مشاوره رایگان: 02122110460

فنلاند

فنلاند با نام رسمی جمهوری فنلاند کشوری در شمال اروپا و در منطقه اسکاندیناوی است. از نظر مساحت، فنلاند هشتمین کشور پهناور در اروپا است. فنلاند از شمال با نروژ، از شرق با روسیه و از غرب با سوئد همسایه است. خلیج بوتنی در غرب، خلیج فنلاند در جنوب و دریای بالتیک در جنوب غربی آن قرار دارد. پایتخت آن هلسینکی است. هلسینکی در جنوبی ترین نقطه کشور قرار دارد اما از همه پایتخت های جهان به شمال نزدیکتر است. قرار داشتن یک سوم از خاک فنلاند در بالای مدار شمالگان، این کشور را پس از ایسلند به شمالی ترین کشور جهان مبدل ساخته است. در لاپلند در شمال فنلاند به مدت دو ماه تمام در زمستان خورشید طلوع نمی کند و در تابستان نیز دو ماه غروب را نمی بینید. فنلاند حدود 6 میلیون نفر جمعیت دارد. بیشتر جمعیت فنلاند در مناطق جنوبی آن ساکن هستند. لاپرنتا، تورکو، ساوولینا، هانکو، تامپره، مازیهام و ساریسلکا از شهرهای مهم کشور فنلاند هستند. فنلاند کشور دریاچه و جنگل است. 10 درصد خاک آن از دریاچه و 73 درصد آن پوشیده از جنگل است. رشته کوه های آن نیز اغلب در نیمه شمالی واقع شده اند. واحد پول فنلاند یورو است که با نماد € و کد ایزو EUR شناخته می شود.


زبان

دو زبان فنلاندی و سوئدی در این کشور رسمیت دارند. 89.3 درصد از مردم کشور فنلاندی زبان هستند. زبان فنلاندی در زبان های فینو اوگری ریشه دارد و می توان گفت که به زبان مجاری نزدیک است و مخلوطی از زبان های مالتی، استونیایی و مجاری است. در چند شهر از شهرهای فنلاند گویش به زبان سوئدی عمومیت بیشتری نسبت به زبان فنلاندی دارد. سوئدی در چند منطقه ساحلی در غرب، جنوب و منطقه خودگردان آلند صحبت می شود. فنلاندی زبان رسمی اقلیت های زبانی در سوئد و نروژ نیز می باشد. در مدارس فنلاندی هر دو زبان فنلاندی و سوئدی آموخته می شود. دانش آموزانی که دارای زبان مادری فنلاندی هستند، زبان سوئدی را در مدرسه می آموزند و دانش آموزانی هم که زبان مادری آنها سوئدی است، زبان فنلاندی را در مدرسه می آموزند. علاوه بر دو زبان فنلاندی و سوئدی، در فنلاند به زبان های بومی دیگری نیز صحبت می شود. زبان های سامی از ابتدایی ترین زبان های موجود در فنلاند می باشند. در فنلاند به سه نوع زبان سامی گوناگون گویش می شود. آنها جزو زبان های فینو اوگری هستند.


مردم

مردم اسکاندیناوی از نسل جنگجویان وایکینگ هستند که در زمان های قدیم با کشتی به سرزمین های مختلف حمله می کردند و مایملک آنها را غارت می کردند. اجداد ساکنین فعلی فنلاند یعنی فین ها در اواخر قرن اول و در اوایل قرن دوم میلادی مهاجرت خود را از ساحل جنوبی خلیج فنلاند به سوی فنلاند آغاز کردند. فینی ها 93.4 درصد از نژاد مردم فنلاند را تشکیل می دهند. سوئدی ها با 5.7 درصد، نژاد پر تراکم بعدی در فنلاند هستند. روسی ها 0.4 درصد مردم این کشور هستند و کولی های اروپا، سامی ها و استونیایی ها تنها 0.5 درصد نژاد فنلاند را تشکیل می دهند.


