مشاوره رایگان: 02122110460

نروژ

نروژ با نام رسمی پادشاهی نروژ کشوری در بخش غربی شبه جزیره اسکاندیناوی است که جزیره یان ماین و مجمع الجزایر سوالبارد در قطب شمال را در بر می گیرد. این کشور از شرق دارای یک نوار طولانی مرزی با سوئد بوده، از شمال شرق با فنلاند و روسیه و از جنوب با تنگه اسکاژراک هم مرز است. مدار شمالگان از نواحی شمالی این کشور عبور می کند. قسمتی از مرزهای نروژ و فنلاند را رود تانا تشکیل داده است. سواحل نروژ طولانی است و به اقیانوس اطلس و دریای بارنتز متصل است. اسلو پایتخت نروژ است. از مهم ترین شهرهای نروژ می توان به برگن، ترومسو، تروندهیم، استاوانگر، هنینگسواگ، السوند و باروم اشاره کرد. جمعیت این کشور بالغ بر 5.3 میلیون نفر است. تقریبا 70 درصد خاک نروژ به دلیل سرمای شدید و همجواری با قطب شمال غیرقابل سکنونت می باشد و هر چه از شمال به طرف جنوب نروژ پیش برویم از سرمای هوا کاسته و به تراکم جمعیت افزوده می شود. در شمال نروژ جزایر متعددی وجود دارد که مهم ترین آنها لوپهاوت، رینگ واسوی و سنجا می باشند. در شمال غربی نیز مجمع الجزایر لوفتون شامل 12 جزیره بزرگ و 35 جزیره کوچک، جزیره ویکنا، جزیره هیترا و فوریا واقع شده اند. واحد پول نروژ، کرون است که با نماد Kr و کد ایزو NOK شناخته می شود.


زبان

زبان نروژی در دو گویش خود زبان رسمی این کشور است. نروژی یک زبان هندواروپایی از شاخه گروه زبان های اسکاندیناویایی و از گروه زبان های ژرمنی است. وجود دو زبان در نروژ باعث پیچیدگی مسائل زبانی این کشور شده است. این زبان ها، زبان نوشتاری بوکمول که نزدیک به زبان دانمارکی است و زبان معیار نینورسک که نزدیک به لهجه شمال سوئد است می باشند که هر دو از سال 1885 به عنوان زبان های رسمی نروژ شناخته شده اند. زبان های بوکمول و نینورسک بعد از اصلاحات سال 1938 به هم نزدیک تر شدند که این امر نتیجه سیاست های حکومتی برای به هم پیوستن دو زبان جهت ایجاد زبان مشترک نروژی به نام سام نورسک بوده است. آلمانی، فرانسوی و اسپانیایی زبان دوم بسیاری از مردم کشور نروژ است. زبان نروژی به دانمارکی و سوئدی نزدیک است و زبان نوشتاری نروژ تقریبا با دانمارک یکسان است. همچنین سوئدی ها و نروژی ها بسیار راحت زبان یکدیگر را درک می کنند. زبان نروژی همچنین به زبان های ایسلندی، آلمانی، هلندی و انگلیسی مرتبط است. زبان نروژی در دانمارک، آلمان، انگلستان، اسپانیا، کانادا و آمریکا نیز صحبت می شود.


مردم

پیشینه مردم نروژ از نژاد اسکاندیناوی از تبار وایکینگ ها و از شاخه ژرمن ها است. اقلیت نژادی این کشور قوم سامی (اسکاندیناوی) است. سامی ها بومیانی هستند که مدتی طولانی ساکن قسمت های شمالی نروژ، سوئد، فنلاند و روسیه بوده اند. جمعیت سامی ها 100 هزار نفر تخمین زده می شود که از این تعداد تقریبا 40 تا 50 هزار نفر در نروژ زندگی می کنند. اکثر سامی ها هنوز هم در شمال نروژ زندگی می کنند. اسلو نیز یکی از شهرهایی است که در آن بیشترین تعداد سامی ها زندگی می کنند. امروزه فقط 10 درصد از سامی ها از طریق نگهداری گوزن شمالی گذران زندگی می کنند. نژاد 95 درصد مردم این کشور نروژی است و 3 درصد هم سوئدی و دانمارکی هستند. کشور نروژ در چند دهه اخیر تبدیل به یک کشور چند فرهنگی شده است. مهاجرت از کشورهای مختلف، به ویژه کشورهای اسلامی، عامل این امر بوده است. این موضوع سبب تغییر نژادی مردم نروژ شده است.


