مشاوره رایگان: 02122110460

لتونی

لتونی که لاتویا نیز نامیده می شود با نام رسمی جمهوری لتونی کشوری است در شمال اروپا که کشور میانی در بین سه کشور حوزه دریای بالتیک به شمار می آید. لتونی توسط روسیه از شرق، استونی از شمال، لیتوانی از جنوب، بلاروس از جنوب شرقی و دریای بالتیک از غرب احاطه شده است. پایتخت لتونی شهر ریگا است. دوگاپیلس، لیه پایا و یورمالا از شهرهای مهم لتونی هستند. جمعیت این کشور 1.9 میلیون نفر است. لتونی از کم جمعیت ترین و کم تراکم ترین کشورهای اتحادیه اروپا به شمار می آید. بزرگ ترین دریاچه کشور دریاچه لوبانس و عمیق ترین دریاچه آن دریدزیس است که 65 متر عمق دارد. طولانی ترین رودخانه ای که از لتونی می گذرد دائوگاوا نام دارد. لتونی به خاطر داشتن سواحل و جنگل های کاج زیبا معروف است. لتونی پیشتر با نام جمهوری سوسیالیستی لتونی، یکی از جمهوری های اتحاد جماهیر شوروی بود و در 1991 از شوروی اعلام استقلال کرد. لتونی کشوری با تاریخ و سنن فرهنگی غنی است. این سرزمین که در شمال شرقی اروپا قرار گرفته به مدت هزار سال میزبان قبایل بالتیک و فین واوگری بوده است. لتونی یکی از اعضای سازمان ملل متحد، اتحادیه اروپا، ناتو، سازمان امنیت و همکاری اروپا، صندوق بین المللی پول، و سازمان تجارت جهانی است. همچنین لتونی یکی از اعضای شورای کشورهای حاشیه دریای بالتیک و بانک سرمایه گذاری شمال اروپا (نوردیک) است. پول رایج لتونی یورو است که با علامت اختصاری € و کد الفبایی EUR شناخته می شود.


زبان

زبان رسمی کشور لتونی، لتونیایی است که متعلق به خانواده زبان های هندواروپایی است. 86 درصد از مردم لتونی به این زبان سخن می گویند اما زبان هایی چون روسی و لهستانی هم در میان گروه هایی از مردم رایج است. زبان لتونیایی یکی از قدیمی ترین زبان ها در این خانواده به شمار می رود. این زبان غیراسلاوی و غیرژرمنی است و تنها به زبان لیتوانیایی شبیه است. این دو زبان گروه زبان های بالتیک را تشکیل می دهند. این گروه بسیاری از جنبه های قدیمی زبانی را در نظام آواشناسی و دستور زبان خود حفظ کرده اند. مردم این کشور به زبان های شاخه بالتیک و عمدتا به زبان لتونیایی و لاتگالی تکلم می کنند. روسی زبانان کشور لتونی 3 درصد جمعیت این کشور را تشکیل می دهند. زبان لهستانی و سایر زبان ها فقط 1 درصد جامعه لتونی را شامل می شوند. زبان لتونیایی از زبان های رسمی اتحادیه اروپا است. زبان انگلیسی بسیار در لتونی رواج دارد و مردم لتونی حداقل به دو زبان تسلط دارند.


