مشاوره رایگان: 02122110460

یونان با نام رسمی جمهوری یونان، کشوری در جنوب شرقی اروپا و جنوب شبه جزیره بالکان است. این کشور از شمال با آلبانی، مقدونیه شمالی و بلغارستان و از شرق با ترکیه دارای مرز مشترک زمینی است. سرزمین اصلی یونان در جنوب و شرق به وسیله دریای مدیترانه احاطه شده و از غرب به دریای یونان نزدیک است و از شرق و از جنوب توسط دریای‌ اژه محدود شده است. همچنین این کشور در محل اتصال سه قاره‌ آفریقا، اروپا و آسیا قرار دارد. یونان نام فارسی این کشور است و این نام از ایونیا منطقه یونانی‌نشین آسیای صغیر گرفته شده ‌است. این سرزمین که به مهد تمدن غرب و زادگاه دموکراسی، بازی های هیجان ‌انگیز المپیک، سیاست و فلاسفه شهرت دارد، با جاذبه ‌های گردشگری طبیعی و آثار تاریخی جالب و شگفت ‌انگیز، به یکی از اصلی ‌ترین مقاصد گردشگری توریست‌ های سراسر جهان تبدیل شده است. این کشور جمعیتی بیش از 10 میلیون نفر را در خود جای داده است. این سرزمین از یک شبه‌ جزیره و بیش از 6 هزار جزیره‌ مختلف تشکیل شده است. 300 جزیره در این کشور مسکونی و بقیه خالی از سکنه هستند. آتن، پایتخت یونان است و پس از آتن شهرهای تسالونیکی، پاتراس و هراکلیون از بزرگ ‌ترین شهرهای این کشور هستند. امروز یونان کشوری توسعه ‌یافته و یکی از اعضای اتحادیه اروپا، عضو اتحادیه اقتصادی و پولی اتحادیه اروپا، ناتو، سازمان همکاری و توسعه اقتصادی (OECD) و آژانس فضایی اروپا (ESA) است. واحد پول یونان، یورو است که با نماد € و کد ایزو EUR شناخته می شود.


زبان

زبان رسمی یونان، یونانی است که توسط اکثریت مردم صحبت می شود. رایج ترین زبان های خارجی که توسط یونانیان فرا گرفته می شوند انگلیسی، آلمانی، فرانسوی و روسی هستند. زبان های دیگر عبارتند از آلبانیایی که توسط بزرگترین گروه مهاجرین در کشور صحبت می شود، ترکی، که یکی از مهم ترین زبان های اقلیت مهاجر است، بلغاری و روسی. زبان های اقلیت در یونان هیچ رسمیتی ندارند. انگلیسی به طور گسترده توسط جوانان، به ویژه در مناطق ثروتمند و توریستی صحبت می شود. زبان یونانی تاریخ مستند 3500 ساله دارد که از تک تک زبان های خانواده هند و اروپایی کهن‌تر است. زبان یونانی با هیچ ‌یک از دیگر زبان های هند و اروپایی در یک گروه قرار نمی ‌گیرد. زبان یونانی باستان به ‌علت برخورداری از ادبیات غنی هنوز دوستداران فراوانی دارد.


مردم

یونانی‌ها یا هلنی‌ها یک گروه قومی بومی کشورهای یونان و قبرس هستند. همچنین بخشی بزرگی از آنان در سراسر جهان پراکنده هستند. گروه های جمعیتی دیگر یونانی را می ‌توان امروزه در جنوب ایتالیا و قفقاز و جوامع یونانی در سراسر جهان یافت. جوامع و مراکز یونانی ‌ها از دوران باستان در گوشه گوشه مدیترانه بوده ‌است. اما یونانیان به صورت گسترده در پیرامون دریای اژه هستند. تا اوایل قرن بیستم مردم یونان به صورت یکنواخت میان شبه جزیره یونان، سواحل غربی آسیای صغیر، مصر، قبرس، پونتوس و قسطنطنیه زندگی می‌کردند. مردم یونان میراث فرهنگی غنی دارند و تمدن این کشور برای همه جهانیان آشکار است، یونانی ها هم به این تمدن کهن بسیار غرور می ورزند. یونان در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی، از تنوع نژادی و قومی بالایی برخوردار است.


