تولید ناخالص داخلی در سال گذشته به 258 میلیون دلار رسیده است. لهستان در بین 196 کشوری که تولید ناخالص داخلی آنها منتشر شده است در رتبه 32 قرار دارد. حمل و نقل هوایی، الکترونیک و مخابرات، تکنولوژی اطلاعات، بیوتکنولوژی و بیوشیمی، محصولات دارویی و فناوری های نوین از مهم ترین بخش های تحقیق و توسعه لهستان هستند. صنایع در قالب هفت شاخه اصلی ماشین سازی، فولاد و استیل، زغال سنگ، صنایع شیمیایی، کشتی سازی، صنایع غذایی و شیشه سازی 34 درصد از رشد اقتصادی کشور را به خود اختصاص داده اند. 80 درصد اقتصاد لهستان وابسته به بخش خصوصی است و توانسته در طول 20 سال گذشته رشد اقتصادی 7 درصدی را تجربه کند. لهستان چند سالی است که تلاش می کند از طریق تسهیل سرمایه گذاری خارجی روابط تجاری خود را با کشورهای اروپایی و جهان افزایش دهد و شرکای قابل اطمینانی برای خود فراهم کند. در حال حاضر بزرگ ترین سرمایه گذاری در لهستان در حیطه زیرساخت و محیط زیست، رشد هوشمندانه، آموزش و پرورش و توسعه دیجیتال و فنی می باشد. البته یکی دیگر از بخش های مهم سرمایه گذاری در اقتصاد لهستان انرژی هسته ای است.

لهستان بیست و چهارمین کشور جهان از نظر داشتن اقتصاد صادرات می باشد. برترین صادرات کشور لهستان مربوط به بخش های وسایل نقلیه، اتومبیل، مبلمان، پخش کننده های تصویری و استفاده از سیستم دسته بندی HS می باشد. برترین واردات این کشور مربوط به ماشین آلات، نفت خام، قطعات وسایل نقلیه، بسته های دارویی و قطعات ماشین های اداری هستند.


آب و هوا

آب و هوا لهستان تحت تاثیر آب و هوای اقیانوسی است. این کشور یکی از خارق العاده ترین شرایط جوی را در بین سایر کشورها دارد. لهستان کشوری چهار فصل است و فصل بهار در آن بسیار مطبوع است. در لهستان به دلیل وجود کوه های بسیار کم، فصل تابستان شاهد افزایش گرمای بسیار زیادی می باشد. حتی آب و هوای لهستان در ماه آخر تابستان و در اوایل پاییز نیز گرم است. کشور لهستان دارای پاییز بسیار معتدلی می باشد. این کشور از طرف جنوب دارای جریان آب و هوای گرم است و اغلب به صورت نیمه گرمسیری است. در فصل پاییز اغلب مناطق دارای طبیعتی بکر و بسیار زیبا می باشند. میانگین دمای این کشور در فصل های پاییز و یا اواخر تابستان چیزی حدود 20 تا 25 درجه سانتیگراد است. در زمستان وجود سردترین بادهایی که از سمت سیبری به کشور لهستان می رسد در اغلب مواقع باعث بارش برف شدید دیده می شود. حدود 1 تا 3 ماه از سال در این کشور بیشترین میزان برف و باران دیده می شود که سبب وجود غارهای یخی بسیار زیبایی شده است. بهترین فصل سفر به لهستان بهار و پاییز می باشد.


گردشگری

ورشو پایتخت لهستان شهری زیبا که پس از سپری کردن جنگی ظالمانه بازسازی شده و اکنون مجموعه ای از جاذبه های گردشگری آن در غالب خیابان های قدیمی، بناهای تاریخی، موزه ها، کلیساها و کاخ های نئوکلاسیک در کنار آسمان خراش های مدرن مورد بازدید گردشگران خارجی است. این شهر جنگ زده با زیبایی های خود لقب پارس اروپای شرقی را به خود اختصاص داده است. دولت لهستان برای ارتقای صنعت گردشگری در کشور و افزایش درآمد برای کشور، وزارت اقتصاد را مامور تنظیم راهبردی مناسب برای این کار نموده است. لهستان با برخورداری از 50 موسسه توریستی و 8 هزار مزرعه ویژه توریسم کشاورزی تجربه ای از یک کشور پیشرو در صنعت توریسم در کشوری کاملا غیر صنعتی به جهان ارائه کرده است. توریسم کشاورزی در لهستان شهرت جهانی دارد. لهستان توانسته با مزارع کشاورزی خود صنعت توریسم روستایی را رونق ببخشد. دولت لهستان گزینه های متنوعی را در اختیار گردشگران قرار می دهد که شامل مزرعه های سنتی و بافت های روستایی، خانه دهقانان با اتاق ها و امکانات رفاهی مناسب، اتاق های مجهز در هتل ها یا در مینی هتل ها که همگی در مزرعه ها و یا در روستاهای خوش آب و هوا احداث شده اند می باشد.