مردم

ساکنین ابتدایی کشور لتونی مردمی از نژاد هندواروپایی در اطراف دریای بالتیک بودند. بعدها این مردم به روم و بیزانس راه تجارت را باز کردند. آنها کهربا صادر می کردند و فلزات قیمتی وارد کشور می کردند. در سال 900 پس از میلاد چهار قبیله جداگانه بالتیکی در سرزمین لتونی سکونت داشتند که نام آنها کورونی ها، لاتگالی ها، سلونی ها، و سمیگالی ها بود. نام لتونی از قبیله لاتگالی از قبایل اولیه گرفته شده است. لتونی ها همواره در طول قرون گذشته بزرگ ترین گروه قومی لتونی بوده اند ولی امروزه به دلیل مهاجرت، قومیت های مختلفی نیز در این کشور زندگی می کنند. جمعیت این کشور مخلوطی از قوم های مختلف اتحاد جماهیر شوروی سابق است. قبل از جنگ جهانی دوم نسبت غیر لتونی ها تقریبا 25 درصد بود. روس ها با حدود 10 درصد بزرگ ترین اقلیت بودند و پس از آن یهودیان تقریبا با 5 درصد، آلمانی ها و لهستانی ها 2 درصد در این کشور سکونت داشتند. پس از جنگ جهانی دوم تعداد کمی از یهودیان و آلمانی ها باقی ماندند و به دنبال مهاجرت گسترده روس ها، اوکراینی ها و بلاروس ها، لتونی ها تقریبا اقلیت باقیمانده شدند.


اقتصاد

لتونی کشوری دارای اقتصاد باز است. این کشور از سال 1999 عضو سازمان تجارت جهانی شده است. بر اساس آمارهای بانک جهانی لتونی از نظر شاخص آسانی کسب و کار در جهان چهاردهمین است. این کشور همچنین یکی از کشورهای موفق از لحاظ شاخص توسعه انسانی می باشد. با توجه به موقعیت جغرافیایی لتونی سرویس های حمل و نقل، پردازش چوب، کشاورزی، محصولات غذایی و ساخت ماشین آلات و ابزار آلات الکترونیکی در این کشور بسیار توسعه یافته اند. علاوه بر موارد ذکر شده منسوجات، فیبر مصنوعی، کود، داروسازی و الوار بدنه اصلی صنعت این کشور را تشکیل می دهند. خصوصی سازی در این کشور تقریبا به طور کامل انجام شده است. تقریبا تمام کمپانی های دولتی به بخش خصوصی منتقل شده اند و تنها تعداد محدودی از کمپانی های بزرگ در بخش دولتی مشغول به کارند. تولید ناخالص داخلی این کشور 4.40 میلیارد دلار است که در سال گذشته میلادی رشدی 10.3 درصدی را تجربه کرده است. 1 میلیون و 136 هزار نفر نیروی کار این کشور را تشکیل می دهند و نرخ بیکاری در آن 9.5 درصد است. نرخ تورم لتونی نیز 6.9 درصد است. کشورهای لیتوانی، استونی، روسیه، آلمان، انگلیس، لهستان، فنلاند، بلاروس، سوئد و دانمارک مهم ترین شرکای تجاری لتونی هستند.

محصولات صادراتی این کشور شامل چوب و محصولات چوبی، ماشین آلات و تجهیزات، فلزات، منسوجات و مواد غذایی است. واردات این کشور نیز شامل ماشین آلات و تجهیزات، مواد شیمیایی، سوخت و وسایل نقلیه است.


آب و هوا

آب و هوای کشور لتونی معتدل و نیمه مرطوب است. نوسان های شدید دمایی در لتونی مشاهده نمی شود. کشور لتونی کشوری چهار فصل می باشد که تابستان ها در این کشور گرم، زمستان ها سرد و یخبندان است و همچنین تعداد روزهای مرطوب و بارانی نیز نسبتا زیاد است. زمستان های سخت و برفی با دمای منفی به طور مکرر اتفاق می افتد. هوای بهار و پاییز ملایم و معتدل است. آب و هوای تابستان در لتونی بطور متوسط 17 درجه سانتیگراد گرم محسوب می شود و گهگاهی دما به میزان حداکثری 30 درجه سانتیگراد نیز می رسد. در بهار و پاییز هوا نسبتا متعادل ولی تغییرپذیر است. هوا در این فصول معمولا مرطوب است و متوسط دما 10 درجه سانتیگراد است. پاییز لتونی برای دوستداران طبیعت به خاطر ریزش برگ های رنگارنگ معروف است. زمستان ها در لتونی معمولا از میانه ماه دسامبر شروع شده و تا میانه مارس ادامه می یابد. میانگین دما در زمستان حدود منفی 6 درجه سانتیگراد است و سرما گهگاهی تا منفی 25 درجه نیز می رسد. بهترین زمان برای سفر به لتونی اوایل خرداد تا اواسط شهریور می باشد. در ماه های مهر و آبان بارش های پاییزی بسیار زیاد است و نور روز بسیار کم، به همین دلیل فصل پاییز فصل مناسبی برای سفر به این کشور نیست.


