مشاوره رایگان: 02122110460

دانمارک

دانمارک با نام رسمی پادشاهی دانمارک کشوری است در شمال اروپا و پایتخت آن کپنهاگ است. این کشور جنوبی‌ترین کشور اسکاندیناوی است که تنها با آلمان مرز مشترک دارد. پلی دریایی به نام پل اورسوند، دانمارک را به سوئد متصل می‌کند. دانمارک از شرق به دریای بالتیک، از غرب به دریای شمال، از جنوب به کشور آلمان و از شمال به تنگه اسکاژراک محدود می‌‌شود. دانمارک از یک شبه جزیره به نام شبه جزیره یولند و 443 جزیره تشکیل شده است. تنها چند جزیره به معنای واقعی مسکونی هستند و بسیاری از جزیره‌ها کوچک بوده و افراد کمی در آنها سکونت دارند. مهم‌ترین این جزایر شیلند، فیون و برنهلم می‌باشند. کپنهاگ، اوهوس، آلبورگ و اسبرگ در شبه جزیره یولند و اودنسه مهم‌ترین شهرهای دانمارک هستند. بیشتر نقاط دانمارک در نزدیکی ساحل دریا قرار دارند و بخش اعظم خاک کشور دانمارک را زمین‌‌های کشاورزی تشکیل می‌‌دهند. خاک اصلی دانمارک سرزمینی فاقد کوهستان است. دانمارک از اعضای موسس سازمان ملل و ناتو است. کشور دانمارک دارای دولت رفاه ‌است و از نظر کم بودن اختلاف درآمد مردم در رتبه اول جهان قرار دارد. دانمارک از نظر درآمد سرانه در رتبه هفتم جهان قرار دارد و در بررسی‌های سالانه، مردم آن مکررا به عنوان راضی‌ترین و شادترین مردم جهان اعلام می‌‌شوند. این کشور به عنوان کشوری با کمترین فساد اداری در جهان شناخته می‌شود. جمعیت دانمارک حدود 6 میلیون نفر است. واحد پول دانمارک، کرون است که با نماد KR و کد ایزو DKK شناخته می‌شود.


زبان

دانمارکی یک زبان ژرمنی شمالی، شاخه‌ای از ژرمنی و زبان‌های هندواروپایی است. دانمارکی زبان رسمی کشور دانمارک و یکی از دو زبان رسمی گرینلند و جزایر فارو است. همچنین، در مرز میان آلمان و دانمارک، جمعی کوچک بدین زبان سخن می‌گویند. نزدیک به 6 میلیون نفر به این زبان صحبت می‌کنند و اکثرا ساکن دانمارک هستند. در ایسلند زبان دانمارکی را در کنار زبان انگلیسی به عنوان یک زبان خارجی در مدرسه‌‌ها آموزش می‌دهند. دانمارکی نوین به ‌سوی سادگی آوایی گرایش دارد، تا از این راه آموختن و پیشرفت در این زبان برای بیگانگان ساده‌تر شود.

البته نکته مهمی که در مورد زبان دانمارکی وجود دارد این است که این زبان به صورت قانونی و رسمی به عنوان زبان رسمی کشور دانمارک انتخاب نشده است و فقط به دلیل استفاده اکثریت مردم و عرف جامعه در این کشور رسمیت پیدا کرده است و زبان ارگان‌های دولتی لقب گرفته است. زبان دانمارکی شباهت و قرابت زیادی به زبان کشورهای مناطق اسکاندیناوی دارد و این مساله ریشه در تاریخچه مشترک آنها دارد.


مردم

پیشینه مردم دانمارک اسکاندیناویایی است. اسکاندیناویایی‌‌ها از تبار وایکینگ‌ها و شاخه‌ای از نژاد ژرمن هستند که در طول قرن یازدهم میلادی بر کل اسکاندیناوی و شبه جزیره انگلیس حکمرانی می‌کردند. به همین دلیل دانمارکی‌‌ها از نظر فرهنگ و زبان اشتراکات زیادی با مردم سوئد و نروژ دارند. نژاد مردم دانمارک با مردم نروژ و سوئد پیوند خورده است. تقریبا 5 درصد از کل جمعیت دانمارک خارجی هستند و از کشورهای شمال اروپا، اروپای مرکزی، آمریکای شمالی، خاورمیانه و آفریقا و آسیای جنوبی می‌شوند. بر اساس تحقیقاتی که یونسکو انجام داده است خوشبخت‌ترین مردم روی زمین متعلق به کشور دانمارک می‌باشند. این کشور در چند سال پیاپی توانسته است مقام نخست رضایتمندی مردم از زندگی را دریافت کند.


