مشاوره رایگان: 02122110460
تحصیل در روسیه

روسیه به دنبال آن است تا نظام آموزش عالی خود را بین المللی سازد و بر توسعه دانشگاه ها و افزایش حمایت از متقاضیان بین المللی سرمایه گذاری می کند. روسیه کشوری فرهیخته است که بیش از نیمی از شهروندان آن دارای مدرک دانشگاهی هستند. روس ها پیشینه آموزشی غنی دارند و دانشگاه های آنها شرایط تحصیلی و اقامتی راحتی برای دانشجویان فراهم می کنند و به دانشجویان در سازگاری با کشور روسیه کمک می کنند. دانشگاه های روسیه به آموزش انواع مختلفی از تخصص ها در کلیه زمینه ها می پردازند و اغلب در جایگاه دانشگاه های برتر قرار دارند. در طول دهه گذشته تحصیلات عالی در روسیه پیشرفت قابل ملاحظه ای داشته است و در سال های اخیر بیش از 390 میلیارد روبل معادل حدود 6.7 میلیارد دلار برای ارتقای امکانات و تجهیزات فنی در دانشگاه های روسیه و ارتقای سطح اساتید هزینه شده است. تحصیل در روسیه به زبان های روسی، فرانسه و انگلیسی امکان پذیر است. اکثر دوره ها در دانشگاه های روسیه به زبان روسی تدریس می شوند. بنابراین اگر شما قصد تحصیل در روسیه دارید به احتمال زیاد باید ابتدا به زبان روسی مسلط شوید.

اخذ ویزای تحصیلی روسیه

به طور کلی کشور روسیه از سطح علمی بالایی برخوردار است و جزو کشورهای پیشرفته جهان محسوب می شود. در آمارهای اخیر رنکینگ دانشگاه های جهان، دانشگاه های روسیه در رتبه های بالایی قرار گرفته اند که این امر نشان از بالا بودن سطح علمی و اعتبار این دانشگاه ها در سطح جهانی است. دانشجویان بین المللی جهت تحصیل در این کشور ملزم به اخذ ویزای تحصیلی روسیه هستند. به محض اینکه امکان تحصیل دانشجو در یکی از دانشگاه های روسیه فراهم شود اداره بین الملل دانشگاه برای دانشجو درخواست ویزای دانشجویی روسیه را خواهد کرد. این روند بین سه تا پنج هفته طول می کشد. برای دانشجویانی که قصد تحصیل در روسیه را دارند ابتدا یک ویزای دانشجویی به مدت 90 روز صادر می شود. پس از اتمام این دوره دانشجو می بایست درخواست تمدید ویزای تحصیلی را به بخش محلی اداره امور مربوط به مهاجرت ارائه دهد. در این صورت یک ویزای یک ساله برای متقاضی صادر می شود. دانشجو باید هر سال و تا زمان پایان تحصیلات ویزای تحصیلی خود را تمدید نماید.

اخذ پذیرش تحصیلی روسیه

به طور کلی دانشگاه های روسیه به دو بخش خصوصی و دولتی تقسیم می شوند. دانشگاه های دولتی روسیه اعتبار بسیار بالاتری نسبت به دانشگاه های خصوص دارند. اخذ پذیرش تحصیلی روسیه از دانشگاه های خصوصی به مراتب آسان تر از دانشگاه های دولتی می باشد. روسیه دارای 896 دانشگاه است که از این تعداد 530 دانشگاه جز مراکز دولتی هستند. تعداد 97 دانشگاه از دانشگاه های روسیه در لیست برترین دانشگاه های جهان قرار دارند. از آن جایی که رنکینگ دانشگاه های روسیه از اعتبار بسیار خوبی برخوردار است، مدرک تحصیلی بسیاری از این دانشگاه ها در ایران و حتی در سایر کشورها مانند کشورهای اروپایی معتبر است. حدود 130 دانشگاه روسیه مورد تایید وزارت علوم ایران می باشند. چنانچه فارغ التحصیل دانشگاه های مورد تایید ایران قصد بازگشت به کشور را داشته باشد مشکلی از نظر معادل سازی مدرک خود نخواهد داشت. البته فارغ التحصیلان ممکن است طبق مصوبه های وزارت علوم برای معادل سازی مدرک، مجبور به گذراندن چند واحد محدود در دانشگاه های داخل شوند که این دوره وابسته به رشته و مدرک تحصیلی آنها شامل یک یا چند ترم می شود.

