مشاوره رایگان: 02122110460

جمهوری چک

جمهوری چک در اروپای مرکزی واقع گردیده و یکی از اعضای اتحادیه اروپا محسوب می شود که در سال 1990 از کشور چکسلواکی جدا شد. این کشور صد و پانزدهمین کشور بزرگ جهان است و جمعیتی بالغ بر 11 میلیون نفر دارد. جمهوری چک هشتاد و چهارمین کشور پرجمعیت جهان است. این کشور از غرب با آلمان، از جنوب با اتریش، از شرق با اسلواکی و از شمال شرقی با لهستان مرز مشترک دارد. بیشترین حجم مرزهای چک را مناطق کوهستانی تشکیل می دهند و مجاورتی با دریا ندارند و در واقع چک کشوری محصور در خشکی است. پایتخت جمهوری چک پراگ نام دارد. پراگ یکی از بهترین مراکز تاریخی در اروپا محسوب می شود که از آثار تاریخی آن به بهترین شکل ممکن محافظت شده است. این شهر مملو از کوچه ها، میادین، ساختمان ها و خانه های تاریخی می باشد که قدم زدن و تماشای آن ها بسیار لذت بخش است. مهم ترین شهرهای این کشور پراگ، کوتناهرا، تلچ، برنو، بوهم، استراوا و پلزن می باشند. جمهوری چک سه ناحیه تاریخی بوهم، موراوی و بخش کوچکی از سیلزی را شامل می شود. جمهوری چک تحت عنوان عروس اروپا شناخته می شود و به عبارتی می توان چک را محل برخورد تمدن های اروپایی نامید. واحد پول جمهوری چک، کرونا است که با نماد Kč و کد ایزوی CZK شناخته می شود.


زبان

زبان رسمی مردم این کشور چکی است که از مجموعه زبان های اسلاو محسوب می شود. زبان انگلیسی تدریس شده در دانشگاه ها و مدارس سبب شده تا بیشتر مردم پراگ و شهرهای بزرگ این کشور قادر باشند به زبان انگلیسی صحبت کنند. به طور کلی 95 درصد از مردم به زبان چکی و تنها 3 درصد به زبان اسلواکی صحبت می کنند و 2 درصد از مردم علاوه بر زبان چکی به زبان های مادری نظیر آلمانی، رومی، مجارستانی و لهستانی نیز صحبت می کنند. در کل، حدود 12 میلیون نفر در دنیا به زبان چکی صحبت می کنند. چک زبانان و اسلواک زبانان به خوبی زبان یکدیگر را می فهمند. دلیل آسانی فهم این دو زبان به تاریخچه کشور چکسلواکی بر می گردد که تا قبل از 1993 میلادی که دو کشور چک و اسلواکی از هم جدا شدند مردمان چک و اسلواک زبان با هم پیوند داشتند.


مردم

مردم چک ملت و قومیتی عمدتا با خاستگاه اسلاوی غربی هستند. مردم کشور چک ترکیبی از اروپایی و هندی و همچنین اسلاوی هستند. این مردم در مرکز اروپا ساکن هستند. تمرکز و تجمع آنها نیز در کشور جمهوری چک است. در جمهوری چک بخش تقریبا وسیعی به نام ایالت زودت وجود دارد که اهالی آن آلمانی بوده اند و نزدیک به یک سوم از مردم این کشور را تشکیل می دهند و در تمام نواحی چک به خصوص اطراف مرز با آلمان ساکن هستند. زودت همچنین در دوره حکومت رایش سوم برای مدتی به آلمان الحاق شد. امروزه چک ها جزو اکثریت مردم این کشور هستند و 94 درصد جمعیت آن را تشکیل می دهند. 3 درصد جمعیت جمهوری چک را اسلواک ها و بقیه را لهستانی ها، آلمانی ها و مجارها تشکیل می دهند.


