مشاوره رایگان: 02122110460

گرجستان

گرجستان کشوری در منطقه قفقاز اوراسیا است. این کشور که در سرحد آسیای غربی و اروپای شرقی قرار دارد که از غرب با دریای سیاه، از شمال با روسیه، از جنوب با ترکیه و ارمنستان، و از جنوب شرق با جمهوری آذربایجان هم مرز است. گرجستان یکی از کشورهایی است که در هر دو قاره اروپا و آسیا قرار دارد. با قرارگیری در مرز میان دریای سیاه و دریای خزر بخشی از گرجستان در قاره آسیا و بخشی دیگر از آن در قاره اروپا واقع شده است. جمعیت این کشور بالغ بر 4 میلیون نفر است که حدود یک چهارم جمعیت آن در پایتخت ساکن هستند. پایتخت و بزرگ ترین شهر آن تفلیس است. نام شهر تفلیس در واقع یک کلمه قفقازی به معنی گرم است كه به علت وجود چشمه های فراوان آب گرمی که در این منطقه وجود دارد به این اسم نامیده شده است. شهرهای مهم این کشور کوتائیسی، باتومی، روستاوی، زوگدیدی، گوری و پوتی می باشند. کشور گرجستان به نه منطقه، یک شهر و دو جمهوری خودمختار تقسیم می شود. یکی از اهداف مقامات سیاسی گرجستان عضویت در اتحادیه اروپا و ناتو است. این کشور در حال حاضر عضو ناظر در اتحادیه اروپا و ناتو می باشد. واحد پول گرجستان، لاری است که با نماد ₾ و کد ایزو GEL شناخته می شود.


زبان

زبان رسمی کشور گرجستان گرجی است. این زبان جزو ده زبان کهن و قدیمی در جهان است که هنوز تکلم می شود. زبان گرجی از خانواده زبان کارتولی است که زبانی از منطقه قفقاز می باشد. بعضی کلمات وارد شده از دیگر زبان ها مانند آذری، ترکی، ارمنی، روسی و انگلیسی به این زبان باعث می شود تا حدودی از جملات مردم این کشور سر در بیاورید. همچنین ایران و گرجستان به واسطه تاریخ مشترک گذشته دارای تعدادی کلمات یکسان می باشند. این زبان علاوه بر گرجستان در بخش هایی از آذربایجان، شمال شرق ترکیه و در استان اصفهان ایران در شهرهای فریدون شهر و بوئین میاندشت و همچنین چند روستای این دو شهرستان تکلم می شود. در گرجستان به سه زبان دیگر به نام های منگرلیان، سوان و لاز نیز صحبت می شود. زبان گرجی دارای 18 گویش است که زبان استاندارد گرجی بر مبنای گویش کارتفلین است. این زبان جزو 16 سیستم نوشتاری دنیا است که در کنار زبان های چینی و ژاپنی در زمره زبان های سخت نوشتار قرار دارد. امروزه کشور گرجستان برای اینکه بتواند به کشورهای اروپایی بپیوندد تلاش زیادی برای کسب استانداردهای جهانی می کند. یکی از این امور نیز اضافه کردن زبان انگلیسی به این کشور است که زبان دوم بسیاری از مردم قرار گرفته است.


مردم

گرجی ها بزرگ ترین قوم گرجستان بوده و در تمام این کشور پراکنده اند و قدرت مرکزی در اختیار آنان است. گرجی ها از نژاد قفقازی هستند و یکی از اقوام منحصر به فرد آسیا به شمار می آیند. براساس آخرین سرشماری قومی دولت گرجستان، آذربایجانی های گرجستان نیز به عنوان بزرگ ترین اقلیت قومی گرجستان به شمار می روند. بر اساس آخرین شمارش قومیت که توسط دولت گرجستان صورت پذیرفت گرجی ها 83.8 درصد، آذربایجانی ها 6.5 درصد، ارمنی ها 5.7 درصد، روس ها 1.5 درصد، آسی ها 0.9 درصد و 1.8 درصد نیز سایر اقوام بودند. عده ای از گرجی ها نیز در ترکیه، آذربایجان، ارمنستان و روسیه بومی هستند. جمعیت قابل توجه از گرجی ها در کشورهای دیگر مانند ایران، بعضی کشورهای اروپایی، ایالات متحده آمریکا، روسیه و اسرائیل ساکن هستند.


