مشاوره رایگان: 02122110460

بلغارستان

بلغارستان با نام رسمی جمهوری بلغارستان کشوری در جنوب شرقی اروپاست. کشور بلغارستان در تقاطع شرق و غرب اروپا واقع شده است و بسیاری از تمدن ‌ها و فرهنگ ‌های یونانی، رومی، رومیان اسلاوها و عثمانی ها را در اختیار دارد. بلغارستان در شمال با جمهوری رومانی و در غرب با صربستان و مقدونیه همجوار می ‌باشد و در جنوب با یونان و ترکیه مرز مشترک دارد. در شرق این جمهوری نیز دریای سیاه قرار دارد. دو رشته کوه مهم بلغارستان را فرا گرفته ‌است، یکی رشته کوه‌ های بالکان که شمال و مرکز این کشور را در بر گرفته و دیگری رشته‌کوه‌ های ردوپه که غرب و جنوب کشور را شامل می‌ شود. این کشور از نظر مساحت چهاردهمین کشور بزرگ در اروپا است. پایتخت این کشور شهر صوفیه است که یکی از قدیمی ترین پایتخت های اروپا محسوب می گردد. صوفیه در ناحیه کوهستانی و غرب کشور بلغارستان قرار دارد و به عنوان دوازدهمین شهر بزرگ اتحادیه اروپا شناخته شده است. از مهم‌ترین شهرهای بلغارستان می ‌توان به پلوودیو، وارنا، بورگاس، نسبار و روسه اشاره کرد. جمعیت این کشور طبق آخرین آمار حدود 7 میلیون نفر برآورد شده است. بلغارستان در سازمان ملل متحد، کنفرانس امنیت و همکاری اروپا، و شورای اروپا عضویت دارد و در سال 2007 میلادی به عضویت اصلی اتحادیه اروپا در آمد. واحد پول بلغارستان لوا است که با نماد лв و کد ایزوی BGN شناخته می ‌شود.


زبان

زبان رسمی بلغارستان، بلغاری است. زبان بلغاری یک زبان هندواروپایی و هموند شاخه جنوبی زبانهای اسلاوی می‌ باشد. بلغاری بخشی از پیوند زبانشناسی بالکان است. به جز بلغاری زبان های یونانی، مقدونی، رومانیایی، آلبانیایی و گویش تورلاکیایی که بخشی از زبان صربی است نیز عضو این پیوند می ‌باشند. این زبان در کشورهای بلغارستان، اوکراین، غرب صربستان، رومانی، مقدونیه، یونان و ترکیه گویشورانی دارد. همچنین به دلیل مهاجرت، مردم بلغاری زبان در سراسر جهان یافت ‌می ‌شوند. شمار گویشوران این زبان را تا 12 میلیون تقریب می ‌زنند. به دلیل اینکه در طی قرون گذشته بلغارستان بارها بین کشورها و فرمانروایی های مختلف دست به دست شده، از هر کدام بخشی از فرهنگ و زبان آنها نیز وارد بلغارستان شده به طوری که امروزه در زبان بلغاری هزاران واژه ترکی، فارسی، روسی، یونانی و غیره پیدا می شود.


مردم

اغلب اقوام این کشور را سفید پوستان تشکیل می ‌دهند. 84 درصد جمعیت بلغارستان را بلغارها و 10 درصد را ترک ‌ها و کولی ‌ها تشکیل می‌دهند. بسیاری از دانشمندان ریشه بلغارها را از قبایل ترک ‌زبان آسیای میانه (احتمالا به همراه رگه های ایرانی) می ‌دانند. همچنین گروه ‌هایی از روس ‌ها، رومانی ‌ها، ارمنی‌ ها، یونانی‌ ها و سایر اقلیت ‌های کوچک نیز در این کشور به سر می‌ برند. ترک های بلغاری بزرگترین اقلیت قومی در بلغارستان هستند. آنها بیشتر در شمال شرق و جنوب کشور متمرکزند. در کشور بلغارستان امروزی پیدایش قوم بلغار به قرون وسطی بر می‌گردد. بلغارها اقوامی ترکیب شده از مردم ترک ‌تبارها و اورال آلتایی تبار یا سکایی، سرمتی هستند.