اقتصاد

دانمارک یک کشور کوچک با صنایع و فناوری پیشرفته است. مهم‌ترین صنایع این کشور شامل کشتی‌سازی و حمل ‌و نقل دریایی، داروسازی، نساجی و پوشاک، الکترونیک و صنایع غذایی می‌شود. فناوری و فین‌تک (فناوری مالی) دانمارک رو به پیشرفت هستند و کپنهاگ یکی از مراکز مهم فین‌تک در اروپا محسوب می‌‌شود و پایتخت دانمارک با طی‌ کردن یک روند صعودی، اوضاع خوبی در فین‌تک و استارت ‌آپ‌های فناوری‌های مالی دارد. از نظر شاخص فساد اقتصادی، دانمارک سال‌‌های زیادی به عنوان کشور نمونه که کمترین فساد اقتصادی را داشته ‌است معرفی شده ‌است. بانک مرکزی دانمارک رگولاتور اصلی مبادلات پولی و تنظیم‌ کننده مقررات بین موسسات مالی در این کشور است. بانک ملی دانمارک که بانک مرکزی این کشور است، اعتبار وثیقه را بین موسسات مالی این کشور مشخص می‌‌کند تا همیشه بتوانند نقدینگی کافی در سیستم مالی را برای پرداخت صورتحساب فراهم کند.

در مجموع حدود 80 درصد درآمدهای دانمارک از صادرات محصولات کارخانه‌ای بدست می‌‌آید. بازار هدف اصلی دانمارکی ‌ها کشورهای اروپای غربی هستند و حجم صادرات به این منطقه بیش از 70 درصد از مجموع تجارت خارجی دانمارک است. فرآورده‌های لبنی و گوشتی، کشتی و نفتکش، توربین‌های بادی، ماشین‌آلات صنعتی، ماهی، مبلمان، پوست سمور و روباه، اسباب ‌بازی، دارو و تجهیزات پزشکی مهم‌ترین کالاهای صادراتی دانمارک هستند. تجهیزات اتومبیل سواری، دستگاه‌های فرستنده و گیرنده پخش رادیویی، ماشین‌های خودکار داده پردازی، داروهای متشکل از مواد محفوظ شده، مواد خام، مواد شیمیایی، کالا‌های مصرفی و انواع بذر کشاورزی از مهم‌ترین واردات دانمارک هستند.


آب و هوا

دانمارک از نظر آب و هوایی در منطقه‌ای واقع شده است که سه اقلیم اروپایی آن را تحت تاتیر قرار می‌دهند بدین صورت که باد شمالی، شمال دانمارک را تحت تاثیر قرار می‌دهد، توده هوایی که بر روی اقیانوس اطلس شکل گرفته، قسمت غربی دانمارک را تحت تاثیر قرار می‌دهد و اقلیم بری، شرق را تحت تاثیر قرار می‌دهد. سرتاسر کشور دانمارک از آمیزه‌ای از این اقلیم‌های گوناگون بهره می‌برد. آب و هوای دانمارک در ماه ژانویه که معمولا سردترین آب و هوا را دارد در روز از 2 درجه سانتیگراد بالای صفر تا 9 درجه سانتیگراد زیر صفر در شب تغییر می‌کند. گرمترین زمان سال نیز ماه‌های جولای و آگوست می‌باشد. با وجود موقعیت شمالی کشور دانمارک، تغییرات آب و هوایی دانمارک شدید نیست لذا این کشور آب و هوایی معتدل و چهار فصل دارد. ماه‌های فصل بهار، ماه‌های آوریل و مه معتدل هستند و ماه‌های فصل تابستان ماه ژوئن، جولای و آگوست، گرمترین ماه‌های سال هستند. فصل پاییز از سپتامبر تا نوامبر می‌شود و بیشتر بارانی و ابری است. ماه‌های فصل زمستان ماه دسامبر تا مارس نیز معمولا سرد و برفی هستند.