اقتصاد

کشور جمهوری چک از سال 2004 عضو اتحادیه اروپا شده است. این کشور صنعتی با درآمد اقتصادی بالا از استانداردهای بالای زندگی نیز بهره مند می باشد. جمهوری چک کم ترین میزان بیکاری را بین کشورهای اعضای اتحادیه اروپا دارد. به سبب وجود نیروی کار فوق العاده ماهر، این کشور به قدرت صنعتی کشورهای بلوک شرق سابق تبدیل شده است. جمهوری چک هم اکنون در حال گذر از نظام اقتصاد کمونیستی به سمت بازار آزاد و خصوصی سازی صنعت و کشاورزی است. کشاورزی در اقتصاد این کشور نقش مهمی ایفا می کند. عمده محصولات کشاورزی این کشور جو و چغندر قند می باشد. دامداری و جنگلداری نیز در این کشور متداول است. کارخانه ماشین سازی، صنعت تولید آبجو و الکل و کارخانه های تولید کریستال کمک بسیاری به اقتصاد پویای این جمهوری می کنند. صنعت گردشگری و طبیعت زیبای این کشور سالانه جمعیت بسیاری را میهمان خود می کند. پراگ پنجمین شهر پربازدید جهان بعد از پاریس، لندن، استانبول و رم است. استخراج آهن، فلزات غیرآهنى و کمیاب در سرزمین چک داراى قدمت و سابقه طولانى است و باعث رونق صنایع متالوژى و مهندسى در این خطه گردیده است. به سبب وجود معادن فراوان زغال سنگ، صنایع مدرن و جدید در این کشور رو به توسعه و رشد گذاشته است. حدود دو سوم منابع انرژى کشور را سوخت جامد تشکیل مى دهند. جمهورى چک بیشترین و بزرگترین معادن زغال سنگ قهوه اى جهان را دارا می باشد.

دولت جمهوری چک سخت در تلاش است که محیطی هر چه بهتر برای تجارت در این کشور فراهم نماید و این امر را از طریق لغو قوانین غیر ضروری و دست و پا گیر، تسهیل سیستم مالیاتی و همچنین پایه گذاری قوانین محتاطانه برای پرورش یک سیستم پایدار، مشخص و قابل پیش بینی در طولانی مدت به انجام می رساند.

صادرات برتر جمهوری چک شامل خودرو، قطعات خودرو، مواد خام، سوخت، مواد شیمیایی، تجهیزات رایانه، وسایل نقلیه، تجهیزات سیستم صوتی و پخش و قطعات ماشین های اداری می شود. واردات اصلی آن نیز شامل راکتورهای صنعتی، دیگ های بخار و آبگرم، ماشین آلات و دستگاه های برقی، وسایل نقلیه زمینی غیر ریلی و تراموا، سوخت، روغن و موم معدنی، محصولات پلاستیکی، مصنوعات چدنی، محصولات دارویی، دستگاه های اپتیک، عکاسی، سینماتوگرافی، آلومینیوم و محصولات آلومینیومی است.


آب و هوا

کشور جمهوری چک دارای آب و هوایی مرطوب و قاره ای است. این کشور در قسمت خشک اروپا قرار دارد و آب و هوای آن بسیار متاثر از ارتفاعات آن می باشد، زیرا از آنجا که این کشور محصور در خشکی است تاثیرات موثر بر یک دریا یا اقیانوس دارد. بنابراین شرایط آب و هوایی در ارتفاعات مختلف متفاوت می باشد. در مناطق مرتفع کشور چک آب و هوا خنک تر بوده و میزان بارش نیز بیشتر است. بهار در ماه مارس و مه وارد پراگ می شود. دمای هوا بخصوص در فصل بهار و در ماه مارس به طور متوسط 7 درجه سانتیگراد و در ماه مه تا 18 درجه سانتیگراد کاهش پیدا می کند. تابستان پراگ در ماه ژوئن آغاز و در ماه آگوست به پایان می رسد. میانگین درجه حرارت بالا بین 20 تا 23 درجه سانتیگراد است. پاییز در پراگ در ماه های سپتامبر، اکتبر و نوامبر آغاز می شود و دمای هوا به سرعت از 19 درجه سانتیگراد در ماه سپتامبر به طور متوسط به 7 درجه سانتیگراد در نوامبر کاهش می یابد. دسامبر، ژانویه و فوریه ماه های زمستانی پراگ هستند. دمای هوا در این زمان و در طول ماه ژانویه به پایین ترین درجه خود می رسد. درجه حرارت از 2 درجه سانتیگراد به 0 درجه سانتیگراد می رسد و درجه حرارت در ماه ژانویه به منفی 5 درجه سانتیگراد می رسد. بهترین زمان برای سفر به کشور جمهوری چک با توجه به آب و هوای آن، فصل های بهار و پاییز می باشد زیرا در این دو فصل هوا بسیار مطبوع و دلپذیر است.