قلعه واول، اردوگاه آشویتس، دریاچه ماسوریان، تپه های شنی اسکووینسکی، قلعه مالبورک، معدن نمک در حومه شهر کراکف، جنگل بیالوویزا ، شهر تاریخی گدانسک، بازار مرکزی شهر ورشو، میدان اصلی شهر کراکف، شهر وروتسواف، آکواریوم گدنیا، پیست اسکی گوبالوواک، تونل های زیرزمینی شچچین و کلیساهای چوبی لهستان کوچک جنوبی تنها بخشی از جاذبه های گردشگری لهستان می باشند.


مذهب

دین رسمی در کشور لهستان مسیحیت است، به طوری که حدود 95 درصد از مردم این کشور از مذهب کاتولیک رومن تبعیت می کنند. 5 درصد دیگر ارتدوکس شرقی، پروتستان و از دیگر فرقه های مسیحیت هستند. یهودیت و اسلام نیز بزرگ ترین مذاهب غیرمسیحی در لهستان هستند. بیشتر یهودیان اروپا در لهستان زندگی می کنند. دین نقش بسیار مهمی در زندگی مردم این کشور دارد به طوری که افراد بسیار پایبند به تعلقات مذهبی هستند. لهستانی ها در بین کشورهای اروپایی جزو پیروان راستین کلیسای کاتولیک رم هستند. احساس و تعلقات مذهبی نقش مهمی در مبارزات آنها علیه کمونیست ها داشته است. اسلام نیز در سال های اخیر به دلیل مهاجرت اقوام مختلف در لهستان به وجود آمده است. مسلمانان لهستان اکثرا سنی مذهب و حنفی هستند. دولت لهستان پیرو آزادی ادیان در این کشور است و افراد می توانند آزادانه مذهب خود را انتخاب کنند.


سیاست

نوع حکومت لهستان جمهوری چند حزبی است که دارای دو مجلس قانونگذاری است. قوه مجریه این کشور به ترتیب متشکل از رئیس جمهور، نخست وزیر و هیات وزیران است. رئیس جمهور برای مدت 5 سال انتخاب می گردد که حداکثر یک رئیس جمهور می تواند دو دوره در این پست خدمت کند. قانون اساسی لهستان قانون عالی در لهستان است و نظام حقوقی لهستان بر اساس اصل حقوق مدنی و آزادی افراد در برابر دولت و حکومت کشور است. رئیس شورای وزیران لهستان نخست وزیر این کشور است که رهبر کابینه و رئیس حکومت لهستان می باشد. در حال حاضر پنج حزب یا ائتلاف در این کشور حضور فعال دارند. ترکیب قانون و پارلمان و ریاست جمهوری نظام سیاسی لهستان را تشکیل می دهد. این کشور اولین حکومت غیرکمونیستی در منطقه محسوب می شود.


هزینه زندگی در لهستان

انتخاب شهر محل سکونت، تاثیر قابل توجه ای بر میزان هزینه های زندگی در لهستان دارد. هزینه زندگی در بعضی شهرها مثل ورشو و کراکوف نسبت به سایر شهرها بالاتر است. بیاویستوک، ترونی و بیدگوشچ از شهرهای ارزان لهستان هستند. هزینه زندگی هر شخص به سبک زندگی و میزان درآمد وی بستگی دارد. متوسط هزینه زندگی برای هر نفر در لهستان ماهانه بین 700 تا 1000 یورو می باشد.

برخی از هزینه های اساسی زندگی در لهستان شامل موارد زیر می باشد:

 • هزینه اجاره آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر 364 یورو
 • هزینه اجاره آپارتمان یک خوابه در خارج شهر 278 یورو
 • هزینه اجاره آپارتمان سه خوابه در مرکز شهر 622 یورو
 • هزینه اجاره آپارتمان سه خوابه در خارج شهر 460 یورو
 • هزینه خرید هر متر مربع آپارتمان در مرکز شهر 1764 یورو
 • هزینه خرید هر متر مربع آپارتمان در حومه شهر 1176 یورو
 • هزینه خدمات شامل آب، برق، سرمایش، گرمایش و زباله برای آپارتمان 85 متری ماهانه 142 یورو
 • هزینه خوراک و مواد غذایی ماهانه بین 150 تا 200 یورو
 • هزینه حمل و نقل ماهانه 22 یورو
 • هزینه باشگاه ورزشی برای هر بزرگسال 26 یورو
 • هزینه مهد کودک برای روز کامل در موسسات خصوصی، ماهانه برای هر کودک 209 یورو
 • هزینه پوشاک ماهانه حدودا بین 40 تا 80 یورو