گردشگری

جاذبه های لتونی به خاطر غنی بودن معماریش بسیار زیاد هستند. ریگا پایتخت این کشور در سال 2014 به عنوان پایتخت فرهنگ اروپا معرفی شد. با توجه به جاذبه های تاریخی که در شهر ریگا وجود دارد این شهر در لیست آثار به ثبت رسیده یونسکو قرار گرفته است. همچنین با توجه به موقعیتی که لتونی از نظر جغرافیایی دارد، شاهد سواحل زیبا در کنار جنگل های دیدنی است که مناظر بسیار زیبایی را به وجود آورده اند. معماری قرون وسطایی برخی از قسمت های لتونی بسیار دیدنی هستند. صنعت توریسم لتونی از سال 1991 تاکنون رشد هفت برابری داشته است. در سال گذشته تعداد گردشگران ورودی این کشور 2 میلیون نفر بوده است. توریسم لتونی را از لحاظ در دسترس بودن زیرساخت ها، منابع گردشگری و تقاضا برای محصولات گردشگری می توان به دو گروه گردشگری تجاری و گردشگری تفریحی تقسیم کرد. وضعیت کیفی توسعه زیرساخت های گردشگری در این کشور رضایت بخش برآورد می شود و در حال پیشرفت است. از یک دهه اخیر که بخش گردشگری به عنوان یک صنعت دارای اولویت در لتونی هدف گذاری شد تعداد گردشگران خارجی به طور میانگین رشد 10 درصدی داشته است. آژانس دولتی توسعه گردشگری که زیر مجموعه وزارت اقتصاد است، مسئول پیاده سازی سیاستگذاری گردشگری در سطح ملی است. از وظایف این آژانس ارتقا و معرفی لتونی به عنوان یک مقصد جذاب و امن گردشگری در سطح بین المللی است.

سواحل یورمالا، آبشار کولدیگه، کلیسای سن پیتر، شهر دوگوپیلس، قلعه سیگولدا، تندیس آزادی ریگا، غار گواتمانا، قلعه ونتسپلیس، دهکده سسیس، موزه عکاسی فضای باز لتونی، کانال آبی لتونی، کاخ روندال، باغ گیاه شناسی دانشگاه لتونی، قلعه لیونیان، موزه تورایدا و کلیسای ریگا از مهم ترین جاذبه های گردشگری لتونی هستند.


مذهب

دین مسیحیت مذهب رایج در کشور لتونی است. حدود 77 درصد از مردم این کشور مسیحی و حدود 23 درصد نیز پیرو دیگر ادیان یا بی دین هستند. از میان مسیحیان لتونی تنها 7 درصد به امور مذهبی پرداخته و به کلیسا می روند. در میان مذاهب مسیحیت لوترگرایی به دلیل ارتباط نزدیکی که این کشور با کشورهای نوردیک و شمال آلمان داشته است از سایرین گسترده تر است. البته در بخش های شرقی لتونی اکثر مردم به مذهب کاتولیک گرایش دارند. امروزه کلیسای لوتری انجیلی لتونی حدودا 709 هزار عضو دارد. در حالی که کلیسای کاتولیک 430 هزار عضو دارد. کلیسای ارتدوکس لتونی سومین کلیسای بزرگ در این کشور است. طرفداران این کلیسا اغلب جزو اقلیت روسی زبان هستند. از لحاظ تاریخی بخش های مرکزی و غربی کشور غالبا پروتستان بوده اند در حالی که بخش های شرقی، خصوصا منطقه لات گیل، عمدتا کاتولیک اند. مهاجرت کاتولیک ها از لات گیل به ریگا و شهرهای دیگر در این نواحی بیشتر است. پرجمعیت ترین ادیان غیرمسیحی به ترتیب نئو پاگانیسم، یهودیت و اسلام هستند که تنها 0.05 درصد جمعیت لتونی را تشکیل می دهند. در طول اشغال شوروی بی دینی در این کشور افزایش یافته بود.