اقتصاد

اقتصاد یونان جایگاه چهل‌ و هشتم در جهان را بر اساس تولید ناخالص داخلی دارد. در سال های اخیر، یونان هشتمین کشور پر بازدید کننده در اتحادیه اروپا بوده است. مواد پتروشیمی در این کشور نیز به کشورهای اطراف صادر می شود. همینطور بخش های شیمیایی و منسوجات در کشور یونان نیز در اقتصاد آن نقش مهمی دارد. صنعت گردشگری در کشور یونان یکی از منابع عمده درآمدزایی را شکل داده است. حدود 15 درصد از سهم تولید ناخالص داخلی این کشور از گردشگری فراهم شده است. ارتباط اقتصادی و تجاری کشور یونان اغلب از طریق دریانوردی و کشتیرانی صورت می گیرد و کشتیرانی تاثیر بسزایی بر تولید ناخالص ملی این کشور داشته و به ایجاد شغل در این کشور 12 درصد کمک کرده است. ناوگان کشتیرانی در کشور یونان از نظر تنوع و تعداد بسیار زیاد هستند.

نرخ بیکاری در کشور یونان 18 درصد است و نرخ تورم در این کشور نیز در حدود 3 درصد اعلام شده است. حدودا 16 درصد از نیروی کار در کشور یونان به صورت غیر‌مستقیم در صنعت مشغول به کار می باشند. حدود یک پنجم از نیروی کاری در کشور یونان از مهاجران خارجی تشکیل می شود. اقتصاد یونان یک اقتصاد سرمایه داری بوده و و مبتنی بر بازار است. خدمات، اصلی ترین بخش اقتصادی کشور یونان است. خدمات مالی در کشور یونان نیز نقش کلیدی و پایه ای را شامل می شود و توسعه اقتصادی در این کشور نیز بر اساس اصلاحات ساختاری و مالی صورت می گیرد. این کشور بخش خصوصی خود را در وضعیت حمایت با رشد 25 درصدی قرار داده است. این کشور با موقعیتی استراتژیک در قلب اروپا قرار گرفته و پایگاه اصلی برای سرمایه گذاری شرکت های چند ملیتی است. ارتباط اقتصادی و تجاری کشور یونان اغلب از طریق دریانوردی و کشتیرانی صورت می گیرد. این کشور به طور کلی یکی از بهترین کشورهایی است که توانسته وضعیت درآمدزایی را در خود زنده نگه دارد و در این زمینه بسیار موفق بوده است. کشور یونان در خصوص سرمایه گذاری های کلی توانسته از شاخص های ارزشمندی بهره ببرد. پرچم کشور یونان نشان از قدرت اقتصادی این کشور دارد. بررسی ها نشان می دهد که سیاست های بانکداری در کشور یونان در سه سال اخیر رشد 22 درصدی داشته و سیستم های جدید و پیشرفته بانکداری در این کشور سبب شده است که از جدیدترین متدهای وام دهی استفاده شود.

مهم ترین صادرات این کشور شامل انواع سبزیجات و میوه ها، زیتون و روغن زیتون، روغن های صنعتی، آلومینیوم، تجهیزات مخابراتی و ارتباطی، وسایل برقی و آهن آلات می باشد. همچنین می توان به نفت خام، ماشین ‌آلات و تجهیزات برقی، قایق و کشتی، انواع خودرو و محصولات پلاستیکی به عنوان مهم ترین محصولات وارداتی این کشور اشاره کرد.


آب و هوا

یونان دارای آب و هوای گرم مدیترانه ‌ای است. گرم ترین ماه در آتن آگوست با درجه حرارت متوسط 29 درجه سانتیگراد و سردترین ماه ژانویه با دمای 10 درجه سانتیگراد می باشد. مرطوب ترین ماه دسامبر است و به طور متوسط 97.6 میلیمتر باران دارد. بهترین ماه برای رفتن به دریا ماه آگوست است که میانگین دمای دریا 25 درجه سانتیگراد است. در تابستان و در روزهای گرم و خشک اغلب به واسطه بادهایی که در غروب می وزند آب و هوا کمی بهتر می ‌شود، بخصوص در شمال، جزیره‌ ها و همینطور مناطق ساحلی. در ماه جولای آتن هوای بسیار گرمی پیدا می ‌کند بطوری که درجه حرارت گاهی به 40 درجه سانتیگراد می ‌رسد. زمستان ها در جنوب معتدل است اما در مناطق کوهستانی شمال هوا بسیار سرد می‌ شود بطوری که بارش برف و دمای زیر صفر درجه در این مناطق اصلا غیر معمول نخواهد بود. از نوامبر تا مارس فصل بارانی بخصوص در جزایر ایونی محسوب می‌ شود. بهار و پاییز فصل ‌های ایده‌آل برای پیاده ‌روی و دوچرخه‌ سواری در کوهستان است. در این روزها هوا آفتابی و نه خیلی داغ است.