تحصیل در روسیه

خدمات ویزا پلاس در خصوص اعزام دانشجو به روسیه

شما می توانید جهت پذیرش تحصیلی روسیه و اخذ ویزا با شرکت ویزا پلاس تماس بگیرید و درباره روند درخواست از کارشناسان ما راهنمایی بگیرید. کارشناسان این مجموعه می توانند به شما در انتخاب بهترین دانشگاه های روسیه و تمامی مراحل اخذ پذیرش تحصیلی کمک نمایند. ویزا پلاس علاوه بر ارائه مشاوره، مدارک شما را بررسی می نماید و ویزای تحصیلی را برای اعزام دانشجو به کشور روسیه دریافت می نماید. ویزا پلاس با داشتن کادری مجرب و سالها تجربه در زمینه اخذ ویزای تحصیلی روسیه، آماده پاسخگویی به کلیه سوالات شماست. برای این منظور می توانید از طریق شماره های مندرج در پایین سایت با ما تماس بگیرید.

روسیه

روسیه بزرگترین کشور جهان است به طوری که 9 ناحیه زمانی دارد. این کشور در اوراسیا یعنی آسیای شمالی و اروپای شرقی قرار گرفته است و به دو بخش اروپایی و آسیایی تقسیم شده است. این کشور با اقیانوس آرام شمالی و اقیانوس منجمد شمالی و نیز با دریای خزر، دریای سیاه و دریای بالتیک مرز آبی دارد. روسیه با 14 کشور آسیایی و اروپایی مرز زمینی و با کشورهای پیرامون دریای برینگ، دریای ژاپن، دریای خزر، دریای سیاه، و دریای بالتیک مرز آبی دارد. پایتخت این کشور شهر مسکو است و از شهرهای معروف آن می توان به سنت پترزبورگ، نووسیبیرسک و یکاترینبورگ اشاره کرد. واحد پول روسیه روبل است و زبان رسمی مردم این کشور روسی است و مردم در این کشور اغلب مسیحی هستند. اقتصاد روسیه یک اقتصاد ترکیبی پر درآمد است که برخی بخش های آن در مالکیت راهبردی دولت قرار دارد. در صورت وجود هر گونه ابهام و یا برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه شرایط ثبت شرکت در روسیه با مشاورین ویزاپلاس در ارتباط باشید.

 

زندگی و کار در روسیه

روسیه کشوری بزرگ و پیشرفته محسوب می شود که زندگی در آن می تواند برخورداری از زندگی با سطح کیفی بالایی را در اختیار متقاضیان قرار دهد. برخورداری از زندگی با کیفیت و امنیت سطح بالا به عنوان یکی از مهم ترین مزایای کشور روسیه شناخته می شود. شهروندان می توانند از خدمات پزشکی که توسط مراکز بهداشتی و درمانی ارائه می شود استفاده کرده و خدمات درمانی سطح بالایی را تجربه کنند.

در واقع کار با ویزای دانشجویی در روسیه ممنوع است. در صورتی که دانشجویان بتوانند مجوز بگیرند، پس از موافقت دانشگاه و مسئولین پلیس مهاجرت می توانند به صورت پاره وقت به مدت 10 الی 20 ساعت در هفته مشغول به کار شوند. باید توجه داشته باشید که در کشور روسیه به هیچ وجه اجازه کار بدون مجوز را نخواهید داشت. چنانچه پلیس مهاجرت روسیه متوجه شود که دانشجویی بدون مجوز مشغول به کار است جریمه های سنگینی برای دانشگاه و دانشجو در نظر می گیرد. دانشجو برای همیشه از دانشگاه اخراج شده و موظف به پرداخت جریمه می شود. دانشجویان پس از فارغ التحصیلی تنها 18 ماه فرصت دارند تا با اخذ مجوز کار و عقد قرارداد با کارفرما، اقامت خود را از اقامت تحصیلی به اقامت کاری تبدیل کنند.