گردشگری

صنعت گردشگری از جمله صنعت هایی است که برای هر کشور سود فراوانی به همراه خواهد داشت زیرا هر توریست با ورود به کشور سرمایه ای را به آن کشور وارد می نماید. از این رو اغلب کشورها از این صنعت استقبال می نمایند. جمهوری چک در صنعت توریسم در رتبه سی و هفتم جهان قرار دارد. در سال میلای گذشته 8 میلیون و 80 هزار گردشگر خارجی راهی جمهوری چک شدند تا رکورد جدیدی برای صنعت گردشگری این کشور به ثبت برسد. همانطور که گفته شد کشور جمهوری چک با قرار گیری در قلب اروپا و داشتن طبیعتی بسیار زیبا بعنوان عروس اروپا شناخته می شود. از این رو کشور چک می تواند مقصدی عالی برای گردش و تفریح باشد. همچنین این کشور دارای پارک های ملی بسیار عالی می باشد. جمهوری چک را رشته کوه های زیادی احاطه کرده اند که بخش زیادی از مرزهای این کشور را نیز تشکیل می دهند. شهرها، دهکده ها و چشمه های آب معدنی کشور جمهوری چک همواره باعث جذب گردشگر از تمام نقاط دنیا شده است. این کشور دارای 12 نقطه تاریخی مهم است که در یونسکو به ثبت رسیده اند. پراگ در شمال غربی کشور چک بر روی رودخانه ولتاوا بنا شده است و بواسطه زیبایی تاریخی مورد توجه بسیاری از گردشگران قرار دارد.

برخی از جاذبه های گردشگری کشور چک شامل قلعه پراگ، پل چارلز، تالار شهرداری پراگ، ساعت نجومی، پارک پترین، موزه کمونیسم، موزه ملی پراگ، میدان ونس سالز، مجموعه کلمنتینوم، کلیسای جامع سنت ویتوس، محله یهودی ها، دیوار لنون، جزیره کامپا و میدان تاریخی شهر پراگ می شود.


مذهب

هیچ دین رسمی در جمهوری چک وجود ندارد. مردم چک به طور تاریخی نسبت به مذهب بی اعتنا هستند. این کشور کم مذهب ترین مردم اروپا و جهان را دارد. اکثر مردم به وجود خدا اعتقاد ندارند. حدود 72 درصد از مردم چک خود را وابسته به هیچ گروه مذهبی نمی دانند. 46 درصد این افراد هیچ مذهب خاصی ندارند و 25 درصد نیز بی دین هستند. تنها 10.3 درصد از مردم این کشور مسیحی از شاخه کاتولیک رومی هستند و 9.4 درصد نیز باورهای دیگر را دنبال می کنند.


سیاست

در این کشور نخست وزیر رئیس دولت است و گروه کابینه و همینطور هیات وزیران زیر نظر نخست وزیر فعالیت می کنند. در این کشور دو مجلس فعال وجود دارد که مجلس ملی و مجلس سنا نامیده می شوند. نظام سیاسی جمهوری چک یک دموکراسی نیابتی پارلمانی است که نخست وزیر در آن رئیس کشور است و مجلس نمایندگان دارای 200 نفر عضو و مجلس سنا نیز دارای 81 نفر عضو هستند. دوره های ریاست جمهوری چک 5 ساله است و به طور کلی در نظام پارلمانی این کشور رئیس جمهور قدرت چندانی ندارد. رئیس جمهور در تشکیل کابینه دخالت دارد و حفاظت از قانون اساسی را نیز به عهده دارد. طبق قانون اساسی جمهوری چک معرفی نخست وزیر، انتصاب هیات مدیره بانک مرکزی، انتصاب قضات دادگاه قانون اساسی (با تایید مجلس سنا) و عفو زندانیان از دیگر اختیارات رئیس جمهور می باشند.


هزینه زندگی در جمهوری چک

هزینه زندگی در جمهوری چک از برخی از کشورهای اروپایی مقرون به صرفه تر است. هزینه های زندگی در پایتخت چک کمی گران تر از سایر شهرهاست. برخی از کالاهای مصرفی مانند وسایل الکترونیکی، لباس و بازی و سرگرمی در مقایسه با سایر کشورها کمی گران تر است. به طور متوسط هزینه زندگی در چک بین 750 تا 1200 یورو است که شامل قیمت مواد غذایی، مسکن، حمل و نقل و بیمه می شود، گرچه در نهایت هزینه زندگی هر شخص به سبک زندگی و میزان درآمد وی بستگی دارد.

