مشاوره رایگان: 02122110460

هند

هند یا هندوستان با نام رسمی جمهوری هندوستان کشوری در جنوب آسیا است که بخش گسترده ای از شبه قاره هند را شامل می شود. هند از شمال غربی با پاکستان و از شمال با چین، بوتان، نپال و تبت و از شمال شرقی با برمه و بنگلادش همسایه است. هند همچنین از شرق با خلیج بنگال، از غرب با دریای عمان و از جنوب نیز با اقیانوس هند مرز آبی دارد. هند هفتمین کشور پهناور جهان است. پایتخت آن دهلی نو می باشد. بمبئی، دهلی، دهلی نو، کلکته، مدرس، بنگلور، حیدرآباد، اگرا، میسور، جی پور، گوا، پونا، بوپال، تریواندروم، سورات و کانپور از شهرهای مهم این کشور پهناور هستند. جمعیت هند حدود 1.352 میلیارد نفر است که دومین کشور پرجمعیت دنیا پس از چین به شمار می آید. این کشور نزدیک به یک ششم جمعیت جهان را در خود جای داده است. هند دارای تاریخ و فرهنگ بسیار کهن و پرباری است که به 3000 سال پیش از میلاد می رسد. رودهای گنگ و براهماپوترا مهم ترین رودخانه های این کشور هستند که هر دو به خلیج بنگال سرازیر می شوند. هندوها همچنین رود گنگ را مقدس می دانند. هند از شمال به رشته کوه های هیمالیا ختم می شود و رودخانه های متعددی از این بلندی ها سرچشمه می گیرند. واحد پول هند، روپیه است که با نماد ₹ و کد ایزو INR شناخته می شود.


زبان

دو زبان هندی و انگلیسی در قانون اساسی این کشور زبان رسمی اعلام شده است. در هند صدها زبان و هزاران گویش و لهجه وجود دارد. 22 زبان دیگر در یک یا چند ایالت موقعیت زبان رسمی را دارند. تنوع زبانی در هند شاید از هر کشور دیگری بیشتر باشد. شمار دقیق زبان هایی که در هند به آنها تکلم می شود احتمالا از 1000 بیشتر است، اما تعیین مرز مشخص میان زبان ها دشوار است. ممکن است برخی از آنها گویش های مختلف یک زبان واحد بوده باشند و بعضی از آنها نیز از آن موقع تا به حال منسوخ شده اند. طی 800 سال تسلط ایرانیان و ترکان فارسی زبان بر هند، این کشور از فرهنگ ایران و زبان فارسی تاثیر بسیاری پذیرفته است. زبان فارسی در دوره غزنویان به هند راه یافت و با فرمانروایی دودمان گورکانیان هند زبان رسمی این کشور شد. زبانهای اردو، آسامی، اوریه، بنگالی، بودو، پنجابی، تلگو، تامیلی، دوگری، سانتالی، سانسکریت، سندی، گجراتی، کنکانی، کشمیری، کانارا، مالایالم، میتهیلی، مایتیلی، مرآتی و نپالی نیز به رسمیت شناخته شده اند. این زبان ها به دو شاخه اصلی تقسیم می شوند. 22 درصد آنها دراویدی بوده که بیشتر در جنوب هند تکلم می شوند و 70 درصد آنها نیز از شاخه هندواروپایی هستند. به طور کلی، زبان های مورد استفاده در هند به چهار گروه زبانی عمده جهان که شامل هندواروپایی، دراویدی، آسترا-آسیایی و تبتی-برمه ای می شود تعلق دارند.