اقتصاد

اقتصاد هر کشور قلب تپنده آن کشور محسوب می شود. کشور فنلاند از دسته کشورهای توسعه یافته صنعتی است که اقتصاد آن مبتنی بر اقتصاد بازار است. در کشور فنلاند از سیستم های اقتصادی مختلط استفاده می شود که توانسته توسط دولت تا حد زیادی به قدرت برسد. فنلاند یکی از با ثباتترین اقتصادهای حوزه یورو به شمار می آید. فنلاند تنها کشور منطقه یورو است که بر اساس اعلام سه نهاد مطرح مالی در زمینه اعتبار و درستی سنجی، از وضع باثبات AAA برخوردار است. تولید ناخالص داخلی در کشور فنلاند در سال جدید با رشد خوبی همراه بوده است. در این کشور حدود 2.8 درصد از تولید ناخالص داخلی در بخش کشاورزی دیده می شود. استفاده از مدرن ترین تجهیزات کشاورزی از مزیت های این بخش سودآور برای فنلاند است و این امر یکی از فاکتورهای مهم پیشرفت اقتصاد فنلاند قلمداد می شود. 26 درصد از اقتصاد این کشور نیز در بخش صنعت است اما خدمات با 71.2 درصد، بزرگترین بخش اقتصادی فنلاند محسوب می شود. مهمترین ویژگی اقتصادی این کشور، برخورداری از آخرین فناوری است. این کشور از این لحاظ در جایگاه نخست جهان قرار دارد. اقتصاد فنلاند وابستگی بسیاری به صادرات دارد و بحران اقتصادی سایر کشورهای اروپایی تاثیر زیادی روی صادرات این کشور گذاشته است. بیشتر روابط تجاری کشور فنلاند با آلمان، سوئد، روسیه، ایالات متحده آمریکا و هلند است.

صادرات کشور فنلاند شامل ماشین آلات، تجهیزات، آهن آلات، الوار و کاغذ، خمیر کاغذ و مواد شیمیایی می شود. واردات کشور فنلاند نیز شامل مواد غذایی، مواد شیمیایی، منسوجات و الیاف پارچه می باشد.


آب و هوا

فنلاند از جمله کشورهایی می باشد که دارای آب و هوای ملایمی است زیرا جریان هایی مانند گالف استریم و جریان های اقیانوسی گرم باعث ایجاد تعادل در آب و هوای فنلاند شده است. در شمالی ترین نقطه فنلاند تابستان ها خورشید برای 73 روز غروب نمی کند و همه 24 ساعت روز هوا روشن است. در زمستان نیز 51 روز خورشید طلوع نمی کند. فصل بهار از ماه مارس یعنی از ماه اسفند آغاز و تا ماه مه ادامه دارد. هوا در فصل بهار معمولا هنوز سرد است ولی از زمستان گرم تر است. درجه حرارت هوا در فصل تابستان در مناطق جنوبی فنلاند تقریبا 20 درجه سانتیگراد بالای صفر و در مناطق شمالی فنلاند تقریبا 15 درجه سانتیگراد بالای صفر می باشد. ماه های فصل تابستان در کشور فنلاند ژوئن، جولای و آگوست می باشند و گرم ترین ماه سال ماه جولای است که در آن درجه حرارت هوا در روز معمولا به بالای 20 درجه سانتیگراد می رسد. فصل پاییز در کشور فنلاند معمولا در اواخر ماه آگوست یا اوایل ماه سپتامبر آغاز می شود. کشور فنلاند زمستان های بسیار سردی دارد به طوری که در مناطق مرکزی آن سردترین ماه سال ژانویه است و دمای هوا در ماه فوریه تا 22 درجه سانتیگراد زیر صفر می رسد. البته در شهر های شمالی کشور فنلاند، هوا از این سردتر نیز می شود و ممکن است به منفی 30 درجه سانتیگراد هم برسد. البته در فصل زمستان در نواحی شمالی کشور فنلاند می توان شاهد پدیده بسیار زیبای شفق قطبی بود. در جنوب کشور فنلاند نیز در فصل زمستان تعداد ساعات روز حدودا 6 ساعت و در تابستان نیز چیزی حدود 19 ساعت می باشد. بهترین زمان سفر به فنلاند در ماه های آوریل و مه است.


گردشگری

صنعت گردشگری فنلاند در سال های اخیر رشد سریعی داشته و بین المللی تر شده است به طوری که این صنعت به یکی از زمینه های اشتغال زایی این کشور تبدیل گردیده است. طی چند سال اخیر درآمدهای سالانه حاصل از گردشگری در فنلاند بیش از 14 میلیارد یورو گشته و پیش بینی می گردد تا پنج سال آینده به 20 میلیارد یورو برسد. در سال گذشته فنلاند از محل حضور 4.6 میلیون گردشگر خارجی 15 میلیارد یورو نصیب خود نمود. در همان سال بیش از 140 هزار نفر در بخش گردشگری مشغول به کار بوده و سهم این بخش در تولید ناخالص داخلی فنلاند 2.5 درصد بود است. بیش از نیمی از گردشگران از کشورهای اروپایی بوده و سهم گردشگران کشورهای آسیایی 16 درصد بوده است. هدف گذاری فنلاند در درجه اول جذب بیشترین گردشگران از بازارهای مهم نظیر آلمان، انگلستان، چین و ژاپن بوده و در درجه بعد بازارهای در حال رشدی چون هلند، فرانسه و آمریکا را مد نظر قرار داده است. علاوه بر این، تلاش های زیادی هم برای جذب گردشگر از هند و امارات متحده عربی صورت گرفته است.