اقتصاد

اقتصاد نروژ یک اقتصاد ترکیبی توسعه یافته است که برخی بخش های آن در مالکیت راهبردی دولت قرار دارد. از زمان انقلاب صنعتی، اقتصاد نروژ همیشه در حال رشد مداوم و موثر بوده است. کشور نروژ یکی از کشورهای قدرتمند در زمینه ماشین آلات و تجهیزات به شمار می رود. این کشور در زمینه تجهیزات و آهن آلات نیز توانسته رتبه صادرات خوبی در دنیا داشته باشد. بخش عمده اقتصاد نروژ از بخش خدمات تامین می شود. رتبه کشور نروژ در دنیا در زمینه خدمات بسیار عالی است. این کشور دارای ذخایر بزرگ نفت خام، گاز طبیعی، معدن و آب شیرین است. صنایع پتروشیمی یک چهارم از تولید ناخالص داخلی نروژ را تشکیل می دهد. یکی دیگر از منابع عمده درآمد کشور نروژ صنعت آبزی پروری است. صادرات ماهی سالمون و انواع ماهی ها و غذاهای دریایی یکی از منابع عمده درآمدی نروژ است. بر اساس فهرست بانک جهانی و صندوق بین المللی پول نروژ چهارمین کشور دنیا از نظر درآمد سرانه می باشد. نروژ به نسبت جمعیت بزرگترین تولید کننده غیر خاورمیانه ای نفت و گاز طبیعی جهان است. کشور نروژ ازجمله معدود کشورهای نفتی است که توانسته نفرین نفت را در هم بکشند و تبدیل به یکی از اقتصادهای برتر دنیا شود. طی سال های اخیر نروژ در صدر فهرست شاخص توسعه انسانی و همچنین در پنج سال گذشته در صدر فهرست شاخص رفاه لگتوم قرار داشته است. نروژ همچنین به واسطه داشتن سیستم اداری شفاف و فساد اداری صفر در دنیا زبانزد است.

کشور نروژ یکی از کشورهایی است که توانسته صادرات و واردات خود را به شکل دقیق و صحیحی پیش ببرد و در این زمینه بسیار موفق بوده است. صنعت کشتیرانی و کشتی سازی برای سال های متمادی حامی صادارت نروژ بوده است اما بخش عمده ای از صادرات نروژ بر صادرات منابع طبیعی استوار است.

انواع ماهی، سوخت های معدنی، مواد نفتی، ماشین آلات، کالاهای بدون جایگزین، آلومینیوم، آهن، فولاد و نیکل، تجهیزات الکترونی، تجهیزات پزشکی، کشتی، قایق و دیگر سازه های شناور از مهم ترین صادرات نروژ است. واردات مهم کشور نروژ شامل ماشین آلات، آهن یا فولاد، وسایل نقلیه، تجهیزات الکترونیکی، سوخت های معدنی، مبلمان، ساختمان های پیش ساخته، پلاستیک و مصنوعات، و محصولات دارویی می شود.


آب و هوا

کشور نروژ کشور سردی می باشد و تقریبا آب و هوای قطبی دارد. قسمت های شمالی کشور نروژ نسبت به قسمت های جنوبی این کشور سردتر است و در قسمت شمال نروژ در تابستان خورشید نیمه شب دیده می شود. در فصل تابستان روزها بسیار طولانی است. خورشید در کشور نروژ غروب می کند اما هرگز شب نمی شود و این حالت بسیار هیجان انگیز است، ولی شمال نشینان نروژ در زمستان به طول یک ماه خورشید را نمی بینند زیرا خورشید هرگز از افق بالاتر نمی آید. همین مساله باعث می شود که قسمت شمالی نروژ در زمستان دارای آب و هوای بسیار سردی باشد در حالی که در جنوب زمستان مانند سایر قسمت های اروپا می باشد. شروع فصل بهار سال به سال متفاوت می باشد ولی معمولا قبل از پایان ماه مه از راه می رسد. فصل پاییز معمولا در نیمه های آگوست شروع شده و تا نیمه های نوامبر ادامه دارد. فصل تابستان در جنوب کشور نروژ در ماه ژوئن شروع شده و تا آگوست ادامه دارد و دما در بالاترین حالت آن ممکن است به حدود 25 درجه سانتیگراد هم برسد. فصل زمستان از نوامبر تا آوریل ادامه دارد. در فصل زمستان مردم مناطق داخلی کشور و دور از دریا ممکن است آب و هوای قطبی را تجربه کنند و دما به منفی 40 درجه سانتیگراد هم برسد. بهترین زمان سفر به نروژ فصل بهار و تابستان، بین ماه های مه تا آگوست یعنی حدود نیمه اردیبهشت تا اوایل شهریور است.