برخی از هزینه های اساسی زندگی در جمهوری چک شامل موارد ذیل می شود:

 • هزینه اجاره آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر 500 یورو
 • هزینه اجاره آپارتمان یک خوابه در خارج شهر 399 یورو
 • هزینه اجاره آپارتمان سه خوابه در مرکز شهر 863 یورو
 • هزینه اجاره آپارتمان سه خوابه در خارج شهر 633 یورو
 • هزینه خرید هر متر مربع آپارتمان در مرکز شهر 3246 یورو
 • هزینه خرید هر متر مربع آپارتمان در خارج شهر 2245 یورو
 • هزینه خدمات شامل آب، برق، سرمایش، گرمایش و زباله برای آپارتمان 85 متری ماهانه 161 یورو
 • هزینه خوراک و مواد غذایی 155 یورو
 • هزینه حمل و نقل ماهانه 19 یورو
 • هزینه اینترنت 17 یورو
 • هزینه باشگاه ورزشی برای هر فرد بزرگسال ماهانه 25 یورو
 • هزینه تفریح و امور فرهنگی 45 یورو
 • هزینه مهد کودک برای روز کامل در موسسات خصوصی، ماهانه برای هرکودک 358 یورو
 • هزینه بیمه درمان بسته به میزان پوشش سالانه 240 تا 1400 یورو

مزایای کشور جمهوری چک

جمهوری چک یکی از قوی ترین اقتصادها در بین دیگر کشورهای جهان را دارد. موقعیت جغرافیایی بسیار عالی در قلب اروپا امتیاز ویژه ای برای این کشور محسوب می شود. همچنین شرایط اقتصادی، زیر ساخت های مناسب و گسترده کشور چک، بیمه درمانی سطح بالا، نرخ مناسب حقوق پرداختی و نرخ بیکاری پایین حدود 1.9 درصد در این کشور، از دلایل دیگر انتخاب این کشور برای مهاجرت است و موجب شده مورد توجه مهاجران باشد. این کشور همچنین از نظر اقتصادی و فرهنگی در سطح بالایی قرار دارد. سیستم سیاسی حاکم بر جمهوری چک دموکراتیک است و به عنوان یک کشور صلح جو در حل و فصل منازعات بین المللی شناخته می شود. از همین رو چک یکی از گزینه های جذاب برای کسانی که قصد مهاجرت و اخذ اقامت یک کشور پیشرفته را دارند به شمار می رود. پاسپورت کشور چک هشتمین پاسپورت قدرتمند در بین دیگر کشورهای دنیا است و با اخذ تابعیت و پاسپورت چک می توان به این مهم دست یافت. دستیابی به اقامت جمهوری چک از راه های کار، تحصیل، سرمایه گذاری و ثبت شرکت امکان پذیر است.

 

مزایای شهروندی و تابعیت جمهوری چک

 • سفر بدون ویزا و یا ویزای فرودگاهی به 183 کشور جهان
 • کسب هشتمین پاسپورت قدرتمند جهان
 • بهره مندی از تمامی حقوق شهروندی و حق رای
 • زندگی در کشوری زیبا و با ثبات اقتصادی
 • امکان راه اندازی تجارت آزاد در کشورهای اتحادیه اروپا
 • امکان افتتاح حساب در تمامی کشورهای حوزه شینگن
 • امکان کار و تحصیل در حوزه شینگن

مزایای اقامت دائم جمهوری چک

 • واجد شرایط اخذ شهروندی پس از 5 سال
 • زندگی در کشوری منحصر به فرد و امن
 • امکان کار در کلیه کشورهای اتحادیه اروپا
 • سفر به تمامی کشورهای عضو شینگن
 • امکان افتتاح حساب در تمامی کشورهای اتحادیه اروپا
 • امکان استفاده از برند اروپایی
 • حق زندگی در هر جای دیگر در اتحادیه اروپا
 • دسترسی به مزایای مراقبت های بهداشتی و آموزشی در سراسر اتحادیه اروپا

مزایای اقامت موقت جمهوری چک

 • واجد شرایط اخذ اقامت دائم پس از 3 سال
 • زندگی در کشوری زیبا و اروپایی
 • دسترسی به با کیفیت ترین خدمات درمان
 • امکان تحصیل در تمامی دانشگاه های کشور
 • سفر به کشورهای حوزه شینگن
 • بهره مندی از تمامی حقوق شهروندی به جز حق رای

 

ویزا پلاس با در اختیار داشتن برترین وکلا مفتخر است شما را در کلیه مراحل اخذ اقامت جمهوری چک یاری و همراهی نماید.

 • تحصیل در جمهوری چک

  تحصیل در جمهوری چک

  جمهوری چک یکی از زیباترین کشورها در اروپای شرقی است. جمهوری چک از سال 1993 استقلال یافت و قبلا به عنوان بخشی از چکسلواکی به حساب می آمد.

  ...
 • تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در چک

  تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در چک

  در عصر جدید، پزشکی و دندانپزشکی یکی از رشته های پر مخاطب و همچنین حساس و مورد توجه جوامع و دولت ها بوده است و اکثر دانشجویان به دنبال

  ...