اقتصاد

بخش مهمی از اقتصاد کشور بلغارستان وابسته به کشاورزی است. این کشور به طور کلی کشاورزی محور است و صنعت در آن جایگاه کمتری دارد. این موضوع به دلیل وجود خاک های حاصلخیز در این کشور است که توانسته اقتصاد را به دست بگیرد. تولید در تعاونی های بزرگ مکانیزه متمرکز است. فراورده ‌های عمده شامل غلات، گندم، ذرت، جو، میوه و تنباکو است. تولیدات کشاورزی اساس صنایع غذایی و شراب ‌سازی و تنباکو را تشکیل می ‌دهد. وام های بلوک شرق در توسعه صنایع از جمله مهندسی و کودسازی و شیمیایی نقش داشته ‌است. تولیدات صنعتی در این کشور شامل برق و گاز و آب بوده و همینطور ماشین آلات از دیگر تولیدات صنعتی محسوب می شود که توانسته در ردیف محصولات صادراتی نیز قرار بگیرد. بلغارستان یکی از بهترین کشورهایی است که توانسته رشد اقتصادی خوبی در زمینه گردشگری داشته باشد. درآمد حاصل از بازار آزاد اقتصادی بلغارستان بالاتر از متوسط است که در آن بخش خصوصی بیش از 70 درصد تولید ناخالص داخلی را در دست دارد. بلغارستان از یک کشور با محوریت کشاورزی با جمعیت عمدتا روستایی در سال های دور، به یک کشور اقتصادی صنعتی با تخصیص بودجه برای تحقیقات علمی و تکنولوژیکی تبدیل شده است. اقتصاد بلغارستان به طور کلی در سال های اخیر به میزان 1.7 درصد نسبت به سال های قبل رشد داشته است.

مهم ترین صادرات بلغارستان اسانس گل رز است. همچنین شراب نیز از دیگر اقلام مهم صادراتی بلغارستان است. بلغارستان چهارمین صادرکننده شراب در جهان است. پوشاک، کفش، آهن و فولاد، ماشین آلات و تجهیزات و سوخت نیز از دیگر صادرات بلغارستان می ‌باشد. واردات عمده بلغارستان سنگ معدن مس، نفت خام، داروهای بسته بندی شده، اتومبیل و پالایش نفت است.


آب و هوا

کشور بلغارستان کشوری چهار فصل است. آب و هوا در بلغارستان با توجه به ارتفاع، متفاوت است. شمال کشور تابستان های گرم و زمستان های سرد می باشد در حالی که جنوب شرقی از آب و هوای مدیترانه ای و معتدل برخوردار است. بیشتر اقلیم بلغارستان دارای آب و هوای سرد کوهستانی است و نواحی ساحلی دریای سیاه نیز آب و هوای معتدل مرطوب دارد. بلغارستان به پنج منطقه آب و هوایی شامل منطقه قاره ای، منطقه انتقالی، منطقه قاره ای-مدیترانه ای، منطقه دریای سیاه و منطقه آلپ تقسیم شده است. کوه ها و دره های بلغاری به عنوان مانع یا کانال برای توده های هوا عمل می کنند، لذا این عوامل باعث ایجاد تضاد شدید در آب و هوای بلغارستان در فاصله های نسبتا کوتاه شده است. کوه های بالکان موثرترین مانع برای نفوذ توده های هوای سرد از شمال و توده های گرم از جنوب است و این اثر در تمامی قسمت های بلغارستان قابل احساس می باشد به طوری که شمال این کشور یک درجه از مناطق جنوبی سردتر بوده و 192 میلی متر بیشتر از این بخش ها بارندگی دریافت می کند. بهترین زمان سفر به بلغارستان از ماه می، تقریبا نیمه اردیبهشت، تا ماه آگوست، حدودا اوایل شهریور، است.


