مشاوره رایگان: 02122110460

استونی

استونی با نام رسمی جمهوری استونی کشوری در منطقه بالتیک در شمال اروپا است. این کشور از غرب به دریای بالتیک و از شمال به خلیج فنلاند می رسد و مرز شرقی آن با روسیه و مرز جنوبی آن با لتونی مشترک است. در مرز شرقی استونی با روسیه دریاچه پیپوس واقع شده و مرز شمالی را رودخانه ناروا تشکیل می دهد. استونی تنها در مرز جنوبی خود عارضه طبیعی مشخصی ندارد. جمعیت این کشور حدود 1.5 میلیون نفر است. این کشور پس از مالت و لوکزامبورگ کم جمعیت ترین کشور اتحادیه اروپاست. پایتخت استونی شهر تالین است. تارتو، هاپسالو، کورسار و ناروا از شهرهای مهم استونی هستند. در مناطق غربی و شمالی استونی صدها جزیره واقع شده که بیشتر آنها غیرمسکونی هستند. بزر گترین این جزایر ساره و هیو هستند که هر یک استان های جداگانه ای به شمار می آیند. از جزیره های کوچکتر مسکونی می توان به موهو، وورمسی، ویلساندی، آبروکا، کیهنو، و روهنو اشاره کرد. استونی از سوی نهادهای مالی جهان به عنوان کشوری با اقتصاد پیشرفته رده بندی شده است و سازمان ملل نیز استونی را در رده کشورهای دارای شاخص توسعه انسانی بسیار بالا قرار می دهد. استونی از نظر آزادی مطبوعات، آزادی اقتصادی، آزادی سیاسی و آموزش در سطوح بالای جهانی قرار دارد. استونی در سال 2004 به اتحادیه اروپا پیوست و به عضویت سازمان پیمان آتلانتیک شمالی ناتو پذیرفته شد. پول رایج استونی یورو با علامت اختصاری € و کد الفبایی EUR شناخته می شود.


زبان

زبان رسمی کشور استونی، استونیایی است که 67.3 درصد مردم به آن سخن می گویند. زبان استونیایی از شاخه فینیک و هم خانواده زبان های فین واوگری است و پیوند نزدیکی با زبان فنلاندی دارد. زبان رسمی استونی یا همان زبان استونیایی همانند فنلاندی و مجاری یک زبان پیوندی است. اگر چه هماهنگی آوایی زبان نیافین واوگری را از دست داده است ولی در نوشته های کهن این زبان هماهنگی آوایی هنوز مشاهده شود. با وجود وامگیری از دیگر زبان ها، استونیایی پیوندی با نزدیکترین زبان های همسایه خود یعنی سوئدی، روسی و لتونیایی که همه از خانواده هندواروپایی هستند ندارد. استونیایی همچنین پیوندهای نه چندان نزدیک با زبان مجاری دارد. زبان های آلمانی و پس از آن روسی، سوئدی و لتونیایی بر این زبان اثرهایی گذارده اند. حدود 1.1 میلیون نفر در درون استونی و 10 هزار نفر مهاجر استونیایی در بیرون از این کشور به زبان استونیایی سخن می گویند. زبان روسی دومین زبان رایج در کشور استونی است. زبان روسی در بین نزدیک به 30 درصد مردم استونی رایج است.


مردم

نژاد اصلی مردمان این منطقه به قوم باستانی آئستی بر می گردد که در طی چند سال با نژادهای دیگر ادغام شده است. ساکنین جامعه استونی تقریبا کشور بومی به حساب می آیند. حدود 75 درصد مردمان این منطقه استونیایی الاصل می باشند و مابقی مردمان این کشور نیز نژاد روسی دارند. بنابراین حدود 70 درصدر از مردم این کشور از تبار استونیایی و حدود 25 درصد روس تبار هستند. اقلیت هایی که نژاد آنها به آلمان ها، لیتوانی ها، فنلاندی ها، یهودیان، لهستانی ها نیز در این کشور ساکن اند. طبق تحقیقات مردم شناسی در کشور استونی تعداد زنان از مردان بیشتر است، به همین علت این کشور به کشوری زنانه شهرت دارد. همانطور که گفته شد بزرگترین اقلیت قومی استونی روس ها هستند که 25 درصد از کل جمعیت را تشکیل می دهند. سپس اوکراینی ها 1.8 درصد، بلاروس ها 1 درصد و فنلاندی ها 0.6 درصد هستند. در سال های اخیر به دلیل مهاجرت از سایر کشورها نژاد مردم استونی دستخوش تغییرات بسیاری شده است.