مردم

مردم هند 17.31 درصد جمعیت جهان را تشکیل می دهند. کشور هند از ملیت ها، قومیت ها و ادیان بسیار زیادی تشکیل شده است. تنوع نژادی، فرهنگی، زبانی و مذهبی به این کشور چشم اندازی شگرف از همزیستی مسالمت آمیز میان اعتقادات گوناگون بخشیده است. نژاد مردم هند شامل 72 درصد هندوآریائی، 25 درصد دراویدی و 3 درصد نژاد زرد است که این نژادها بر اساس شرایط مکانی، فرهنگی و دینی نیز دارای تقسیمات خاص خود هستند. گروهی از ساکنان اولیه کشور هند، مهاجرانی بودند که از دیگر مناطق دنیا هند آمده بودند و گروهی دیگر افرادی بودند که از هند به عنوان اقامتگاهی برای مهاجرت به سایر نقاط جهان استفاده می کردند. در حال حاضر جمعیت کشور هند، از پنج نژاد عمده تشکیل شده است. نژاد نیگریتو به نژاد های قدیمی در آسیای جنوبی و اقیانوسیه شباهت دارند. نژاد ویدید دیگر نژادی است که در قسمت مرکزی و جنوبی هند زندگی می کنند. نژاد ایندید با نژاد اروپایی شباهت دارد. این نژاد در شمال هند و دکن مرکزی و سواحل غربی هندوستان سکونت دارند. به مردمی که نژاد مدیترانه ای دارند اویدین می گویند. این افراد در صحرا جنوب هندوستان زندگی می کنند. نژاد مغول در مناطق کوهستانی شمال و شمال شرق هندوستان زندگی می کنند.


اقتصاد

هند دارای چهارمین اقتصاد بزرگ جهان است. هند با رشد اقتصادی متوسط بالاتر از 8 درصد طی سه سال گذشته به یک قدرت اقتصادی تبدیل شده است. این میزان رشد نزدیک به رشد اقتصادی کشور همسایه آن چین است. بر اساس میزان قدرت خرید، اقتصاد هند اکنون چهارمین اقتصاد بزرگ جهان به شمار می آید، هر چند میلیون ها نفر در این کشور هنوز در فقر شدید زندگی می کنند. پیشرفت های اقتصادی عظیم این کشور در چند سال اخیر رشد اقتصادی هند را به رقم 8 درصد رسانده و کارشناسان پیش بینی می کنند در سال های آینده هند به رشد اقتصادی 10 درصد در سال نیز دست یابد. طبق سنجشی که بر اساس برابری قدرت خرید صورت گرفته اقتصاد هند با داشتن تولید ناخالص داخلی 611.3 تریلیون دلار در مقام چهارم جهان قرار دارد. طبق محاسبه بر اساس نرخ برابری ارزی با دلار آمریکا، تولید ناخالص داخلی این کشور با رسیدن به میزان 719.8 میلیارد دلار مقام بیستم را به خود اختصاص می دهد. اقتصاد هند اقتصادی متنوع است و کشاورزی، صنایع دستی، نساجی، صنعت و گستره وسیعی از خدمات را در بر می گیرد، اگر چه هنوز دو سوم نیروی کار هند درآمد خود را به طور مستقیم یا غیر مستقیم از بخش کشاورزی بدست می آورند. نقش بخش خدمات در اقتصاد هند اهمیت روزافزونی به خود گرفته است. آغاز عصر دیجیتال و خیل فراوان جمعیت تحصیلکرده و مسلط به زبان انگلیسی در هند به تدریج اقتصاد این کشور را برای آن دسته از شرکت های بین المللی که خدمات به مشتریان عرضه کرده و پشتیبانی فنی خود را به روز رسانی می کنند بطور خاصی جذاب کرده و این کشور را به یک مقصد مهم برای آین دسته مشاغل تبدیل کرده است. هند یکی از مهم ترین صادرکنندگان نیروی کار متخصص در زمینه های خدمات مالی و نرم افزاری و مهندسی نرم افزار است. کشورهای چین، ایالات متحده آمریکا، امارات متحده عربی، عربستان سعودی و سوئیس شرکای عمده تجاری هند هستند.

عمده صادرات هند در حوزه سوخت های معدنی، سنگها و فلزات گرانبها، ماشین آلات صنعتی، تجهیزات رایانه، دارو، آهن، فولاد، پوشاک و وسایل نقلیه می باشد. واردات اصلی هند شامل سوخت های معدنی، روغن ها و موم ها، مواد قیر، مروارید و سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی و جواهرات، ماشین آلات و تجهیزات الکتریکی، راکتورهای هسته ای، دیگ های بخار، ماشین آلات و وسایل مکانیکی و مواد شیمیایی آلی می شوند.