مجمع الجزایر آلند، مجموعه واپریکی شهر تامپره، پارک سارکانیمی، سرزمین دریاچه های فنلاند، موزه های دوقلوی آبوآ وتوس در شهر تورکو، محله لوسترینماکی، قلعه اولاف یا اولاوینلینا، کلیسای جامع لوتران، هتل یخی کمی، کلیسای جامع اوسپنسکی، شهر تاریخی پوروو، کوهستان های لوی و پارک قطبی سانتا تنها تعدادی از جاذبه های گردشگری فنلاند هستند.


مذهب

اکثریت فنلاندی ها مسیحی هستند. بزرگترین جامعه مذهبی، کلیسای اوانکلی لوتری فنلاند است که در حدود 74 درصد از جمعیت فنلاند عضو آن هستند. کلیسای ارتدوکس فنلاند از نظر بزرگی دومین انجمن مذهبی می باشد. بیش از 1 درصد جمعیت فنلاند عضو کلیسای ارتدوکس می باشند. از جمله جوامع مذهبی دیگر فنلاند می توان به کلیسای کاتولیک، کلیسای پنطیکاستی، کلیسای آزاد فنلاند، کلیسای ادونتیست، کلیسای مورمون ها و شاهدان یهوه اشاره کرد. تمام افرادی که در فنلاند زندگی می کنند از این حق برخوردارند که دین و مذهب خود را آزادانه انتخاب کرده و مراسم دینی خود را انجام دهند. اگر کسی نخواهد، لازم نیست هیچ دینی را برگزیند. 23.5 درصد مردم پیرو هیچ دین خاصی نیستند. حدود 1 درصد جامعه فنلاند نیز مسلمان هستند. باقی جمعیت این کشور را یهودیان و سایر ادیان تشکیل می دهند. البته اکثر مردم دیدگاهی سکولار داشته و مذهب هیچ نقشی در زندگی روزمره کشور بازی نمی کند.


سیاست

نظام سیاسی فنلاند حکومت جمهوری است که بر اساس مجلس اداره می شود. رئیس جمهور مسئول معرفی نخست وزیر است و کابینه را نخست وزیر اداره می کند. نخست وزیر و کابینه اش باید بتوانند از مجلس رای اعتماد بگیرند. مجلس این کشور 200 کرسی دارد که نمایندگان آن برای دوره ای چهار ساله انتخاب می شوند. رئیس جمهور که مسئولیت اصلیش هدایت سیاست های خارجی است هر شش سال یکبار توسط انجمن انتخاباتی برگزیده می شود. سن رای در این کشور 18 سالگی است و رای دادن حق عمومی است. رئیس جمهور فنلاند قادر است پارلمان را منحل نموده و پیرامون انتخابات جدید تصمیم بگیرد. تصمیم گیری در سیاست خارجی فنلاند به عهده رئیس جمهور است. وی فرمانده نیروهای مسلح به هنگام صلح می باشد. او همچنین تمامی مقامات ارشد کشور را منصوب می نماید. به علت قدرت پارلمان، فنلاند از دیدگاه غرب یک کشور با سیستم حکومت جمهوری پارلمانی تلقی می گردد که عالی ترین نهادهای سیاسی آن رئیس جمهور و پارلمان می باشند. پارلمان فنلاند از 9 گروه پارلمانی برخوردار است که از نمایندگان هشت حزب تشکیل شده و گروه نهم پارلمانی از سبزها می باشند. قوه قضائیه فنلاند مستقل از قوای دیگر می باشد و این قوه از نهادهای وزارت دادگستری، دیوان عالی و دیوان عالی اداری تشکیل می شود.


هزینه زندگی در فنلاند

هزینه های زندگی در فنلاند نسبت به برخی از کشورهای اروپایی و حتی نسبت به برخی از کشورهای حوزه اسکاندیناوی ممکن است کمی پایین تر باشد. همانطور که می دانید هزینه های زندگی برای اشخاص و خانواده های مختلف متفاوت است زیرا سبک زندگی و میزان درآمد آنها و در نتیجه هزینه های زندگی آنها متفاوت می باشد. هزینه زندگی در پایتخت و شهرهای بزرگ می تواند به نسبت سایر شهرها بیشتر باشد. متوسط هزینه هر شخص در فنلاند حدود 900 تا 1600 یورو در ماه است.