سیاست

لتونی یک جهموری دموکراتیک و پارلمانی است. انتخابات پارلمانی هر 4 سال برگزار می شود. رئیس جمهور لتونی که وظیفه ریاست بر کشور را دارد توسط سایما یا همان پارلمان لتونی برای مدت 4 سال انتخاب می شود. رئیس جمهور قوانین را امضا می کند، نخست وزیر که وظیفه ریاست بر دولت را دارد را منصوب می کند، و امور پارلمانی را انجام می دهد. رئیس جمهور نماینده کشور در روابط بین الملل است. وی نماینده های دیپلماتیک لتونی را منصوب کرده و همچنین وظیفه میزبانی نمایندگان دیپلماتیک کشورهای دیگر را بر عهده دارد. رئیس جمهور در کشور لتونی قدرت اجرایی چندانی نداشته و به طور کلی جنبه تشریفاتی دارد و بیشترین مسئولیت به عهده مجلس و نخست وزیر است. در عین حال براساس قانون اساسی لتونی، رئیس جمهور کسی است که قدرت تعیین صلاحیت بر مصوبات مجلس را داشته و می تواند آن مصوبات را وتو کرده و همچنین دعوت به برگزاری یک رفراندم نماید. براساس قانون، رئیس جمهور در شرایط بسیار سخت می تواند خواهان رفراندم در شرایط خاص پارلمان لتونی گردد. اگر چنین رفراندمی برگزار شد و اکثریت مردم به آن رفراندم رای مثبت دادند پارلمان منحل می شود، در غیر اینصورت رئیس جمهور باید استعفا دهد. مجلس لتونی دارای 100 کرسی است که نمایندگان آن با رای مستقیم مردم برای دوره های 4 ساله انتخاب می شوند. در این کشور نخست وزیر توسط رئیس جمهور انتخاب می شود و این دو نفر با هم می توانند اعضای کابینه را انتخاب کنند. اعضای کابینه می بایست از پارلمان رای اعتماد داشته باشند.


هزینه زندگی در لتونی

هزینه زندگی در لتونی به مراتب پایین تر از اروپای مرکزی است. معمولا هزینه زندگی یک فرد مجرد در این کشور در حدود 700 تا 1000 یورو در ماه برآورد می شود. البته این نکته به محل سکونت فرد نیز بستگی دارد. شهرهایی مانند ریگا و دوگاپیلس شهرهای گرانتری نسبت به دیگر شهرها هستند. در کل هزینه های زندگی در لتونی برای مهاجران بسیار مناسب است.

برخی از هزینه های اساسی زندگی در لتونی شامل موارد زیر می باشد:

 • هزینه اجاره آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر 246 یورو
 • هزینه اجاره آپارتمان یک خوابه در خارج شهر 349 یورو
 • هزینه اجاره آپارتمان سه خوابه در مرکز شهر 398 یورو
 • هزینه اجاره آپارتمان سه خوابه در خارج شهر 630 یورو
 • هزینه خرید هر متر مربع آپارتمان داخل مرکز شهر 1035 یورو
 • هزینه خرید هر متر مربع آپارتمان داخل خارج شهر 1712 یورو
 • هزینه خوراک و مواد غذایی ماهانه حدود 120 تا 250 یورو
 • هزینه خدمات شامل آب، برق، سرمایش، گرمایش و زباله برای آپارتمان 85 متری ماهانه 164 یورو
 • هزینه حمل و نقل ماهانه حدود 48 یورو
 • هزینه اینترنت ماهانه حدود 15 یورو
 • هزینه باشگاه ورزشی برای هر بزرگسال ماهانه 38 یورو
 • هزینه مهد کودک برای روز کامل در موسسات خصوصی، ماهانه برای هر کودک 330 یورو
 • هزینه پوشاک ماهانه حدود 70 یورو