آب و هوا

آب و هوای هند دارای تنوع بسیار قابل توجهی است و از کوهستان های همیشه پوشیده از برف هیمالیا تا منطقه گرمسیری در میانه و جنوب و کویر خشک غرب این کشور را در بر می گیرد. به طور کلی هند سه فصل دارد. این فصول شامل فصل سرد و خشک از ماه دسامبر تا فوریه، فصل گرم و خشک از ماه مارس تا مه، و فصل بارش باران های موسمی از ماه ژوئن تا سپتامبر است که در ماه های اکتبر و نوامبر معتدل می شود. سردترین هوا در ماه های دسامبر و ژانویه است و در این زمان دمای هوا به صورت میانگین بین 10 تا 15 درجه سانتیگراد می باشد. سردترین قسمت این کشور با دمای مذکور خطه شمال غربی هند است. البته دمای هوای زمستان در جنوب شرقی بین 20 تا 25 درجه سانتیگراد است. بهترین زمان سفر به هند ماه اکتبر تا مارس می باشد. فاصله بین این دو ماه بخش شمالی این کشور دمایی بین 10 تا 25 درجه سانتیگراد دارد و در این زمان گردشگران به واسطه آب و هوای مناسب سفر بسیار لذت بخشی را تجربه خواهند کرد.


گردشگری

تاریخ بسیار غنی کشور هند و تنوع فرهنگی و جغرافیایی این سرزمین باعث جذب گردشگرانی از نقاط مختلف دنیا به این سرزمین می گردد. جاذبه های تاریخی بسیاری همچون بناهایی از دوره های استعمار این کشور و معابد بسیار زیبای بودایی و هندو در این کشور به چشم می خورد. تنوع جغرافیایی، تنوع زیستی و گیاهی را نیز برای این کشور به همراه داشته است. آبشارهای بسیاری از رشته کوه های این کشور سرچشمه می گیرند. رشته کوه های غربی و دریاچه ها نیز از جاذبه های طبیعی این کشور می باشند. از مهم ترین شهرهای توریستی هند می توان به آگرا، جی پور، گوا، کشمیر، کرالا و دهلی قدیم اشاره کرد. کشور هندوستان هر ساله با جذب حدود 7 میلیون گردشگر درآمدهای بسیاری را از صنعت توریسم بدست می آورد. فقط در بازه زمانی هشت ماهه آغازین سال گذشته، درآمد حاصل از محل گردشگران خارجی با 8.7 درصد افزایش به 92.14 میلیارد دلار رسید، در حالی که کل درآمد گردشگری سال قبل از آن 83.13 میلیارد دلار بود. این کشور در زمینه پزشکی از قطب های صاحب نام در جهان و آسیا می باشد و گردشگران بسیاری را نیز در این زمینه به خود جذب کرده است. صنعت توریسم سلامت این کشور روز به روز توسعه می یابد و الگویی برای کشورهای منطقه و جهان به شمار می رود. بر اساس آمارهای سازمان بین المللی گردشگری تخمین زده می شود که هم اکنون مسافرت و توریسم بالغ بر 7 درصد از کل اشتغال را در کشور 1 میلیارد و 300 میلیون نفری هند به خود اختصاص داده باشد. جدا از تاثیر اقتصادی، یک صنعت توریسم سالم می تواند نتایج مهم و گسترده ای در تاثیرگذاری بر وضعیت زیرساخت هایی مانند حمل و نقل و محیط زیست یک کشور داشته باشد.

تاج محل، جزیره گوا، شهر جامو، شهر مقدس بنارس، معبد طلایی امریتسار، شهر طلایی جیسلمر، مرداب های کرالا، قصر دریاچه، معبد ویروپاکشا، ساحل پالولم، پارک ملی کانها، هارماندیر صاحب، غارهای آژانتا، رود گنگ و جزیره هولاک از جاذبه های مهم کشور هند هستند.