گردشگری

یونان به عنوان یکی از مهم ترین مکان های تاریخی جهان، همراه با حدود 6 هزار جزیره است که به خاطر زیبایی طبیعی و فرهنگ جذاب آن در جهان بسیار شناخته شده است. یکی از دلایل شهرت یونان، قدمت و جاذبه های گردشگری یونان است. این کشور باستانی زیبایی های طبیعی و تاریخ شگفت انگیزی دارد. اماکن تاریخی، جزایر بسیار زیبا و متعدد، سواحل شنی و آب و هوای بسیار مطبوع و مدیترانه ای یونان، این کشور را به یکی از بهترین جاذبه های گردشگری اروپا تبدیل کرده است. در یونان، این تنها شهر آتن نیست که جاهای دیدنی دارد، بلکه در سراسر یونان می توانید زیبایی های بسیاری را مشاهده کنید. صنعت گردشگری یونان به طور فزاینده ای تبدیل به پایه اصلی اقتصاد کشور شده است. تقریبا 90 درصد از درآمد گردشگری یونان از گردشگران خارجی که به این کشور سفر می کنند حاصل گردیده است. بطور متوسط سالانه حدود 12 الی 14 میلیون گردشگر خارجی برای گذارندن تعطیلات خود به یونان سفر می ‌کنند و درآمد حاصل از آن حدود 15 الی 17 میلیارد یورو در سال برآورد می ‌شود. علاوه بر این، 5 میلیارد یورو در سال گذشته توسط خارجیان در بخش گردشگری یونان سرمایه گذاری شده است. برخی از مناطق این کشور اکنون تقریبا به طور کامل به گردشگری متکی هستند. به عنوان مثال، در مناطق جنوبی یونان 97.1 درصد از تولید ناخالص داخلی این منطقه از طریق گردشگری تولید می شود.

از جاذبه های گردشگری یونان می توان به آکروپولیس، موزه آکروپولیس، جزیره سانتورینی، جزیره میکونوس، شهر باستانی دلفی، صومعه متئورا، جزیره رودس، جزیره کورفو، پارک ملی ساماریا جورج، محله اومانیا، معبد پوزایدون، غار ملیسانی و پارتنون اشاره کرد.


مذهب

دین مسیحیت و مذهب ارتدوکس با عددی بالغ بر 97 درصد از جمعیت کل این کشور، دین اصلی مردم یونان را تشکیل می دهد. البته در گذشته اعتقادات دینی دیگری در میان مردم این سرزمین دیده می شد. با توجه به این آمار و ارقام می توان گفت بسیاری از اعتقادات مردم این سرزمین و آداب و رسوم دینی در این کشور بر پایه همین مذهب خواهد بود. از این رو کلیسا نقش بسیار مهمی در میان یونانیان داشته و از قدرت بالایی برخوردار است. احترام به کلیسا اساس دین مردم یونان است. حدود 3 درصد دیگر مردم کشور یونان را مسلمانان تشکیل داده و برخی دیگر کاتولیک رومی هستند. در این میان می توان اقلیت های رومی را یکی دیگر از انواع اقلیت های دینی در یونان دانست. البته برخی دیگر از مردم کشور یونان را مهاجرانی تشکیل می دهد که بنا به دلایل مختلف مقیم این کشور شده و دین خاص خود را دارند، اما تعداد آنها بسیار اندک است.


سیاست

حکومت یونان دموکرات و بر پایه مجلس است. رئیس حکومت در آن رئیس جمهور بوده و با رای اعضای مجلس برای دوره‌ای پنج ساله انتخاب می‌شود. نخست وزیر ریاست دولت را بر عهده داشته و بر کابینه نظارت می‌کند. نقش رئیس جمهور در اداره یونان کم‌ رنگ است و بیشتر اختیارات را نخست‌ وزیر دارد. نظام حکومتی یونان بر اساس جمهوری پارلمانی بوده و در قانون اساسی یونان بر تفکیک قوا و استقلال قوای سه گانه تاکید شده است. با توجه به سیستم حکومتی یونان قدرت اجرایی در دست نخست وزیر می باشد. رهبر حزبی که حائز اکثریت در پارلمان شود به عنوان نخست وزیر، اعضای کابینه را از میان نمایندگان منتخب حزب خویش معرفی می نماید. نامزد ریاست جمهوری توسط نخست وزیر به پارلمان معرفی می‌شود که پس از احراز دو سوم کل آراء نمایندگان پارلمان، برای یک دوره پنج ساله انتخاب و به عنوان حلقه اتصال سه قوه عمل خواهد کرد. پارلمان یونان مرکب از 300 نماینده می ‌باشد که با رای مستقیم مردم برای یک دوره چهار ساله انتخاب می ‌شوند. لازم به ذکر است که از این تعداد 288 نماینده پارلمان از طریق حوزه‌ های انتخاباتی به مجلس راه یافته و 12 تن دیگر غیر منتخب و از طریق سیستم خاصی که به نسبت آراء به هر یک از احزاب تعلق می‌ گیرد برگزیده می ‌شوند.