گردشگری

نروژ یکی از خوش منظره ترین کشورهای اروپا و جهان است که با داشتن طبیت بکر و زیبا، جنگل های سرسبز و دیدنی و قرار گرفتن در مدار شمالگان به سرزمین آبدره ها و شفق های قطبی شهرت دارد. کشور نروژ به دلیل مناظر طبیعی تحسین برانگیز هر ساله پذیرای تعداد کثیری از بازدید کنندگان می باشد. جاذبه های گردشگری نروژ حیات خود را مدیون وضعیت جغرافیایی منحصر به فرد و توسعه صنعتی پاک این کشور هستند. افزایش گردشگران عمدتا طی ماه های فصل تابستان رخ می دهد. صنعت گردشگری منابع مالی بسیاری را در اقتصاد نروژ تزریق کرده است. در سال گذشته گردشگری بیش از 36 میلیارد دلار به اقتصاد این کشور کمک کرده است. نروژ یکی از بهترین جاهای دنیا برای دیدن خورشید نیمه شب است. این پدیده طبیعی هر سال نزدیک انقلاب تابستانی در اوج ارتفاع خورشید در یکی از نیمکره های عرضی شمال یا جنوب کره زمین و در نتیجه طولانی ترین روز سال اتفاق می افتد و خورشید کلا غروب نمی کند و دائم روز است. خورشید نیمه شب گردشگران و محققان بسیاری را به نروژ می کشاند.

موزه کشتی واکینگ ها، شهربازی توسن فراید، پارک ویگلند، کلیسا چوبی اورنس، موزه اسکی هولمنکولن، منطقه تفریحی گیرانگرفیورد، جزیره لوفوتن، رشته کوه های پریکستولن، کلیسای جامع شمالگان، شهر بریگن، موزه دریایی و آبدره اسلو از مهم ترین و پر بازدیدترین جاذبه های کشور نروژ هستند.


مذهب

دین رسمی مردم نروژ مسیحیت است. دین 86 درصد از مردم نروژ پروتستان لوتری است. 3 درصد مردم پیرو آیین کاتولیک و پروتستان هستند. 1 درصد از جامعه نروژ را مسلمان تشکیل می دهند و مراکز شیعه زیادی دیده می شود. آزادی مذهب در نروژ حاکم است و مردم می توانند هیچ دین خاصی را برای خود انتخاب نکنند. حدود 10 درصد مردم نروژ نیز پیرو هیچ دینی نیستند. به تازگی و با مهاجرت مسلمانان به نروژ طی سالهای اخیر، اشاعه دین اسلام در نروژ افزایش یافته است. مذهب در کشور نروژ آزاد بوده و هر کس خود می تواند انتخاب کند به چه دینی اعتقاد داشته باشد.


سیاست

حکومت در کشور نروژ پادشاهی است. در این کشور دو مجلس وجود دارد اما برای انتخاب این دو مجلس تفاوت مشخصی نسبت به سایر کشورها دیده می شود. پارلمان این کشور 169 عضو دارد که برای یک دوره چهار ساله انتخاب می شوند. انتخابات در نروژ هر دو سال یک بار برگزار می شود. به این شکل که ما بین انتخابات پارلمانی انتخابات محلی برگزار می گردند. پس از تشکیل پارلمان، اعضای آن با برگزاری انتخابات داخلی به دو قسمت، یکی با 39 عضو و دیگری با 116 عضو تقسیم می شوند. لوایح ابتدا به مجلس بزرگتر فرستاده شده و پس از تصویب به مجلس کوچک تر آورده می شوند. اگر یکی از مجالس در تصویب لایحه ای مخالفت کند، جلسه مشترک دو مجلس تشکیل می شود و رای دو سوم اکثریت تکلیف لایحه را مشخص می کند. قوه مجریه توسط شورای ایالتی کابینه به رهبری نخست وزیر نروژ کار می کند. قوه مقننه از طریق نظام چند حزبی، هم به دولت و هم به استورتینگه محول شده است. قوه قضاییه مستقل از شاخه مجریه و مقننه می باشد. واحد اطلاعات اکونومیست، نروژ را به عنوان یک دموکراسی کامل رتبه بندی کرده است.


هزینه زندگی در نروژ

هزینه زندگی در نروژ نسبت به بسیاری دیگر از کشورهای اروپایی از جمله آلمان، اتریش، ایتالیا و مجارستان بسیار بالاتر می باشد. هزینه زندگی در اسلو و شهرهای بزرگ به مراتب بیشتر از شهرهای کوچک است. عمده هزینه زندگی در نروژ مربوط به مقوله مسکن است. متوسط هزینه زندگی در نروژ ماهانه 1500 تا 2000 یورو است.