مزایای کشور لهستان

لهستان اقتصاد رو به رشدی دارد، به همین سبب مهاجران می توانند فرصت های شغلی فراوانی در بخش های رو به رشد پیدا کنند. هزینه مسکن در این کشور بسیار مقرون به صرفه است. سکونت، حتی در ورشو پایتخت لهستان، در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی بسیار ارزانتر است. خدمات درمانی خصوصی ارزان قیمت با استاندارد بالا در بیمارستان های لهستان ارائه می شود. تمامی بیمارستان ها با مدرن ترین تجهیزات پزشکی مجهز می باشند. اکثر شهرهای لهستان دارای سیستم های پیشرفته و جامع حمل و نقل عمومی هستند. بعضی از شهرها، از جمله ورشو، دارای یک سیستم دوچرخه ای بوده که خدماتی همانند سایر سیستم های حمل و نقل ارائه می دهد. تحصیلات عالیه در لهستان سابقه ای طولانی حدود 800 سال دارد. بیشتر از 400 موسسه عالی آموزشی در این کشور وجود دارد که بسیاری از آن ها رشته های درسی به زبان انگلیسی ارائه می دهند. لهستان با برخورداری از آب و هوای چهار فصل و جاذبه های گردشگری بسیار مقصدی جذاب برای بسیاری مهاجران است. دستیابی به اقامت لهستان از طریق کار، تحصیل، تمکن مالی، سرمایه گذاری و ثبت شرکت امکان پذیر می باشد.

 

مزایای شهروندی و تابعیت لهستان

 • کسب پاسپورت معتبر اروپایی
 • سفر بدون ویزا به 115 کشور و 37 کشور با اخذ ویزای فرودگاهی
 • امکان زندگی، کار و تحصیل در کل اتحادیه اروپا
 • افتتاح حساب در کل کشورهای اتحادیه اروپا
 • حق برخورداری از حقوق شهروندی و مزایای اجتماعی
 • دسترسی به خدمات پزشکی و مراقبتی با کیفیت
 • امکان راه اندازی تجارت آزاد در کشورهای اتحادیه اروپا

مزایای اقامت دائم لهستان

 • واجد شرایط اخذ شهروندی این کشور پس از 5 یا 6 سال
 • سفر به کشورهای حوزه شینگن و اتحادیه اروپا
 • امکان کار در کشورهای عضو شینگن بدون نیاز به مجوز کار
 • هزینه های زندگی و تحصیل مناسب و مقرون به صرفه
 • امکان افتتاح حساب بانکی شخصی و تجاری
 • امکان استفاده از برند اروپایی
 • حق زندگی در هر جای دیگر در اتحادیه اروپا
 • دسترسی به مزایای مراقبت های بهداشتی و آموزشی در سراسر اتحادیه اروپا

مزایای اقامت موقت لهستان

 • زندگی در کشور اروپایی پیشرفته و زیبا
 • واجد شرایط اخذ اقامت دائم پس از 3 سال
 • واجد شرایط اخذ شهروندی این کشور پس از 5 یا 6 سال (جمعا 8 یا 9 سال)
 • دسترسی به خدمات درمانی با کیفیت
 • سفر به تمامی کشورهای حوزه شینگن
 • امکان کار در کل کشور
 • امکان تحصیل در تمامی دانشگاه های کشور

 

ویزا پلاس با در اختیار داشتن برترین وکلا مفتخر است شما را در کلیه مراحل اخذ اقامت لهستان یاری و همراهی نماید.

 • ثبت شرکت در لهستان

  کشور لهستان از جمله کشورهای اتحادیه اروپا و عضو کشورهای معاهده شینگن است که در شرق اروپا قرار دارد و یکی از اعضای ناتو می باشد. کشور

  ...
 • خرید ملک در لهستان

  خرید ملک در لهستان

  جمهوری لهستان کشوری در مرکز اروپا است. پایتخت آن ورشو نام دارد و واحد پول آن زلوتی می باشد. لهستان عضوی از کشورهای اتحادیه اروپا می باشد

  ...
 • تمکن مالی لهستان

  تمکن مالی لهستان

  لهستان کشوری در شمال قاره اروپا و ششمین عضو اتحادیه اروپا می باشد که جمعیت آن بالغ بر 38 میلیون نفر می باشد. این کشور از جنوب به اسلواکی

  ...