 

سیستم آموزشی روسیه

در سال 2003 روسیه عضو فرایند بولونیا شد و متعهد گردید تا نظام خود را با نظام اکثر کشورهای اروپایی هماهنگ کند. سیستم آموزشی روسیه در جدیدترین رتبه بندی جهانی نظام های آموزشی (QS) رتبه 26 جهان را کسب نموده است. نظام آموزشی روسیه شامل دوره کارشناسی، دوره تخصص، دوره کارشناسی ارشد، دوره تحصیلات تکمیلی و کارآموزی بالینی می شود. دوره کارشناسی 4 ساله است و به آموزش عمومی پایه می پردازد. بر خلاف مقطع تحصیلی لیسانس در روسیه، دوره تخصص به کارهای عملی در صنعت بر اساس رشته انتخاب شده تمرکز می کند. این دوره حداقل 5 سال طول می کشد. تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در روسیه 2 سال زمان خواهد برد. دوره تحصیلات تکمیلی همان دوره دکتری است. تحصیل تمام وقت در این مقطع حداقل 3 سال طول می کشد و تحصیل پاره وقت حداقل 4 سال طول می کشد. به فارغ التحصیلان مدرک تحصیلات تکمیلی پژوهشگر یا پژوهشگر دکتری اعطا می شود.

مدت تحصیل دوره کارشناسی رشته پرستاری 4 سال است. طول دوره های تخصصی در رشته های دندانپزشکی، داروسازی و روانشناسی بالینی 5 تا 6 سال است. در دروه های رزیدنت پزشکی دانشجو می تواند در طی 2 تا 4 سال دوره های تخصصی گوارش، ارتودنسی یا اطفال را بگذراند. دوره کارشناسی ارشد پزشکی 3 سال طول می کشد که طی آن دانشجو می تواند در تخصص خاص خود دانش خود را ارتقا دهد یا به مطالعه در زمینه های مرتبط بپرازد. دانشجویان می توانند برای پذیرش ترم سپتامبر از اول ژانویه تا اول ماه جولای اقدام نمایند و در بعضی موارد می توانند برای ورود در ماه نوامبر تا آخر آگوست نیز متقاضی شوند.

دسته بندی مراکز آموزش عالی در سیستم آموزشی روسیه

به طور کلی مراکز آموزش عالی روسیه به چهار نوع دانشگاه، آکادمی، کالج و انستیتو تقسیم بندی می شوند:

 • دانشگاه:
  دانشگاه ها مراکزی هستند که دارای چند دانشکده هستند و رشته های متنوعی را ارائه می دهند. البته دانشگاه ها نیز ممکن است به ارائه گروه خاصی از رشته ها بپردازند. مثلا دانشگاه های علوم پزشکی، دانشگاه های فنی، دانشگاه های علوم انسانی یا دانشگاه چاپ و انتشارات به ارائه رشته هایی در حوزه های مربوط به تخصصشان می پردازند. دانشگاه ها بزرگترین مراکز آموزشی در روسیه هستند.
 • آکادمی:
  مراکز بعدی آکادمی ها هستند که در بخشی از آموزش به تربیت دانشجو و امور پژوهشی می پردازند. در هیات علمی این دسته از مراکز لازم است حداقل پنج نفر با مدارک تحصیلی آکادمیک عضو باشند. معمولا سطح علمی آکادمی ها در بالاترین سطح نسبت به سایر مراکز آموزشی قرار دارد. از مهم ترین آکادمی های روسیه می توان به آکادمی پزشکی مسکو، آکادمی کشاورزی مسکو، آکادمی صنایع شیمی و آکادمی دریا اشاره کرد.
 • کالج:
  از سال 1989 موسسات آموزشی بنام کالج در روسیه بوجود آمدند. کالج ها می توانند مستقل از موسسات آموزشی یا بخش های تشکیل دهنده دانشگاه، آکادمی یا موسسه باشند. آنها برنامه های آموزشی تحصیلات تکمیلی غیر دانشگاهی را با نوع پیشرفته و همچنین برنامه های دو ساله ای که منجر به صدور دیپلم متوسط می شوند ارائه می دهند. در حال حاضر 679 کالج در کشور روسیه وجود دارد.
 • انستیتو:
  انستیتوها مراکزی هستند که به ارائه رشته های خاص می پردازند. از انستیتوهای معروف روسیه می توان به انستیتو هواشناسی، انستیتو هوافضا، انستیتو معدن و انستیتو صنایع ماهی اشاره کرد.