اقتصاد

اقتصاد کشور استونی یکی از قدرتمندترین اقتصادهای دنیا محسوب می شود به طوری که در چند سال اخیر حدود 11 درصد رشد داشته است. تولید ناخالص داخلی در کشور استونی در حدود 35.23 میلیارد دلار تخمین خورده است که در حدود 9.2 درصد از آن در بخش کشاورزی و همینطور 9.8 درصد از آن در بخش صنعتی دیده می شود. همچنین 2.68 درصد از خدمات استونی نیز در بخش تولید دیده می شود. در سالیان اخیر، منابع محدودی از نفت و فسفریت در این کشور یافت شده است. صنایع عمده این کشور شامل صنایع چوب، نساجی، صنایع مهندسی و فرآوری غذایی می شود. در ارزیابی های صورت گرفته اینطور به نظر می رسد که این کشور به طور کلی در حدود 668 هزار نفر نیروی کار دارد و نرخ بیکاری نیز در کشور استونی در حدود 2.5 درصد اعلام شده است. نرخ تورم در استونی نیز 3.6 درصد است. اقتصاد این کشور هنوز در حد وسیعی در اختیار دولت است ولی در زمینه خصوصی سازی اندکی پیشرفت حاصل شده است. جمهوری استونی هفدهمین کشور اتحادیه اروپاست که به حوزه یورو پیوسته است. اقتصاد کشور استونی بیشتر بر پایه روابط تجاری و صادرات و واردات است. ماشین آلات و قطعات یدکی موتور سهم بیشتری در صادرات استونی دارند. واردات در این زمینه از نظر بودجه و سرمایه گذاری در وضعیت نرمال و اصولی دیده می شود.

مهم ترین صادرات استونی ماشین آلات، قطعات یدکی موتور، خدمات حمل و نقل، تجهیزات تکنولوژی اطلاعات و ارتباطات، نفت غیرخام، محصولات غذایی، سیم و کابل، کاغذ، ژنراتور، محصولات معدنی، محصولات کشاورزی، منسوجات، چوب و محصولات چوبی و فلزات است. عمده واردات استونی در حوزه دارو، تجهیزات حمل و نقل، مواد معدنی و برخی محصولات مهندسی می باشد.


آب و هوا

کشور استونی از آب و هوای معتدل و اقیانوسی برخوردار است. آب و هوای استونی معمولا در ایام گرم سال بصورت اقیانوسیه ای و در فصول سرد سال نیز سرد است. کشور استونی تقریبا دارای چهار فصل می باشد. این کشور تابستان های گرم و زمستان های به شدت سرد دارد. آب و هوای این کشور با توجه به نزدیکی به دریای بالتیک خنک و مرطوب است. بیشترین دمای این کشور بین 16 تا 18 درجه سانتیگراد در ماه های جولای تا آگوست بوده و سردترین ماه در این کشور فوریه است که دمای آن بین منفی 3.5 تا منفی 8 درجه سانتیگراد گزارش شده است. استونی از نظر آب و هوایی در محدوده سردی واقع شده اما بادهای گرم خلیجی آب و هوای آن را نسبت به همسایگان شمالیش معتدل تر کرده است. بهترین زمان سفر به کشور استونی، بخصوص پایتخت این کشور تالین، فصل بهار و تابستان می باشد. اگر علاقمند به ورزش های برفی زمستانی هستید زمستان ها زمان خوبی برای سفر به استونی خواهد بود.


گردشگری

استونی دارای بیش از 1500 جزیره است و چشم انداز متنوع آن از سواحل سنگی و جنگل های قدیمی گرفته تا رودخانه ها و دریاچه ها مورد علاقه گردشگران در سفر به استونی است. استونی دارای جاذبه های بسیاری است که به زمان های قدیمی بر می گردند و جزو آثار تاریخی اند. شهر سر سبز تالین، پایتخت کشور استونی، با جاذبه های بی نظیر طبیعی، فرهنگی، تاریخی و صد البته غذاهای سنتی خوش طعم، یک مقصد بکر و عالی برای گردشگران به حساب می آید. شاخص توریسم در این کشور به طور کلی در حدود 1.10 اعلام شده است. استونی مقصدی است که هنوز خیلی در بین گردشگران شناخته شده نیست، هر چند در سال های اخیر شاهد موفقیت های روز افزونی بوده و جاذبه های آن در حال قد کشیدن در میان مقاصد گردشگری دیگر هستند. بر اساس آخرین گزارش منتشر شده از سوی مسئولان گردشگری کشور استونی سال گذشته میلادی تقریبا 72 هزار نفر گردشگر خارجی وارد این کشور شدند که در مقایسه با سال قبل تقریبا 3 درصد رشد داشته است.