برخی از هزینه های اساسی زندگی در نروژ شامل موارد زیر می باشد:

 • هزینه اجاره آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر 923 یورو
 • هزینه اجاره آپارتمان یک خوابه در خارج شهر 725 یورو
 • هزینه اجاره آپارتمان سه خوابه در مرکز شهر 1519 یورو
 • هزینه اجاره آپارتمان سه خوابه در خارج شهر 1190 یورو
 • قیمت خرید هر متر مربع آپارتمان در مرکز شهر 5165 یورو
 • قیمت خرید هر متر مربع آپارتمان در خارج شهر 3558 یورو
 • هزینه خدمات شامل آب، برق، سرمایش، گرمایش و زباله برای آپارتمان 85 متری ماهانه 130 یورو
 • هزینه خوراک و مواد غذایی ماهانه بین 300 تا 350 یورو
 • هزینه اینترنت ماهانه 34 یورو
 • هزینه باشگاه ورزشی برای هر بزرگسال ماهانه 37 یورو
 • هزینه مهد کودک برای روز کامل در موسسات خصوصی، ماهانه برای هر کودک 270 یورو
 • هزینه حمل و نقل ماهانه 63 یورو

مزایای کشور نروژ

نروژ از جمله ثروتمندترین کشورهای حوزه اسکاندیناوی و اروپا می باشد. بر اساس شاخص های سازمان همکاری و توسعه اقتصادی (OECD) مردم نروژ شادترین مردم جهان هستند و میانگین امید به زندگی در این کشور بالاترین شاخص را در اختیار دارد. از سوی دیگر جمعیت کم نروژ باعث گردیده افراد از امکانات بسیار ایده ال و استانداردهای بسیار بالا در کلیه زمینه های فردی و اجتماعی برخوردار شوند. طبق آمار انتشار یافته از برترین نشریه ها و مجلات اقتصادی جهان از حیث سرانه درآمد سالیانه و برابری قدرت خرید، نروژ همواره بین 10 کشور برتر جهان قرار دارد. کلیه افرادی که در نروژ زندگی می کنند می توانند به صورت رایگان از خدمات درمانی و بهداشتی این کشور استفاده نمایند. طبق آمار انتشار یافته از سوی سازمان جهانی بهداشت (WHO) از لحاظ امکانات و استانداردهای بهداشتی نروژ یازدهمین کشور برتر جهان می باشد. نروژ با بالاترین میزان اشتغال در بین کشورهای برتر جهان قرار دارد. نرخ اشتغال در این کشور به طور متوسط 74.4 درصد است. قوانین کار نروژ برای شهروندان بومی آن کشور و خارجیان مهاجر امکان برخورداری از شرایط یکسان را فراهم می سازد. دستیابی به اقامت نروژ از طریق روش های کار، تحصیل، سرمایه گذاری و ثبت شرکت امکان پذیر است.

 

مزایای شهروندی و تابعیت نروژ

 • بهره مندی از مزایای شهروندی نروژ از جمله حق رای
 • کسب هفدهمین پاسپورت معتبر جهان
 • سفر بدون ویزا به 124 کشور و 45 کشور با اخذ ویزای فرودگاهی
 • زندگی در کشوری منحصر به فرد و با ثبات اقتصادی
 • امکان راه اندازی تجارت آزاد در کلیه کشورهای اتحادیه اروپا
 • امکان افتتاح حساب در تمامی کشورهای اروپا و حوزه شینگن
 • امکان کار و تحصیل در حوزه شینگن

مزایای اقامت دائم نروژ

 • امکان اخذ شهروندی نروژ پس از 7 سال سکونت طی 10 سال گذشته
 • زندگی در کشوری مدرن و امن
 • امکان کار در سرتاسر کشورهای اتحادیه اروپا
 • سفر به تمامی کشورهای عضو شینگن
 • امکان افتتاح حساب در تمامی کشورهای اتحادیه اروپا
 • امکان استفاده از برند اروپایی
 • حق زندگی در هر جای دیگر در اروپا
 • دسترسی به مزایای مراقبت های بهداشتی و آموزشی در سراسر اتحادیه اروپا

مزایای اقامت موقت نروژ

 • زندگی در کشوری زیبا و با ثبات
 • امکان اخذ اقامت دائم پس از 3 سال
 • دسترسی به بازار کار پر رونق
 • دسترسی به با کیفیت ترین خدمات درمان
 • امکان تحصیل در تمامی دانشگاه های کشور
 • سفر به کشورهای حوزه شینگن

 

ویزا پلاس با در اختیار داشتن برترین وکلا مفتخر است شما را در کلیه مراحل اخذ اقامت نروژ یاری و همراهی نماید.

 • تحصیل در نروژ

  تحصیل در نروژ

  کشور نروژ در شمال اروپا قرار گرفته است و از لحاظ امکانات رفاهی جزو کشورهای مطرح جهان محسوب می شود و سیستم آموزشی مدرن و قوی دارد. تحصیل

  ...