گردشگری

امکانات مناسب در کنار دریای سیاه در تابستان و جاذبه‌ های قابل توجه برای ورزشکاران، به ویژه علاقمندان به اسکی در زمستان از جمله عوامل موثر در افزایش درصد گردشگران بین ‌المللی بلغارستان به شمار می ‌رود. جاذبه های گردشگری طبیعی و تاریخی بلغارستان، در میان گردشگران محبوبیت زیادی پیدا کرده است. بلغارستان کشوری جذاب و زیبا با سواحل و چشم اندازی دلپذیر و انواع تفریحات آبی مانند شنا و غواصی و موج سواری، تفریحات کوهستانی از جمله اسکی و گردشگری روستایی است که سالانه گردشگران زیادی را به خود جذب می کند. آمارهای ارائه شده از سوی سازمان گردشگری بلغارستان نشانگر آن است که در 9 ماه نخست سال گذشته حدود 7.3 میلیون گردشگر که بیشتر آنها متعلق به کشورهای آلمان، انگلیس، روسیه، صربستان و مونته ‌نگرو، یونان و مقدونیه است بلغارستان را کشور هدف برای گردشگری انتخاب کرده ‌اند. بلغارستان در 9 ماه نخست سال گذشته میلادی افزون بر 1 میلیارد و 557 میلیون دلار از گردشگری درآمد داشته که نسبت به مدت مشابه سال قبل 45.5 درصد رشد داشته است. گسترش گردشگری در این کشور باعث رونق کسب و کارهای وابسته به این صنعت شده است. دولت بلغارستان خصوصا در فصول پر بازدید، اقدام به برگزاری تورها و برنامه های شاد تفریحی برای گردشگران کرده است که این امر سبب رضایت گردشگران و ایجاد مشاغل مرتبط شده است.

منطقه تفریحی آلبنا، منطقه آمباسادور، سواحل گلدن سندز وارنا، باشگاه تعطیلات ریوی یرا، بلوار ویتوشا، پارک آزادی، کلیسای مدور ژرژ مقدس، شهر تاریخی نسبار، آب گرم معدنی، کاخ سابق سلطنتی، میدان شاهزاده الکساندر باتنبرگ، پارک بورسوا گاردینا، شهر قدیمی بالچیک، پارک کوهی ویتوشا و پارک باغ دریایی تنها بخشی از جاذبه های گردشگری بلغارستان هستند.


مذهب

جمهوری بلغارستان رسما کشوری سکولار است اما در قانون اساسی آن مسیحیت ارتدوکس به عنوان دین سنتی کشور ذکر شده ‌است. 70 درصد مردم بلغارستان آیین ارتدوکس دارند و 30 درصد بقیه نیز دارای آئین‌ های دیگر هستند. گفتنی است که گسترش اسلام در بلغارستان ریشه در تصرف این کشور توسط امپراتوری عثمانی دارد. در حال حاضر مسلمانان بلغارستان را ترک ‌ها، پوماک ‌ها، تاتارها، کولی‌ ها و قزلباش ‌ها تشکیل می‌ دهند. با این وجود ترک‌ ها بزرگ ‌ترین گروه مسلمان بلغارستان هستند. بیش از 10 تا 12 درصد از جمعیت بلغارستان را مسلمانان تشکیل می ‌دهند. بیشتر مسلمانان این کشور مذهب حنفی دارند، شماری شیعه، بکتاشی و علوی هستند که در شهرهای رازگرد، توتارکان و سیلون زندگی می ‌کنند. آزادی مذهب در بلغارستان وجود دارد و افراد می توانند به راحتی دین خود را انتخاب کنند. حدود 10 درصد مردم این کشور دین خاصی ندارند و پیرو آیین خاصی نیستند.