برخی از هزینه های اساسی زندگی در فنلاند شامل موارد ذیل می شود:

 • هزینه اجاره آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر 730 یورو
 • هزینه اجاره آپارتمان یک خوابه خارج از مرکز شهر 570 یورو
 • هزینه اجاره آپارتمان سه خوابه در مرکز شهر 1260 یورو
 • هزینه اجاره آپارتمان سه خوابه خارج از مرکز شهر 943 یورو
 • قیمت خرید هر متر مربع آپارتمان در مرکز شهر 4776 یورو
 • قیمت خرید هر متر مربع آپارتمان خارج از مرکز شهر 2820 یورو
 • هزینه خدمات شامل، آب، برق، سرمایش، گرمایش و زباله برای آپارتمان 85 متری ماهانه 120 یورو
 • هزینه خوراک و مواد غذایی حدود ماهانه 150 تا 200 یورو
 • هزینه حمل و نقل ماهانه 54 یورو
 • هزینه اینترنت ماهانه 23 یورو
 • هزینه باشگاه ورزشی برای هر بزرگسال ماهانه 40 یورو
 • هزینه مهدکودک برای روز کامل در موسسات خصوصی، ماهانه برای هر کودک 290 یورو
 • هزینه تفریحات و امور فرهنگی ماهانه 50 یورو
 • هزینه پوشاک حدود 60 یورو در ماه
 • هزینه درمان و بهداشت سالانه 600 یورو

مزایای کشور فنلاند

فنلاند به عنوان یکی از کشورهای اروپایی شناخته می شود که به دلیل داشتن شرایط عالی و کیفیت بالای زندگی مورد توجه افراد بسیاری قرار گرفته است. مزایای زندگی و تحصیل در فنلاند موجب شده تا هر ساله اشخاص زیادی از کشورهای مختلف این کشور را برای مهاجرت انتخاب نمایند. یکی از مهم ترین مزایای زندگی در فنلاند پائین بودن هزینه های زندگی در فنلاند نسبت به دیگر کشورهای اروپایی است. یکی دیگر از مزایای کشور فنلاند وجود وضعیت اقتصادی مناسب در این کشور است. فنلاند در طول سال های اخیر توانسته به پیشرفت و توسعه خوبی دست پیدا کند. عوامل بسیاری موجب شده تا شرایط اقتصادی فنلاند مطلوب باشد و مردم این کشور از نظر معیشتی هیچ مشکلی نداشته باشند. اقتصاد خوب این کشور باعث شده است مردم در سطح بالایی از زندگی باشند و درآمدهای نسبتا خوبی به نسبت هزینه زندگی در فنلاند داشته باشند. مردم فنلاند به میهمان نوازی شهرت دارند و این موضوع در جذب گردشگران به سمت این کشور اروپایی تاثیر بسیار زیادی دارد. دستیابی به اقامت فنلاند از طریق روش های کار، تحصیل، سرمایه گذاری و ثبت شرکت امکان پذیر است.

 

مزایای شهروندی و تابعیت فنلاند

 • کسب دومین پاسپورت قدرتمند جهان
 • سفر بدون ویزا به 127 کشور و 45 کشور با ویزای فرودگاهی
 • پذیرش تابعیت دوگانه
 • زندگی در کشوری منحصر به فرد و با ثبات اقتصادی
 • امکان راه اندازی تجارت آزاد در کلیه کشورهای اتحادیه اروپا
 • امکان افتتاح حساب در تمامی کشورهای اروپا و حوزه شینگن
 • امکان کار و تحصیل در حوزه شینگن

مزایای اقامت دائم فنلاند

 • واجد شرایط اخذ شهروندی پس از 2 یا 4 سال
 • بهره مندی از تمامی حقوق شهروندی به جز حق رای
 • زندگی در کشوری مدرن و امن
 • امکان کار در سرتاسر کشورهای اتحادیه اروپا
 • سفر به تمامی کشورهای عضو شینگن
 • امکان افتتاح حساب در تمامی کشورهای اتحادیه اروپا
 • امکان استفاده از برند اروپایی
 • حق زندگی در هر جای دیگر در اتحادیه اروپا
 • دسترسی به مزایای مراقبت های بهداشتی و آموزشی در سراسر اتحادیه اروپا

مزایای اقامت موقت فنلاند

 • امکان اخذ تابعیت فنلاند پس از کلا 7 یا 8 سال سکونت
 • امکان اخذ اقامت دائم پس از 4 یا 5 سال
 • دسترسی به بازار کار پر رونق
 • زندگی در کشوری زیبا و با ثبات
 • دسترسی به با کیفیت ترین خدمات درمان
 • امکان تحصیل در تمامی دانشگاه های کشور
 • سفر به کشورهای حوزه شینگن

 

ویزا پلاس با در اختیار داشتن برترین وکلا مفتخر است شما را در کلیه مراحل اخذ اقامت فنلاند یاری و همراهی نماید.

 • تحصیل در فنلاند

  تحصیل در فنلاند

  کشور فنلاند یکی از مرفه‌ ترین کشور‌های شمالی اروپا می باشد. زبان رایج در این کشور فنلاندی و سوئدی می باشد. کشور فنلاند با بهره گیری از

  ...