گردشگری

دانمارک یکی از دیدنی‌ترین کشورهای دنیا است. چشم ‌اندازهای زیبای طبیعی، دهکده‌ها و آثار تاریخی قرون وسطایی و متعلق به وایکینگ ‌ها، همگی از جذابیت‌های دانمارک هستند. جذابیت‌های دانمارک این کشور دیدنی را به یکی از مقصدهای محبوب گردشگری در دنیا تبدیل کرده است. گردشگری که در سال گذشته با سهم 9.6 درصدی از تولید ناخالص ملی این کشور منجر به ایجاد 213 هزار فرصت شغلی شده است. گردشگرانی که به دانمارک سفر می‌کنند و اغلب از کشورهای همجوار آن یعنی آلمان، سوئد و نروژ هستند، معمولا در کپنهاگ می‌مانند. برنامه‌ریزی گردشگری در سه سطح ملی، منطقه‌ای و محلی یکی از نقاط قوت قابل توجه گردشگری دانمارک است که در آن هر سطح جایگاه فعالی در توسعه و بازاریابی گردشگری دارد. امروزه سازمان VisitDenmark به عنوان نهاد ملی گردشگری این کشور زیر مجموعه وزارت امور بازرگانی و اقتصادی و مسئول مستقیم برنامه‌ریزی گردشگری در سطح ملی است. وظیفه اصلی و ابتدایی این سازمان بازاریابی دانمارک در بازارهای منتخب به منظور جذب گردشگران بین‌المللی بوده که از اواسط دهه 1990 با تاسیس یک بخش تحقیقاتی در دفتر کپنهاگ مسئولیت‌های استراتژیک آن گسترش یافته است. طرح استراتژی گردشگری با معرفی تعدادی از مناطق پربازدید به عنوان "مقاصدی برای تمام سال" سعی بر جذب گردشگران در فصول رکود گردشگری داشت که نشان از استراتژی توسعه خوشه‌ای جاذبه‌های گردشگری است.

مهم‌ترین جاذبه‌های توریستی دانمارک شامل شهر کپنهاگ، باغ‌‌های تیوولی، کاخ کریستینبورگ، موزه و گالری ملی دانمارک، کانال نیهاون، کاخ آمالین برگ، پل اورسوند، موزه فضای باز لینگبی، قلعه کرانبورگ و هلسینگور، موزه هانس کریستین آندرسن، جزایر فارو، شهر تاریخی آرهوس، سرزمین لگو و سواحل دانمارک می‌شوند.


مذهب

مذهب رسمی دانمارک مسیحیت وابسته به کلیسای پروتستان لوتری است. 80.4 درصد مردم پیرو کلیسای پروتستان لوتری (لوتران) هستند. به غیر از کلیسای مردمی پروتستان، جوامع مذهبی بسیاری در دانمارک وجود دارند. بر اساس تحقیقات صورت گرفته، حدود 150 جامعه مذهبی بزرگ و کوچک در دانمارک وجود دارند. کاتولیک‌ها، مسلمانان و یهودیان اکثریت جمعیت مذهبی دانمارک را تشکیل می‌‌دهند. بسیاری از افراد در این کشور بی دین هستند و از هیچ مذهب خاصی پیروی نمی‌کنند. در دانمارک تمام افراد تا زمانی که قانون را رعایت کنند، می‌توانند آزادانه به امور دینی خود پرداخته و عقاید خود در مورد زندگی را دنبال نمایند. تمام افراد آزادند که عقاید یا وابستگی‌‌های مذهبی خود را تغییر دهند و این کار را می‌توانند به عنوان مثال با ترک یک جامعه مذهبی و عضویت در یک جامعه مذهبی دیگر انجام دهند.