مزایای کشور لتونی

کیفیت زندگی در کشور لتونی در وضعیت مناسبی قرار دارد. مزایای کشور لتونی سبب افزایش رضایت زندگی در این کشور شده است. وضعیت امنیت در کشور لتونی در سال های اخیر بهتر از سال های قبل اعلام شده است و این نشان می دهد که دولت این کشور رویکردهای خوبی در زمینه امنیت فراهم ساخته و توانسته در دنیا به نتیجه خوبی برسد. همچنین نرخ جرم و جنایت به طور چشمگیری کاهش یافته است. به طور کلی لتونی در زمینه سپرده گذاری به وضعیت خوبی رسیده است و مشخص است که بانک های این کشور می توانند فعالیت اقتصادی خود را به خوبی پیش ببرند. سیستم آموزشی لتونی بر اساس استانداردهای اروپا است و کیفیت آموزش در کلیه مقاطع تحصیلی در سطح بالایی قرار دارد. کشور لتونی توانسته در سال های اخیر وضعیت اقتصادی خود را بیش از پیش بهبود ببخشد و این امر سبب ایجاد فرصت های شغلی بسیار و کاهش نرخ بیکاری و تورم در این کشور شده است. طبیعت زیبای این کشور سبب رشد صنعت گردشگری و مشاغل مرتبط شده است. میزان مهاجرپذیری کشور لتونی نسبت به سال های گذشته بالاتر اعلام شده است و مشخص است که این کشور مسیر برای مهاجرت را کمی هموارتر کرده است. دستیابی به اقامت لتونی از طریق کار، تحصیل، خود حمایتی، استارت آپ، سرمایه گذاری و ثبت شرکت امکان پذیر می باشد.

 

مزایای شهروندی و تابعیت لتونی

 • بهره مندی از کلیه حقوق شهروندی و حق رای
 • افتتاح حساب بانکی در کلیه کشورهای اروپا
 • سفر بدون ویزا به 75 کشور دنیا و 33 کشور با ویزای فرودگاهی
 • دسترسی به خدمات پزشکی با کیفیت بالا
 • امکان زندگی، کار و تحصیل در کلیه کشورهای اتحادیه اروپا
 • امکان راه اندازی تجارت آزاد در کشورهای اتحادیه اروپا

مزایای اقامت دائم لتونی

 • واجد شرایط اخذ تابعیت این کشور پس از 5 سال
 • سفر به کشورهای حوزه شینگن و اتحادیه اروپا
 • امکان کار در کشورهای عضو شینگن بدون نیاز به مجوز کار
 • هزینه های زندگی و تحصیل معقول و مناسب
 • امکان افتتاح حساب بانکی
 • امکان استفاده از برند اروپایی
 • امکان زندگی در هر جای دیگر در اتحادیه اروپا
 • دسترسی به مزایای مراقبت های بهداشتی و آموزشی در سراسر اتحادیه اروپا

مزایای اقامت موقت لتونی

 • واجد شرایط اخذ شهروندی پس از جمعا 10 سال
 • امکان اخذ اقامت دائم پس از 5 سال
 • زندگی در کشوری اروپایی با آب و هوا و سواحل عالی
 • دسترسی به خدمات درمانی با کیفیت
 • سفر به کشورهای حوزه شینگن
 • امکان کار در کل کشور
 • امکان تحصیل در تمامی دانشگاه های کشور

 

ویزا پلاس با در اختیار داشتن برترین وکلا مفتخر است شما را در کلیه مراحل اخذ اقامت لتونی یاری و همراهی نماید.

 • ویزای استارت آپ لتونی

  ویزای استارت آپ لتونی

  لتونی یکی از کشورهای شمالی در قاره اروپا می باشد که در کنار دریای بالتیک قرار دارد مرز شرقی این کشور با روسیه و در جنوب با بلاروس و از

  ...