سیاست

نظام حکومتی در کشور بلغارستان جمهوری اعلام شده است و قوه مقننه در این کشور یک پارلمان بوده که دوره های نمایندگی 4 ساله را تشکیل می دهد. قانون اساسی در این کشور در سال 1991 تدوین شده است و به طور کلی کشور بلغارستان دارای 28 استان و یک ناحیه شهری است. ناحیه شهری در این کشور زیر نظر یک شورای انتخابی اداره می شود. این کشور در سال 1878 استقلال یافته و روز ملی این کشور سوم مارس اعلام شده است. در این کشور رئیس جمهور رهبر است و با رای مردم به مدت 5 سال انتخاب می شود. رئیس‌جمهور در بلغارستان رئیس نیروهای مسلح هم هست. رئیس جمهور برای خود یک معاون انتخاب می کند که در غیاب او می تواند به امورات کشور رسیدگی کند. قراردادهای امضا شده دولت می بایست ابتدا به تایید مجلس ملی این کشور برسد. قدرت در کشور بلغارستان به سه بخش قوه مقننه، قضاییه و مجریه تقسیم شده است. مجلس این کشور 240 نماینده دارد که با رای مستقیم مردم انتخاب می ‌شوند. دوره نمایندگی آنها 4 سال است.


هزینه زندگی در بلغارستان

به نسبت دیگر کشورهای اروپایی هزینه زندگی در بلغارستان بسیار مناسب است. به طور کلی بخش اعظمی از هزینه های زندگی در بلغارستان مربوط به اجاره بهای مسکن خواهد بود، البته سبک زندگی افراد، میزان درآمد و تعداد نفرات خانواده نیز بسیار تعین کننده می باشد. مسلما هزینه های زندگی در بلغارستان در پایتخت و شهرهای توریستی بیشتر از شهرهای دیگر است. به طور متوسط هزینه زندگی در بلغارستان 600 تا 1000 یورو به ازای هر نفر می باشد.

برخی از هزینه های اساسی زندگی در بلغارستان شامل موارد زیر می باشد:

 • هزینه اجاره آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر 277 یورو
 • هزینه اجاره آپارتمان یک خوابه در خارج شهر 210 یورو
 • هزینه اجاره آپارتمان سه خوابه در مرکز شهر 481 یورو
 • هزینه اجاره آپارتمان سه خوابه در خارج شهر 360 یورو
 • قیمت خرید آپارتمان به ازای هر متر مربع در مرکز شهر 1186 یورو
 • قیمت خرید آپارتمان به ازای هر متر مربع در حومه شهر 775 یورو
 • هزینه خدمات شامل آب، برق، سرمایش، گرمایش و زباله برای آپارتمان 85 متری ماهانه 93.5 یورو
 • هزینه خوراک و مواد غذایی ماهانه بین 85 تا 150 یورو
 • هزینه حمل و نقل ماهانه 25.5 یورو
 • هزینه پوشاک ماهانه حدود 100 تا 200 یورو
 • هزینه اینترنت ماهانه 10 یورو
 • هزینه باشگاه ورزشی برای هر بزرگسال ماهانه 22 یورو
 • هزینه تفریح و امور فرهنگی ماهانه حدود 50 تا 80 یورو
 • هزینه مهد کودک برای روز کامل در موسسات خصوصی ماهانه برای هر کودک 296 یورو

مزایای کشور بلغارستان

بلغارستان به عنوان یک مقصد فوق العاده زیبا و متمایز توصیف می شود. این کشور با داشتن زیباترین کوه ها، سواحل طلایی، روستاهای سرسبز و غذاهای سنتی به یکی از قطب های گردشگری در شرق اروپا تبدیل گردیده است. کشف جاذبه های با شکوه بلغارستان و برخی از بزرگترین شهرهای آن نه تنها یک تجربه فراموش نشدنی، بلکه یک تجربه خارق العاده است. یکی از برترین مزایای کشور بلغارستان درصد پایین مالیات در این کشور قلمداد می شود. این کشور از مزایای دیگری چون نظام بهداشت و درمان دارای کیفیت عالی و دسترسی به بازار اتحادیه اروپا برخوردار است. تحصیل در بلغارستان با کیفیت بالایی ارائه می شود و از تنوع بالایی نیز برخوردار است. از این رو تحصیل در کشور بلغارستان مورد توجه بسیاری از متقاضیان قرار گرفته است. کشور بلغارستان یکی از ارزانترین کشورهای اروپایی می باشد. هزینه های تحصیل و زندگی در کشور بلغارستان به نسبت بسیاری از کشورهای اروپایی دیگر پایین تر است. دستیابی به اقامت بلغارستان از طریق روش های کار، تحصیل، سرمایه گذاری و ثبت شرکت در بلغارستان امکان پذیر است.