هزینه زندگی در یونان

هزینه زندگی در یونان پایین است اما در عوض حقوق و دستمزدها خیلی بالا نیست. هزینه زندگی در یونان یکی از موضوعات مهمی است که باید قبل از سفر مورد بررسی قرار گیرد. هزینه زندگی در پایتخت و شهرهای بزرگ بیشتر از شهرهای کوچکتر است. هزینه زندگی، ارتباط بسیاری به سبک زندگی هر شخص و میزان درآمد وی دارد. هزینه کلی زندگی هر شخص ماهیانه حدود 600 تا 1000 یورو خواهد بود.

برخی از هزینه های اساسی زندگی شامل موارد ذیل می شود:

 • اجاره یک واحد آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر 400 یورو می باشد
 • اجاره یک واحد آپارتمان یک خوابه در اطراف شهر 347 یورو است
 • اجاره یک واحد آپارتمان سه خوابه در مرکز شهر 704 یورو می باشد
 • اجاره یک واحد آپارتمان سه خوابه در اطراف شهر 640 یورو می باشد
 • خرید مسکن به ازای هر متر مربع آپارتمان در مرکز شهر 1,267 یورو است
 • خرید مسکن به ازای هر متر مربع آپارتمان در اطراف شهر 1,182 یورو می باشد
 • هزینه خوراک و مواد غذایی ماهانه 150 تا 200 یورو است
 • هزینه حمل و نقل ماهانه 34 یورو می باشد
 • هزینه خدمات شامل آب، برق، وسایل گرمایشی و زباله برای آپارتمان 85 متری ماهیانه 160 یورو است
 • هزینه باشگاه بدنسازی برای هر بزرگسال 30 یورو می باشد
 • هزینه پوشاک ماهانه 70 یورو است

مزایای کشور یونان

اخذ اقامت یکی از کشورهای حوزه شینگن مزایای زیادی دارد که باعث شده ایرانیان زیادی به دنبال آن باشند. از جمله این مزایا می‌توان به امکان رفت و آمد در تمامی کشورهای حوزه شینگن بدون نیاز به ویزا اشاره داشت. به همین دلیل شهروندان کشورهای مختلف نیز تمایل به مهاجرت به این کشورها دارند تا اقامت شینگن را داشته باشند. مهاجرت به یونان از طریق تحصیل، کار، سرمایه گذاری (گلدن ویزا) و تمکن مالی امکان پذیر می باشد.

 

مزایای شهروندی و تابعیت یونان

 • سفر به 170 کشور بدون ویزا شامل آمریکا، کانادا و اروپا
 • بهره ‌وری از فضای کسب و کار جهانی در اقتصاد احیا شده یونان
 • زندگی در کشوری با طبیعت زیبا، سواحل و جزایر منحصر به فرد و امنیت بالا
 • بهره مندی از حقوق شهروندی در تمام کشورهای حوزه شینگن
 • ورود آزادانه و معاف از ویزا به کلیه کشورهای عضو حوزه شینگن
 • امکان تجارت آزاد با کلیه کشورهای عضو شینگن

مزایای اقامت دائم یونان

 • امکان زندگی، کار و تحصیل اعضای خانواده در کشورهای اتحادیه اروپا
 • عدم وجود محدودیت زمانی برای اقامت در یونان
 • امکان درخواست اقامت دائم و تابعیت یونانی پس از گذشت 5 سال اقامت پیوسته
 • امکان ثبت یا خرید شرکت در یونان
 • امکان سفر بدون نیاز به ویزا به دیگر کشورهای اروپایی عضو اتحادیه شینگن
 • امکان افتتاح حساب در بانک ‌های یونان و اتصال به تجارت جهانی

مزایای اقامت موقت یونان

 • صدور کارت اقامت 2 تا 5 ساله برای متقاضی، همسر و فرزندان وی
 • اجازه تحصیل فرد و خانواده وی در تمام کشورهای حوزه شینگن
 • هزینه ‌های پایین زندگی نسب به سایر کشورهای اروپایی
 • امکان تمدید اقامت موقت و تبدیل آن به اقامت دائم و پس از آن به پاسپورت یونان
 • عدم نیاز به حضور در خاک یونان

 

ویزا پلاس با در اختیار داشتن برترین وکلا مفتخر است شما را در کلیه مراحل اخذ اقامت یونان یاری و همراهی نماید.