 

رشته های برتر تحصیلی در روسیه

دانشجویان با تحصیل در روسیه می توانند در تمامی حوزه‎ های دانشگاهی به دانش عمیق و بنیادی دست پیدا کنند، اما روسیه به دانشکده های علمی قوی خود در حوزه های فیزیک، ریاضیات و علوم طبیعی مشهور است. مهندسی هوافضا، خلبانی، مهندسی هواپیما، مهندسی موشک، آویونیک، مدیریت فرودگاه، مدیریت پرواز، پزشکی عمومی، اطفال، دندانپزشکی، داروسازی، بهداشت عمومی، پرستاری، مهندسی نفت و گاز، بیوتکنولوژی، زیست پزشکی، مهندسی زیست پزشکی، مهندسی معدن، زمین شناسی، نفت، حفاری، زمین سنجی، برنامه ریزی، معماری، مدیریت زمین، حسابرسی، بانکداری و امور مالی، روابط اقتصادی بین المللی، هتلداری، طراحی لباس و جواهرات و مدیریت گردشگری از جمله رشته های برتر تحصیلی در روسیه می باشند.

دانشگاه های برتر روسیه

برخی از دانشگاه های برتر روسیه به شرح ذیل می باشد:

 • دانشگاه دولتی لومونوسوف در رتبه اول کشور و در رنکینگ جهانی 84 جای دارد.
 • دانشگاه نووسیبیرسک در رتبه دوم کشور و در رنکینگ 231 دنیا قرار دارد.
 • دانشگاه دولتی سنت پترزبورگ در رتبه سوم کشور و در رنکینگ جهانی 234 جای گرفته است.
 • دانشگاه دولتی تومسک رنکینگ 268 جهان را کسب کرده است.
 • دانشگاه فنی باومان در رنکینگ جهانی 284 قرار گرفته است.
 • موسسه فیزیک و فناوری مسکو در رنکینگ جهانی 302 جای دارد.
 • مدرسه عالی اقتصاد روسیه رنکینگ 322 دنیا را به خود اختصاص داده است.
 • دانشگاه ملی تحقیقات هسته ای در رنکینگ جهانی 329 جای گرفته است.
 • دانشگاه فدرال اورال در رنکینگ 364 دنیا قرار دارد.
 • دانشگاه روابط بین الملل مسکو رنکینگ جهانی 366 را کسب نموده است.

 

پذیرش ویزای تحصیلی روسیه

در آموزش عالی روسیه اساس بر این است که هر شخصی در هر سنی می تواند از خدمات آموزش عالی این کشور استفاده کند. بنابراین شرایط سنی تحصیل در روسیه وضع نشده است و هیچ محدودیت سنی برای ورود به دانشگاه های این کشور وجود ندارد. متقاضیان می توانند در هر سنی برای تحصیل در رشته های مورد علاقه خود در دانشگاه های روسیه اقدام کنند. شرط معدل برای تحصیل در روسیه برای بسیاری از دانشگاه های این کشور وجود ندارد. بعضی از دانشگاه های روسیه شرط معدل 14 یا 17 دارند. تحصیل در مقطع کارشناسی روسیه بدون مدرک زبان یکی از امتیازات مهم تحصیل در این کشور است که دانشجویان در تمامی رشته ها بدون مدرک زبان می توانند مشغول به تحصیل شوند اما می بایست به یکی از دو زبان انگلیسی و روسی تسلط کامل داشته باشند. هر چند بیشتر دانشگاه های روسیه یک دوره یک ساله آموزش زبان روسی، معروف به پادفک، را برای دانشجویان بین المللی ارائه می دهند که به دانشجویان کمک می کند سریعا به استاندارد مورد نیاز برسند. ارائه مدارک زبان به عنوان بخشی از درخواست پذیرش می تواند یک امتیاز مثبت برای متقاضی در پی داشته باشد. ارائه مدرک تحصیلی و ریز نمرات دوره تحصیلی قبل که باید به زبان روسی ترجمه شده باشد جهت پذیرش ویزای تحصیلی روسیه الزامی است.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در روسیه به هر دو زبان روسی و انگلیسی امکان پذیر است و دانشجویان با داشتن مدرک آیلتس با نمره 6 به بالا قادر به تحصیل در دوره کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی می باشند. کشور روسیه به واسطه امکانات موجود در خود فرصت های تحقیقاتی بی حد و حصری را برای دانشجویان دکتری فراهم می کند. متقاضیان تحصیل در دوره دکتری در روسیه ملزم به داشتن رزومه علمی پژوهشی قوی، جلب نظر یک استاد راهنما، داشتن مدارک معتبر کارشناسی و کارشناسی ارشد و نمره زبان آیلتس 6.5 به بالا هستند. ارائه دو مدرک پزشکی نیز از ملزومات می باشد که یکی از آنها گواهی سلامت پزشکی می باشد و دیگری گواهی عدم ابتلا به بیماری ایدز خواهد بود. متقاضی می بایست دلیل انتخاب رشته تحصیلی و دانشگاه مد نظر و همچنین برنامه خود را جهت ترک کشور و اخذ ویزای تحصیلی روسیه را طی یک انگیزه نامه همراه با سایر مدارک مورد نیاز ارائه دهد.