اقتصاد

طی سالهای اخیر رشد سالانه اقتصادی کشور گرجستان بهتر از سال های پیشین بوده و نرخ تورم در این کشور نیز کمتر شده است. نرخ تورم در کشور گرجستان در حال حاضر حدود 6.03 درصد است. در این کشور صنعت کشاورزی حدود یک سوم از درآمد کل را شامل می شود به طوری که پرورش میوه های مختلف می تواند یک گزینه بسیار خوب برای دستیابی به این منظور باشد. همینطور محصولاتی مانند تنباکو و انواع دانه ها و چغندر قند از محصولات صادراتی قدرتمند در کشور گرجستان می باشند. دیگر بخش های اقتصادی قدرتمند در کشور گرجستان پرورش ماهی است. پرورش ماهی در این کشور به همراه زنبور عسل و خوک می تواند یک فرصت سرمایه گذاری بسیار عالی محسوب شود. دولت این کشور به صنعت کشاورزی و همینطور دامپروری بسیار اهمیت داده است به طوری که امروزه این موارد نقش مهمی در اقتصاد کشور گرجستان ایفا می کنند. دولت کشور گرجستان بخش کشاورزی و دامپروری را معاف از مالیات اعلام کرده است. اقتصاد کشور گرجستان به تولید کشتی نیز وابسته است اما بیشتر صنایع در این کشور از نوع صنایع سبک می باشند. اقتصاد کشور گرجستان در تولید و پردازش مواد غذایی رتبه بسیار بالایی برخوردار است. این کشور در زمینه زغال سنگ و منگنز در سطح تجاری قرار دارد به طوری که مهم ترین معادن در این کشور زغال سنگ و منگنز است. گردشگری در کشور گرجستان نیز توانسته رتبه خوبی کسب کند به گونه ای که سهم عظیمی از هزینه های کشوری از طریق گردشگری فراهم می شود.

صادرات گرجستان عموما در حوزه سنگ مس و کنسانتره آن، آلیاژ آهن، خودرو، مواد درمانی، مشروب و نوشیدنی های الکلی، آب معدنی، کودهای نیتروژن، وسایل ساخته شده از طلا، گردو و فرآورده های آن می باشد. واردات مهم گرجستان به کشور شامل سوخت، ماشین آلات، تجهیزات حمل و نقل و دیگر مواد غذایی و دارویی می باشد.


آب و هوا

آب و هوای کشور گرجستان از سمت غرب تحت تاثیر آب و هوای نیمه گرمسیری و از سمت شرق تحت تاثیر آب و هوای قاره ای می باشد. منطقه کوهستانی قفقاز بزرگ مانع از ورود هوای سرد از سمت شمال می گردد. همچنین آب و هوای گرم و مرطوب ناشی از مجاورت دریای سیاه در نواحی کم ارتفاع ساحلی دیده می شود. ارتفاع از سطح دریا و فاصله تا دریای سیاه تفاوت آب و هوایی را در مناطق مختلف ایجاد می کند. لازم به ذکر است که در سواحل دریای سیاه، از آبخاز تا مرز ترکیه و در منطقه ای به نام زمین های پست کولخیس، آب و هوای نیمه گرمسیری غالب بوده و در این مناطق رطوبت و میزان بارندگی بسیار بالاتر است. فصل بهار در گرجستان از ماه مارس شروع می شود. هوای این کشور از آوریل به تدریج گرم می شود ولی باید بدانید که هنوز ممکن است باران زیادی ببارد و در هنگام شب دمای هوا کاهش یابد. گرم ترین ماه سال در گرجستان ماه آگوست است. فصل پاییز از ماه سپتامبر آغاز می گردد. با شروع پاییز در ارتفاعات و مناطق کوهستانی بارش برف آغاز می شود و از گرمای هوا کاسته می شود. دسامبر ماه بارانی و سردی در گرجستان به شمار می رود. بهترین زمان برای سفر به گرجستان فصل بهار و پاییز است و بهترین ماه ها هم از اواسط مه تا اواسط ژوئن، و از اواسط سپتامبر تا اواسط اکتبر می باشد.