سیاست

کشور دانمارک حکومت مشروطه سلطنتی با دموکراسی پارلمانی است. دانمارک یکی از قدیمی‌ترین حکومت‌های پادشاهی جهان است که تاریخچه آن به حدود سال 1000 میلادی، عصر وایکینگ‌ها بر می‌گردد. جامعه دانمارک بر پایه تاسیس قانون اساسی دانمارک در سال 1849 قرار گرفته و نظام سیاسی این کشور از آن به بعد با احزاب متنوع سیاسی شکل گرفته است. پادشاه یا ملکه، رئیس حکومت محسوب می‌‌شود. قدرت اجرایی توسط هیات دولت اعمال می‌‌شود که نخست ‌وزیر در راس آن قرار دارد و مسئول دولت است. اعضای قوه قضائیه نیز توسط هیات اجرایی (معمولا به پیشنهاد خود قوه قضائیه) نامزد می‌‌شوند و به ‌طور رسمی توسط پادشاه منصوب شده و تا زمان بازنشستگی در منصب خود باقی می‌‌مانند. وزرای کابینه به ریاست نخست ‌وزیر قوه مجریه را تشکیل می‌‌دهند. کابینه و نخست ‌وزیر برای عملکردشان به پارلمان ملی پاسخگو هستند. قانونگذاری توسط پارلمان ملی دانمارک انجام می‌‌شود. قانون اساسی دانمارک پایه‌های سیاسی حکومت، ساختار کلی، شیوه اجرا، قدرت و وظایف نهادهای دولتی را تعریف می‌کند. در بخش‌های دیگر قانون اساسی، حقوق بنیادی و وظایف شهروندان، از جمله آزادی بیان، آزادی ادیان و خدمت وظیفه اجباری آمده ‌است.


هزینه زندگی در دانمارک

به طور کلی، زندگی در دانمارک به ویژه در شهرهای مشهوری همچون کپنهاگ و آرهوس می‌تواند برای افراد بسیار هزینه‌بر باشد و البته هزینه اقامت در دانمارک در این شهرها بالاست. کپنهاگ در میان گران‌ترین شهرهای دنیا قرار دارد و نام کپنهاگ در کنار آرهوس در میان 15 شهر گران اروپا به چشم می‌خورد. به طور حتم، هزینه مسکن بخش مهمی از هزینه زندگی در دانمارک را تشکیل می‌دهد. با این حال، هزینه مسکن در مناطق گوناگون دانمارک متفاوت است. هزینه‌های زندگی به عواملی چون سبک زندگی و میزان درآمد شخص بستگی دارد، ولی میانگین هزینه زندگی در دانمارک حدودا 900 تا 1300 یورو در ماه است.

برخی از هزینه‌های اساسی زندگی در دانمارک شامل موارد ذیل می شود:

 • هزینه اجاره ماهانه آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر 600 یورو
 • هزینه اجاره ماهانه آپارتمان یک خوابه در اطراف شهر 500 یورو
 • هزینه اجاره ماهانه آپارتمان سه خوابه در مرکز شهر 900 یورو
 • هزینه اجاره ماهانه آپارتمان سه خوابه در اطراف شهر 800 یورو
 • قیمت خرید مسکن در مرکز شهر برای هر متر مربع 3500 یورو
 • قیمت خرید مسکن در خارج از شهر برای هر متر مربع 3000 یورو
 • هزینه خدمات شامل آب، برق، سرمایش، گرمایش و زباله برای آپارتمان 85 متری 200 یورو
 • هزینه خوراک و مواد غذایی 200 تا 250 یورو
 • هزینه حمل و نقل ماهانه 52 یورو
 • هزینه اینترنت 31 یورو
 • هزینه باشگاه ورزشی برای هر بزرگسال ماهانه 30 یورو
 • هزینه تفریح و امور فرهنگی 40 یورو
 • هزینه مهد کودک برای روز کامل در موسسات خصوصی، ماهانه برای هر کودک بین 340 تا 530 یورو
 • هزینه بیمه درمان ماهانه 26 یورو