 

هزینه تحصیل در روسیه

هزینه تحصیل در دانشگاه های روسیه به رشته تحصیلی و رنکینگ دانشگاه بستگی دارد. هزینه تحصیل در دوره کارشناسی در دانشگاه های دولتی تقریبا 220,000 تا 240,000 روبل معادل حدود 3388 تا 3690 دلار در هر سال است. این رقم در دانشگاه های خصوصی حداقل 121,000 و حداکثر 770,000 روبل معادل 1860 تا 11,846 دلار در سال است. شهریه کارشناسی ارشد حدود 2000 دلار در سال در دانشگاه های دولتی هزینه دارد اما می تواند در دانشگاه های خصوصی به 20,000 دلار نیز برسد. شهریه پزشکی روسیه بین 5000 تا 7000 دلار در سال است. شهریه دندانپزشکی روسیه نیز بین 5000 تا 9000 دلار در سال و شهریه رشته های فنی مهندسی، علوم تجربی و انسانی بین 2500 تا 4000 دلار در سال است. همچنین شهریه دوره پادفک بین 2500 تا 5000 دلار خواهد بود.

هزینه زندگی در روسیه

در مقایسه با دیگر کشورها هزینه زندگی در روسیه بسیار ارزانتر است. هزینه زندگی در دو شهر مسکو و سنت پترزبورگ بالاتر از دیگر شهرهای روسیه است. باید به این نکته توجه داشت که هزینه های زندگی رابطه مستقیمی با سبک زندگی فرد و میزان درآمد وی دارد و البته هزینه زندگی در شهرهای بزرگ معمولا بیشتر است. دانشجویان بین المللی در روسیه می توانند با ارائه کارت دانشجویی از مزایا و تخفیفاتی که برای آنها در نظر گرفته شده است استفاده کنند. علاوه بر تخفیف در حمل و نقل عمومی، بازدید از اماکن عمومی مانند موزه ها و جاذبه های توریستی روسیه با ارائه کارت دانشجویی شامل تخفیف زیادی خواهد شد. فروشگاه های مختلف روسیه، بویژه فروشگاه های پوشاک و کفش در دوره های مشخصی تخفیفاتی ویژه دانشجویان ارائه می دهند که با ارائه کارت دانشجویی می توان از آنها استفاده کرد. ارائه کلیه خدمات اورژانسی پزشکی برای دانشجویان در روسیه رایگان است. متوسط هزینه زندگی در روسیه برای هر دانشجو بین 300 تا 700 دلار در ماه است.

برخی جزئیات هزینه های زندگی دانشجویی در روسیه شامل موارد ذیل می باشد:

 • هزینه خوابگاه دانشجویی دولتی بسته به شهر محل تحصیل ماهانه حدود 20 تا 100 دلار
 • هزینه خوابگاه خصوصی بسته به شهر محل تحصیل بین 200 تا 300 دلار
 • هزینه اجاره آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر 496 دلار
 • هزینه اجاره آپارتمان یک خوابه در حومه شهر 335 دلار
 • هزینه خدمات شامل آب، سرمایش، گرمایش و زباله برای آپارتمان 85 متری ماهانه 50 دلار
 • هزینه خوراک و مواد غذایی ماهانه بین 100 تا 150 دلار
 • هزینه باشگاه ورزشی برای هر بزرگسال 33 دلار
 • هزینه تفریح و امور فرهنگی ماهانه 50 دلار
 • هزینه حمل و نقل ماهانه حدود 16 دلار

 

 

نوشتن دیدگاه

 

مطالب این صفحه صرفا جهت اطلاع رسانی است. ویزاپلاس هیچ اقدامی در این خصوص ندارد.