گردشگری

یکی از بخش های سودآور در کشور گرجستان بخش گردشگری است. به گونه ای که یکی از مهم ترین بخش های اقتصادی این کشور محسوب می شود. در سال گذشته بیش از 7 میلیون گردشگر خارجی وارد خاک کشور گرجستان شده اند. وجود اقلیم و آب و هوای منحصر به فرد به گردشگری این کشور کمک شایانی کرده است. همچنین وجود دریای سیاه در این کشور و طبیعت فوق العاده زیبا، آن را به مقصدی جذاب برای گردشگران تبدیل کرده است. وجود رودها، دریاچه ها، چشمه های آب معدنی، پوشش گیاهی و جانوری متنوع و همچنین هتل های ارزان قیمت گردشگران بیشتری را جذب گرجستان می کند. جدا از تمام اینها، بناها و آثار فوق العاده ای در شهرهای گرجستان مانند تفلیس و باتومی وجود دارند که هر کدام نشانگر تاریخی پر بار است. بخش گردشگری در این کشور سبب سود دهی خوبی شده است. هدف اصلی کشور گرجستان بدست آوردن جایگاه خوبی در بنادر پوتی و همینطور باتومی است. هزینه های گردشگران خارجی به گرجستان تاثیر قابل توجهی بر تعادل پرداخت ها دارد و تقریبا 64.3 درصد درآمد صادرات گرجستان از گردشگری است. در سال گذشته حدود 160 هزار نفر در زمینه گردشگری مشغول به کار شدند. این مساله باعث شد 6.7 درصد تولید ناخالص داخلی و درآمد 1.94 میلیارد دلاری گرجستان تامین شود. شهر تفلیس، پل صلح، شهر سنگی اوپلیستیخه، خیابان روستاولی و میدان آزادی، موزه هنر گرجستان، تئاتر گابریادزه، کلیسای سامبا مقدس، باغ ملی گیاه شناسی گرجستان، دریاچه لیسی، رایک پارک، کلیسای سویتیسخویلی، صومعه جواری، کلیسای سویتیسخویلی، صومعه جواری، سواحل باتومی، مرکز تفریحی آرگو باتومی و کلیسای آنچیسخاتی مریم مقدس تنها تعدادی از جاذبه های گردشگری گرجستان است.


مذهب

مذهب مردم گرجستان مسیحیت از شاخه ارتدوکس فرقه کریستین است. مردم گرجستان به دلیل اینکه جزو اولین مردمانی در جهان بوده اند که مسیحیت را پذیرفته اند، در انجام امورات دینی خود بسیار جدی هستند. بالای 80 درصد مردم گرجستان مسیحی و حدود 10 درصد مسلمان هستند که اغلب در منطقه آجارا زندگی می کنند و مابقی شامل کاتولیک ها، پروتستان ها، و آته ایست ها می باشند که جزو مذهب مردم گرجستان شناخته می شوند. بیشتر جمعیت مسیحی در کشور گرجستان روس های مقیم آن هستند که از فرقه های ارامنه آپوستولیک و ژرمن های پروتستان پیروی می کنند. بعد از ارتدوکس، اسلام بزرگ ترین اقلیت دینی گرجستان محسوب می شود. آمارهای مختلفی از جمعیت مسلمانان در این کشور وجود دارد. برخی مراکز جمعیت آنان را بیش از 20 درصد مردم این کشور دانسته اند. نیمی از مسلمانان را شیعیان و نیم دیگر را سنی ها تشکیل می دهند.