 

مزایای شهروندی و تابعیت بلغارستان

 • کسب پاسپورت کشور بلغارستان
 • سفر بدون ویزا به 109 کشور و 39 کشور با ویزای فرودگاهی
 • امکان سفر، کار و زندگی در کل کشورهای اتحادیه اروپا
 • بهره مندی از تمامی حقوق شهروندی به جز حق رای
 • حق زندگی، کار و تحصیل در کشورهای اروپایی
 • امکان راه اندازی تجارت آزاد در کلیه کشورهای اتحادیه اروپا
 • امکان افتتاح حساب در بلغارستان و تمامی کشورهای اروپا

مزایای اقامت دائم بلغارستان

 • امکان سفر به کشورهای عضو اتحادیه اروپا بدون نیاز به دریافت ویزا
 • افتتاح حساب آسان در بانک ‌های اروپایی و سراسر دنیا
 • امکان اخذ تابعیت پس از 5 سال
 • امکان ثبت شرکت در کشورهای اروپایی
 • دسترسی به اجازه کار در اتحادیه اروپا
 • بهره مندی از مزایای تحصیلات رایگان در سطح اتحادیه اروپا
 • امکانات رفاهی، درمانی و بهداشتی رایگان در سطح اروپا

مزایای اقامت موقت بلغارستان

 • کسب اقامت دائم پس از 5 سال
 • امکان اخذ تابعیت بلغارستان بعد از جمعا 10 سال
 • عدم نیاز به داشتن مهارت زبانی جهت اخذ اقامت یا تابعیت
 • زندگی در کشوری زیبا و در حال توسعه
 • دسترسی به خدمات درمانی با کیفیت
 • امکان تحصیل در تمامی دانشگاه های کشور

 

ویزا پلاس با در اختیار داشتن برترین وکلا مفتخر است شما را در کلیه مراحل اخذ اقامت بلغارستان یاری و همراهی نماید.

 • ثبت شرکت در بلغارستان

  ثبت شرکت در اسلوونی

  کشور بلغارستان، در جنوب شرقی اروپا واقع شده است. این کشور با کشورهای یونان، جمهوری مقدونیه، رومانی، صربستان و ترکیه هم مرز می باشد. این

  ...
 • ویزای سرمایه گذاری بلغارستان

  ویزای سرمایه گذاری مجارستان

  بلغارستان بخشی از شبه جزیره شرقی بالکان است. این کشور عضو اتحادیه اروپا، EEA، سازمان ملل متحد، ناتو، سازمان تجارت جهانی، سازمان امنیت و

  ...
 • خرید ملک در بلغارستان

  خرید ملک در اسلواکی

  کشور بلغارستان در جنوب شرقی اروپا واقع شده و یکی از جوانترین کشورهای عضو اتحادیه اروپا است. بلغارستان دارای یک فرهنگ غنی و متنوع، آب و

  ...
 • تمکن مالی بلغارستان

  تمکن مالی بلغارستان

  تمکن مالی بلغارستان یکی از روش هایی است که می تواند منجر به دریافت اقامت بلغارستان شود. کشور بلغارستان از اعضای اتحادیه اروپا محسوب می

  ...
 • تحصیل در بلغارستان

  تحصیل در بلغارستان

  کشور بلغارستان، کشوری در جنوب شرقی اروپا و یکی از اعضای اتحادیه اروپا می باشد که همه ساله افراد بسیاری از سراسر جهان به این کشور زیبا جهت

  ...