کاخ باشکوه کادریورگ، ساحل پیریتا، قلعه راکور، کلیسای سنت اولاف، جزیره هیوما، پارک ملی لاهما، موزه هلنورم واترمیل، برج تلویزیون، جزیره سارما، موزه دریاچه کالالا، شهر ساحلی پارنا، میدان مارکت، کلیسای جامع سنت الکساندر نوسکی، موزه فضای باز استونی و قسمت تاریخی شهر تالین تنها بخشی از جاذبه های گردشگری کشور استونی هستند.


مذهب

مذهب مردم استونی مسیحی لوتری و ارتدوکس می باشد. استونی یکی از بی دین ترین مردمان جهان را دارد اما به گفته دانشگاه تارتو، استونیایی های بی دین لزوما ملحد نیستند. بیش از 70 درصد از مردم این کشور اعلام کرده اند که به هیچ یک از ادیان باور ندارند. نظرسنجی سال گذشته اروپا نشان داد که تنها 16 درصد از استونیایی ها به خدا باور دارند که این پایین ترین درصد در میان کشورهای اتحادیه اروپا است. 12 درصد از آنها لوتری ها، همچنین 3 درصد از آنها ارتدوکس و ادیان دیگر تنها 1 درصد جمعیت استونی را در بر می گیرند. به دلیل عدم وابستگی و تغییر دینی در میان استونی ها، لوترانیسم محبوب ترین گروه مذهبی در بین استونی ها است. در استونی آزادی ادیان وجود دارند و افراد می توانند آزادانه دین خود را انتخاب نمایند و مراسم دینی خود را به جا آورند. دولت و مردم به ادیان مختلف احترام می گذارند و محدودیتی برای اقلیت های دینی وجود ندارد. به طور تقریبی تعداد تاتارها و آذری های مسلمان در استونی به ده هزار نفر می رسد. در سالهای اخیر باورهای نئوپاگان، بودایی و هندو در بین مردم رشد کرده است.


سیاست

نظام سیاسی استونی جمهوری پارلمانی است. به طور کلی حکومت در این کشور بر پایه سه قوه مجریه، قضاییه و مقننه است. رئیس جمهوری، که اختیارات اجرایی محدودی دارد که از سوی نمایندگان پارلمان برای دوره پنج ساله به این سمت برگزیده می شود. پارلمان این کشور دارای یک مجلس با 101 نماینده است که با رای مستقیم مردم برای دوره های چهارساله به عضویت مجلس انتخاب می شوند. رئیس جمهور، نخست وزیر و شورای وزیرانی را انتصاب می کند که مجمع پاسخگو نامیده می شود. کابینه استونی توسط نخست وزیر تشکیل می شود و این کابینه به طور کلی دارای 11 وزیر است. رئیس جمهور رئیس حکومت است و به طور کلی طبق مصوبه های مجلس تعیین می شود. اینطور که مشخص شده است رئیس جمهور در کشور استونی می تواند مصوبه ها را رد نیز نماید. مجلس، رئیس جمهور کشور استونی را انتخاب می کند و کاندیدا می بایست حداقل دو سوم آرای مجلس را بدست آورد تا به عنوان رئیس جمهور این کشور انتخاب شود. احزاب عمده سیاسی شامل جبهه خلق سوسیال دموکرات، حزب لیبرال دموکرات، و حزب کمونیست می شوند.


هزینه زندگی در استونی

هزینه زندگی در استونی به عواملی نظیر سطح زندگی در این کشور نیز بستگی دارد. مخارج زندگی در استونی بستگی به شهر محل سکونت، سبک زندگی و میزان درآمد شخص دارد. هزینه های روزانه زندگی در پایتخت و مرکز شهرهای بزرگ از هزینه های زندگی در شهرهای کوچک و حومه کمتر است. متوسط هزینه زندگی در استونی برای هر فرد مجرد بین 600 تا 900 یورو است.