مذهب

هند معجونی از ادیان مختلف و فرقه های مذهبی گوناگون است که اغلب آنها از هندوئیسم، اسلام و آیین بودایی نشات گرفته اند. حدود 80.5 درصد مردم هند پیرو آیین های هندو و حدود 13.4 درصد مسلمان هستند. هند همچنین بیش از 2.3 درصد مسیحی و 1.9 درصد سیک دارد. هند اگر چه زادگاه آیین بودا بوده، اما جمعیت بودائیان هند در حال حاضر تنها حدود 0.8 درصد برآورد می شود. علاوه بر آن، پیروان آیین جینیسم 0.8 درصد و مجموع پیروان دین زرتشتی، یهودی، بهایی و بقیه مذاهب 0.4 درصد می باشد. با این وجود، هند بزرگ ترین اجتماع فرقه احمدیه و مذاهب ایرانی بهایی و زرتشتی در سراسر جهان است. مسلمانان بیشتر در دهلی، بنگال غربی و نواحی شمال غربی کشور زندگی می کنند و بیشتر جمعیت کشمیر را تشکیل داده اند. به این ترتیب هند پس از اندونزی و پاکستان پرشمارترین جمعیت مسلمان جهان را داراست. زرتشتیان از مهم ترین اقلیت های دینی هند هستند که به پارسی معروفند و طی بیش از پنج سده اولیه حمله اعراب به ایران، از ایران به هند مهاجرت کرده اند و بیشتر در مناطق مختلف گجرات و مهاراشترا به مرکزیت بمبئی اقامت دارند. همانطور که گفته شد هند سومین جمعیت بزرگ مسلمانان جهان را در خود جای داده است. تنها حدود 13.4 درصد جمعیت آن مسلمانند اما کل جمعیت این کشور آنقدر زیاد است که با همین نسبت اندک هم جمعیت مسلمانان آن از جمعیت مسلمانان همه کشورهایی که اکثریت مردمانشان مسلمان هستند، بجز اندونزی و شاید پاکستان، بیشتر است.


سیاست

در نظام سیاسی هند نخست وزیر بالاترین مقام اجرایی کشور است. رئیس جمهور مقامی تشریفاتی است که معمولا از میان چهره های دارای محبوبیت گسترده در سراسر کشور انتخاب می شود اما از اختیارات قانونی گسترده ای برخوردار است. رئیس جمهوری رئیس رسمی قوای مقننه، مجریه و قضاییه و همچنین فرمانده کل نیروهای مسلح این کشور است. حزبی که اکثریت آرا را در انتخابات بدست آورد نخست وزیر را تعیین می کند و با احزاب ائتلافی هیات دولت را تشکیل می دهد. رئیس جمهور از جمعبندی آرای نمایندگان مجالس مرکزی و ایالتی از میان کاندیداهای احزاب تعیین می گردد. کمیسیون انتخابات این کشور یک نهاد مستقل دولتی است که اختیار کامل در تشخیص شرایط برگزاری و نظارت کامل بر برگزاری انتخابات را دارد. قوه مقننه هند در بر گیرنده دو مجلس با نام های لوک سابا (مجلس عوام) و راجیاسابا (مجلس سنا) است. نمایندگان راجیا سابا 250 نفرند که 12 تن را رئیس جمهور و بقیه را نمایندگان مجالس ایالتی بر می گزیند. سناتورها باید در زمینه ادبیات، علم، هنر و مسائل اجتماعی متخصص باشند. همچنین ریاست جلسات این مجلس با معاون رئیس جمهور است. لوک سابا 545 نماینده دارد که 530 تن با رای مستقیم شهروندان و 13 تن از 7 فرمانداری کل انتخاب می شوند. 2 نفر را نیز رئیس جمهور از میان بریتانیایی های هندی تبار بر می گزیند. نخست وزیر از سوی حزب حاکم در مجلس لوک سابا معرفی می شود. کنگره ملی هند، حزب بهاراتیا جاناتا و حزب کمونیست مارکسیست هند از بزرگ ترین احزاب این کشور به شمار می روند.


هزینه زندگی در هند

از سنگین ترین هزینه ها در هند می توان به هزینه های تهیه مسکن اشاره کرد که به شهر و منطقه محل سکونت بستگی دارد. هزینه زندگی در دهلی نو و شهرهای بزرگ به مراتب بیشتر از شهرهای کوچک است. هزینه زندگی هر شخص به سبک زندگی و میزان درآمد وی بستگی دارد. هزینه زندگی در هند بسیار مقرون به صرفه تر از برخی کشورهای آسیایی است. متوسط هزینه زندگی در هند برای هر نفر ماهانه حدودا بین 250 تا 500 دلار است.