مزایای کشور دانمارک

طبیعت زیبا، معماری‌های منحصر به فرد در جهان و دانشگاه‌های معتبر باعث شده دانمارک مکانی ایده‌آل برای زندگی باشد. ثبات اجتماعی و اقتصادی موجود در دانمارک مثال زدنی است. شما با اقامت در دانمارک در جامعه‌ای زندگی خواهید کرد که ثبات بازار کار و اقتصاد در آن وجود دارد و هرگز نگران درآمد و تامین مخارج خود نخواهید بود. داشتن یک شغل مناسب در کشور دانمارک نه تنها مخارج عادی زندگی شما را تامین خواهد نمود بلکه امکان پس انداز و یا سفر در طول سال را نیز برایتان فراهم می‌سازد. فضای کاری به صورتی است که امکان پیشرفت و ترفیع رتبه را دارید و می‌توانید به خوبی به موقعیت شغلی مناسب برسید. دانمارک دارای کمترین نابرابری درآمد در جهان است که این امر از مهم‌ترین مزایای کشور دانمارک به حساب می‌آید. این امر برای کارگران و اشتغال قوی، محیط عالی را ایجاد می‌کند. ثبات فضای اقتصادی نیز این کشور را به گزینه مناسبی برای سرمایه گذاری تبدیل نموده و هر ساله افراد زیادی در مشاغل مختلف اقدام به سرمایه گذاری در دانمارک می‌نمایند. دانمارک از نظر درآمد سرانه در رتبه هفتم جهان قرار داشته و در بررسی‌های سالانه، مردم آن مکررا به عنوان "شاد‌ترین" مردم جهان اعلام می‌‌شوند. این کشور به عنوان کشوری با کمترین فساد اداری در جهان به شمار می‌‌آید. دستیابی به اقامت دانمارک از راه‌های کار، تحصیل، سرمایه گذاری و ثبت شرکت امکان پذیر است.

 

مزایای شهروندی و تابعیت دانمارک

 • سفر بدون ویزا به 127 کشور و 37 کشور با اخذ ویزای فرودگاهی
 • کسب سومین پاسپورت معتبر جهان
 • به رسمیت شناختن تابعیت مضاعف یا همان دو تابعیتی
 • بهره‌مندی از تمامی حقوق شهروندی به جز حق رای
 • زندگی در کشوری زیبا و با ثبات اقتصادی
 • امکان راه اندازی تجارت آزاد در کشورهای اتحادیه اروپا
 • امکان افتتاح حساب در تمامی کشورهای حوزه شینگن
 • امکان کار و تحصیل در حوزه شینگن

مزایای اقامت دائم دانمارک

 • واجد شرایط اخذ شهروندی پس از 3 یا 4 سال
 • زندگی در کشوری منحصر به فرد و امن
 • امکان کار در کلیه کشورهای اتحادیه اروپا
 • سفر به تمامی کشورهای عضو شینگن
 • امکان افتتاح حساب در تمامی کشورهای اتحادیه اروپا
 • امکان استفاده از برند اروپایی
 • حق زندگی در هر جای دیگر در اتحادیه اروپا
 • دسترسی به مزایای مراقبت‌های بهداشتی و آموزشی در سراسر اتحادیه اروپا

مزایای اقامت موقت دانمارک

 • امکان اخذ تابعیت دانمارک پس از 8 سال سکونت مستمر در این کشور
 • امکان اخذ اقامت دائم بعد از 4 یا 5 سال
 • دسترسی به بازار کار پر رونق
 • زندگی در کشوری زیبا و با ثبات
 • دسترسی به با کیفیت‌ترین خدمات درمان
 • امکان تحصیل در تمامی دانشگاه‌های کشور
 • سفر بدون ویزا به کشورهای حوزه شینگن

 

ویزا پلاس با در اختیار داشتن برترین وکلا مفتخر است شما را در کلیه مراحل اخذ اقامت دانمارک یاری و همراهی نماید.

 • ویزای استارت آپ دانمارک

  ویزای استارت آپ دانمارک

  کشور دانمارک با برنامه های بلند مدت و سرمایه گذاری روی افراد نخبه در سراسر جهان قصد دارد تا در راستای جذب کار آفرین و استارت آپ قدم بر

  ...
 • تمکن مالی دانمارک

  تمکن مالی دانمارک

  تمکن مالی دانمارک در سال های اخیر مورد توجه مهاجران زیادی قرار گرفته است. در گذشته بسیاری از افراد روش هایی مانند خرید ملک و سرمایه گذاری

  ...
 • تحصیل در دانمارک

  تحصیل در دانمارک

  کشور دانمارک از جمله کشورهای آرام و مرفه منطقه اسکاندیناوی به شمار می رود. با توجه به شرایط مناسب تحصیل در دانمارک و بازار کار بسیار

  ...