سیاست

نوع حکومت کشور گرجستان جمهوری است. رکن اصلی حکومت این کشور پارلمان است. همینطور رئیس جمهور و قوه قضاییه نیز از بخش های دیگر ساختار سیاسی کشور گرجستان محسوب می شوند. پارلمان بالاترین مرجع قانونی کشور گرجستان محسوب می شود. پارلمان در این کشور 225 نماینده دارد که با رای مردم انتخاب می شوند. رئیس جمهور در کشور گرجستان، رئیس قوه مجریه و همینطور فرماندهی کل قوا را به عهده دارد. او این سمت را با رای گیری مردم برای یک دوره 4 ساله برعهده دارد. لایحه ها و طرح هایی که در این مسیر تصویب می شود پس از امضای رئیس جمهور برای اجرا به دستگاه های مربوطه ابلاغ می شوند. قوه قضاییه یکی از ارکان اصلی سیستم قضایی کشور گرجستان است که شامل دادگاه عالی، دادگاه قانون اساسی و دادستانی کل می شود. قانون اساسی اولین و البته عالی ترین قانون در این کشور به حساب می آید. قوه مجریه میان رئیس جمهور و نخست وزیر، که رئیس حکومت است تقسیم شده است.


هزینه زندگی در گرجستان

یکی از دلایلی که گرجستان را برای علاقمندان به مهاجرت گزینه جذابی کرده است سطح مخارج و هزینه های زندگی در این کشور است که در مقایسه با دیگر کشورها بسیار مقرون به صرفه می باشد. طبق آخرین آمارهای سازمان های بین المللی کشور گرجستان یکی از ده کشور ارزان قیمت در جهان برای زندگی می باشد. هزینه زندگی در گرجستان در پایتخت و شهرهای بزرگ بیشتر از شهرهای کوچک است. متوسط هزینه های زندگی در گرجستان برای هر فرد ماهانه بین 350 تا 650 دلار می باشد.

برخی از هزینه های اساسی زندگی در گرجستان شامل موارد ذیل می شود:

 • هزینه اجاره آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر 265 دلار
 • هزینه اجاره آپارتمان یک خوابه در خارج شهر 155 دلار
 • هزینه اجاره آپارتمان سه خوابه در مرکز شهر 521 دلار
 • هزینه اجاره آپارتمان سه خوابه در خارج شهر 300 دلار
 • قیمت خرید هر متر مربع آپارتمان در مرکز شهر 905 دلار
 • قیمت خرید هر متر مربع آپارتمان در حومه شهر 500 دلار
 • هزینه خدمات شامل آب، برق، سرمایش، گرمایش و زباله برای آپارتمان 85 متری ماهانه حدود 40 دلار
 • هزینه خوراک و مواد غذایی ماهانه حدود 63 دلار
 • هزینه حمل و نقل ماهانه 10 دلار
 • هزینه پوشاک ماهانه حدودا بین 31 تا 63 دلار
 • هزینه اینترنت ماهانه 13 دلار
 • هزینه باشگاه ورزشی برای هر بزرگسال 32 دلار
 • هزینه مهد کودک برای روز کامل در موسسات خصوصی، ماهانه برای هر کودک 220 دلار
 • هزینه بیمه بسته به نوع پوشش ماهانه بین 56 تا 226 دلار