برخی از هزینه های اساسی زندگی در استونی شامل موارد ذیل می شود:

 • هزینه اجاره آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر 380 یورو
 • هزینه اجاره آپارتمان یک خوابه در حومه شهر 258 یورو
 • هزینه اجاره آپارتمان سه خوابه در مرکز شهر 673 یورو
 • هزینه اجاره آپارتمان سه خوابه در حومه شهر 460 یورو
 • قیمت خرید هر متر مربع آپارتمان در مرکز شهر 2107 یورو
 • قیمت خرید هر متر مربع آپارتمان در حومه شهر 1414 یورو
 • هزینه خدمات شامل آب، سرمایش، گرمایش و زباله برای آپارتمان 85 متری ماهانه 180 یورو
 • هزینه خوراک و مواد غذایی ماهانه بین 100 تا 150 یورو
 • هزینه پوشاک حدودا ماهانه 100 یورو
 • هزینه اینترنت ماهانه حدود 23 یورو
 • هزینه باشگاه ورزشی برای هر بزرگسال 48 یورو
 • هزینه تفریح و امور فرهنگی ماهانه 50 یورو
 • هزینه حمل و نقل ماهانه حدود 22 یورو
 • هزینه مهد کودک برای روز کامل در موسسات خصوصی، ماهانه برای هر کودک 270 یورو

مزایای کشور استونی

استونی یکی از بزرگ ترین کشورهای اروپایی است که جمعیت کمی دارد. مزایای کشور استونی بسیار زیاد است. محیط زندگی در این کشور بسیار تمیز، آرام و ایمن است و به گفته سازمان بهداشت جهانی این کشور دارای یکی از بهترین کیفیت های آب و هوا در کل جهان می باشد. این کشور یک مکان امن، تمیز و با تکنولوژی بالا است و دارای افراد تحصیلکرده ای می باشد که برای نوآوری و افرادی که به دنبال کشف ایده هستند ارزش زیادی قائلند. این کشور بر خلاف کوچک بودن، دارای گالری ها، تئاتر ها، کنسرت ها، جشنواره ها، فستیوال ها و نمایشگاه ها زیادی می باشد. همچنین سواحل زیادی در این کشور وجود دارد که افراد می توانند از آنها لذت ببرند. هزینه های اقامت در این کشور مقرون به صرفه است. میزان جرم و جنایت در استونی در قیاس با دیگر کشورها در سطح خیلی پایینی قرار دارد. هزینه تحصیل در کلیه مقاطع تحصیلی در کشور استونی بسیار پایین است. پاسپورت این کشور در رده هفتم معتبرترین پاسپورت های جهان قرار دارد. با کسب تابعیت این کشور امکان اخذ ویزای کانادا و آمریکا بسیار ساده تر می شود. کیفیت خدمات بهداشت و درمان در استونی مطابق با استانداردهای اروپا است که هزینه پایین خدمات درمانی و کیفیت بالای آن سبب افزایش نرخ توریسم سلامت در این کشور در سال های اخیر شده است. دستیابی به اقامت استونی از طریق کار، تحصیل، استارت آپ، سرمایه گذاری و ثبت شرکت امکان پذیر می باشد.

 

مزایای شهروندی و تابعیت استونی

 • سفر بدون ویزا به 121 کشور و 41 کشور با ویزای فرودگاهی
 • کسب هفتمین پاسپورت قدرتمند جهان
 • فرصت تجارت آزادانه با تمام جهان
 • امکان اخذ آسانتر ویزای کانادا و آمریکا
 • امکان کار و زندگی در کل اتحادیه اروپا
 • افتتاح حساب در بانک های اروپایی و سراسر دنیا
 • عدم محدودیت سنی جهت اخذ اقامت استونی
 • بهره مندی از تحصیلات رایگان در سطح اتحادیه اروپا

مزایای اقامت دائم استونی

 • سفر به کشورهای حوزه شینگن و اتحادیه اروپا
 • واجد شرایط اخذ شهروندی این کشور پس از 3 سال
 • امکان کار در کشورهای عضو شینگن بدون نیاز به مجوز کار
 • هزینه های زندگی و تحصیل معقول و مناسب
 • امکان افتتاح حساب بانکی شخصی و تجاری
 • امکان استفاده از برند اروپایی
 • حق زندگی در هر جای دیگر در اتحادیه اروپا
 • دسترسی به مزایای مراقبت های بهداشتی و آموزشی در سراسر اتحادیه اروپا

مزایای اقامت موقت استونی

 • زندگی در کشوری پیشرفته و مرفه
 • واجد شرایط اخذ اقامت دائم بعد از 5 سال
 • دسترسی به خدمات درمانی با کیفیت
 • سفر به تمامی کشورهای حوزه شینگن
 • امکان کار در کل کشور
 • امکان تحصیل در تمامی دانشگاه های کشور

 

ویزا پلاس با در اختیار داشتن برترین وکلا مفتخر است شما را در کلیه مراحل اخذ اقامت استونی یاری و همراهی نماید.

 • ویزای استارت آپ استونی

  ویزای استارت آپ استونی

  کشور استونی یکی از کشورهای توسعه یافته در حوزه قاره اروپا می باشد که با سرعت، تکنولوژی و زیر ساخت های این کشور تغییر کرد. استونی جزو

  ...