برخی از هزینه های اساسی زندگی در هند شامل موارد زیر می باشد:

 • هزینه اجاره آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر 148 دلار
 • هزینه اجاره آپارتمان یک خوابه در خارج شهر 91 دلار
 • هزینه اجاره آپارتمان سه خوابه در مرکز شهر 348 دلار
 • هزینه اجاره آپارتمان سه خوابه در خارج شهر 211 دلار
 • قیمت خرید هر متر مربع آپارتمان در مرکز شهر 1284 دلار
 • قیمت خرید هر متر مربع آپارتمان در حومه شهر 643 دلار
 • هزینه خدمات شامل آب، برق، سرمایش، گرمایش و زباله برای آپارتمان 85 متری ماهانه 31 دلار
 • هزینه خوراک و مواد غذایی ماهانه حدودا بین 52 تا 80 دلار
 • هزینه حمل و نقل ماهانه 8 دلار
 • هزینه اینترنت ماهانه 12 دلار
 • هزینه باشگاه ورزشی برای هر بزرگسال ماهانه 18 دلار
 • هزینه مهدکودک برای روز کامل در موسسات خصوصی، ماهانه برای هر کودک 62 دلار

مزایای کشور هند

رشد تولید ناخالص داخلی هند نشان می دهد که قدرت خرید مردم این کشور نیز به نسبت سال های قبل رشد بیش از 5 درصدی داشته است. رشد اقتصادی این کشور آینده درخشانی را برای هند به تصویر می کشد. دولت هند در تلاش برای کاهش میزان فقر و نرخ بیکاری در این کشور است و تا به حال موفقیت های بسیاری در این مسیر کسب کرده است. توسعه زیرساخت ها سبب رونق کسب و کار و اشتغال در این کشور شده است. اقتصاد رو به رشد هند فرصت خوبی برای سودآوری سرمایه گذاران است. دانشگاه های بسیاری هستند که اعتبار علمی بالایی دارند و مدارک آنها در همه کشورهای دنیا از جمله ایران معتبر هستند. تحصیل به زبان انگلیسی در اکثر دانشگاه ها و کالج های هند میسر است. دولت هند تلاش های بسیاری جهت کنترل جرائم در این کشور نموده است و توانسته تا 70 درصد امنیت هند را تضمین نماید. از مهم ترین مزایای کشور هند هزینه های پایین زندگی است. هزینه زندگی در هند از بسیاری از کشورهای هم سطح خود مناسب تر است. زندگی در هند بسیار شگفت انگیز و جذاب خواهد بود زیرا این کشور تلفیقی از نژادها، ادیان، فرهنگ ها و جشن ها است. تمام مزیت های کشور هند سبب افزایش میزان مهاجرت به این کشور از طرق مختلف شده است. تحصیل، کار، ثبت شرکت و سرمایه گذاری از راه های مهاجرت به هند هستند.

 

مزایای شهروندی و تابعیت هند

 • سفر بدون ویزا به 17 کشور و 30 کشور با ویزای فرودگاهی
 • امکان استفاده از خدمات درمانی با کیفیت
 • برخورداری از مزایای حقوق شهروندی
 • برخورداری از خدمات تحصیل
 • دریافت راحت تر و سریع تر ویزای کشورهای معتبر دنیا نظیر حوزه شنگن و کانادا
 • امکان کار تمام وقت در بازار کار هند

مزایای اقامت دائم هند

 • امکان کسب تابعیت و پاسپورت هند پس از 12 سال سکونت در این کشور
 • امکان افتتاح حساب در کلیه بانک ها و موسسات مالی
 • امکان راه اندازی تجارت و کسب و کار
 • زندگی در کشوری زیبا با فرهنگی جذاب
 • هزینه های پایین زندگی نسبت به کشورهای دیگر
 • امکان تحصیل در دانشگاه های این کشور

مزایای اقامت موقت هند

 • امکان زندگی در یک کشور در حال توسعه، امن و هزار رنگ
 • هزینه زندگی بسیار مناسب و مقرون به صرفه
 • واجد شرایط بودن اخذ اقامت دائم هند پس از 5 سال
 • برخورداری از خدمات درمان و بهداشت استاندارد
 • امکان تحصیل در تمامی دانشگاه ها و کالج های هند
 • دسترسی به بازار کار این کشور

 

ویزا پلاس با در اختیار داشتن برترین وکلا مفتخر است شما را در کلیه مراحل اخذ اقامت هند یاری و همراهی نماید.

 • تحصیل در هند

  تحصیل در هند

  هند یا هندوستان با نام رسمی جمهوری هند کشوری در جنوب شرقی آسیا است. پایتخت این کشور دهلی نو است. هند پس از کشور چین پرجمعیت ترین کشور

  ...