مزایای کشور گرجستان

گرجستان کشوری زیبا با طبیعتی زیباست. وجود دریا و کوه و جنگل و همچنین سواحل زیبا از مزایای زندگی در گرجستان است. علاوه بر اینها به لحاظ قدمت زیادی که کشور گرجستان دارد، اماکن تاریخی زیادی نیز در این کشور وجود دارد. یکی دیگر از مزایای زندگی در گرجستان پایین بودن هزینه های زندگی در این کشور است. در کل، هزینه های زندگی درگرجستان نسبت به کشورهای اروپایی بسیار پایین است. هزینه تحصیل نیز در این کشور پایین است. یکی دیگر از مزایای زندگی در گرجستان، مهربانی و خونگرمی مردم این کشور است که خیلی زود با خارجی ها ارتباط دوستانه برقرار می کنند و بسیار مهمان نواز هستند و همین امر سازگاری با محیط را برای مهاجران آسان تر می کند. از آنجایی که گرجستان از دسته کشورهایی است که سالهاست به دنبال جلب نظر شورای اتحادیه اروپا برای پیوستن به اتحادیه اروپا می باشد، با داشتن اقامت گرجستان می توانید سفر و اقامت راحت تری را به کشورهای عضو اتحادیه اروپا داشته باشید. در حال حاضر، این کشور عضو ناظر اتحادیه اروپا می باشد و دورنمای پیوستن این کشور به حوزه اتحادیه اروپا می تواند بیانگر آینده روشن تر این کشور نسبت به دیگر کشورهای منطقه باشد. دستیابی به اقامت گرجستان از طریق روش های کار، تحصیل، سرمایه گذاری و ثبت شرکت امکان پذیر است.

 

مزایای شهروندی و تابعیت گرجستان

 • بهره مندی از تمامی حقوق شهروندی و حق رای
 • امکان اخذ راحت تر ویزای کانادا و آمریکا
 • سفر بدون ویزا به 73 کشور و 42 کشور با اخذ ویزای فرودگاهی
 • امکان سفر، کار و زندگی در کل کشورهای اتحادیه اروپا
 • زندگی در کشوری منحصر به فرد و زیبا
 • امکان راه اندازی تجارت آزاد در کلیه کشورهای اتحادیه اروپا
 • امکان افتتاح حساب در گرجستان و تمامی کشورهای اروپا

مزایای اقامت دائم گرجستان

 • امکان اخذ شهروندی گرجستان پس از 4 سال
 • زندگی در کشوری امن و رو به رشد
 • امکان کار در سرتاسر کشورهای اتحادیه اروپا
 • امکان افتتاح حساب در این کشور
 • حق زندگی در هر جای دیگر در اروپا
 • دسترسی به مزایای مراقبت های بهداشتی و آموزشی در سراسر اتحادیه اروپا

مزایای اقامت موقت گرجستان

 • امکان اخذ اقامت دائم پس از 6 سال
 • زندگی در کشوری مفرح و امن
 • دسترسی به بازار کار در حال پیشرفت
 • زندگی در کشوری زیبا و در حال توسعه
 • دسترسی به خدمات درمانی با کیفیت
 • امکان تحصیل در تمامی دانشگاه های کشور

 

ویزا پلاس با در اختیار داشتن برترین وکلا مفتخر است شما را در کلیه مراحل اخذ اقامت گرجستان یاری و همراهی نماید.

 • اقامت گرجستان

  اقامت گرجستان

  گرجستان یک کشور مستقل در منطقه قفقاز است. این کشور بین شرق اروپا و آسیای غربی است. گرجستان با کشورهایی نظیر ارمنستان، ترکیه، آذربایجان و

  ...
 • ثبت شرکت در گرجستان

  ثبت شرکت در گرجستان

  کشور گرجستان در تقاطع آسیای غربی و شرق اروپا قرار گرفته است. پایتخت این کشور شهر تفلیس و واحد پول آن لاری است. موقعیت جغرافیایی خاص کشور

  ...
 • خرید ملک در گرجستان

  خرید ملک در گرجستان

  بر اساس قوانین گرجستان محدودیتی برای خرید املاک و مستغلات برای خارجی ها در گرجستان وجود ندارد. هیچ تفاوتی بین خریداران خارجی و شهروندان

  ...