مشاوره رایگان: 02122110460
تحصیل در بلغارستان

کشور بلغارستان، کشوری در جنوب شرقی اروپا و یکی از اعضای اتحادیه اروپا می باشد که همه ساله افراد بسیاری از سراسر جهان به این کشور زیبا جهت زندگی و ادامه تحصیل سفر می کنند. تحصیل در کشور بلغارستان با کیفیت بالایی ارائه می شود و متقاضیان زیادی دارد. امنیت بالا برای زندگی در کشور بلغارستان به همراه سیستم آموزشی پیشرفته و هزینه های تحصیلی مقرون به صرفه در این کشور از جمله دلایل انتخاب این کشور برای تحصیل توسط متقاضیان است. کشور بلغارستان از جمله کشورهای اروپایی می باشد که تحصیل در آن با کیفیت بسیار بالایی ارائه می شود و از تنوع بالایی نیز برخوردار است. از این رو تحصیل در بلغارستان مورد توجه بسیاری از متقاضیان قرار گرفته است. همچنین شرایط پذیرش دانشجو در دانشگاه های بلغارستان بسیار راحت تر از سایر دانشگاه های اتحادیه اروپا است. تحصیل در دانشگاه های بلغارستان بجز با زبان رسمی بلغاری، بسته به رشته و دانشگاه، به زبان های انگلیسی، فرانسوی یا آلمانی نیز امکان پذیر است. طی سال های اخیر دانشگاه های کشور بلغارستان با بانک های محلی بلغارستان همکاری هایی برای اعطای وام های دانشجویی به دانشجویان دارند.

اخذ ویزای تحصیلی بلغارستان

حدود 51 دانشگاه در بلغارستان وجود دارد که تمامی آنها مدرک بین المللی به دانشجویان اعطا می کنند. در واقع همه دانشگاه های این کشور برنامه های تحصیلی معتبری برای افراد در نظر می گیرند. شهروندان ایالت متحده و اروپا نیازی به اخذ ویزا جهت تحصیل در بلغارستان ندارند. اگر متقاضی از یک کشور غیر اروپایی باشد، ملزم به اخذ ویزای تحصیلی بلغارستان خواهد بود. متقاضیان جهت تحصیل در بلغارستان ویزای نوع D یکساله دریافت می کنند و جهت ادامه تحصیل باید آن را تمدید نمایند. لازم به ذکر است که با این ویزا فرد نمی تواند خانواده خود را به عنوان همراه به کشور بلغارستان ببرد. تنها شهروندان بلغاری می توانند جهت الحاق خانواده شان درخواست کنند. دانشگاه های بلغارستان در تمامی حوزه های علمی شناخته شده هستند.

اخذ پذیرش تحصیلی بلغارستان

دانشگاه های بلغارستان از نظر علمی از رتبه های بالایی برخوردارند. مدارک ارائه شده از دانشگاه های بلغارستان مورد قبول بسیاری از دانشگاه های مطرح در بیشتر کشورهای دنیا می باشند. دانشگاه های این کشور به دو بخش خصوصی و دولتی تقسیم می شوند. طیف وسیعی از دانشگاه های کشور بلغارستان را دانشگاه های دولتی تشکیل می دهند. از برترین دانشگاه دولتی بلغارستان می توان به دانشگاه صوفیا اشاره کرد که تنها مرکز آموزشی در رتبه بندی جهانی است. در حال حاضر یک چهارم دانشگاه های بلغارستان را دانشگاه های خصوصی تشکیل می دهند. اخذ پذیرش تحصیلی بلغارستان از کلیه دانشگاه های این کشور میسر است. تنها تعدادی از دانشگاه های بلغارستان مورد تایید وزارت آموزش ایران هستند. دانشجویانی که قصد بازگشت به ایران دارند بهتر است در دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم تحصیل کنند تا در زمان برگشت مشکلی از لحاظ معادل سازی مدرک خود نداشته باشند.

تحصیل در بلغارستان

خدمات ویزا پلاس در خصوص اعزام دانشجو به بلغارستان

شما می توانید جهت پذیرش تحصیلی بلغارستان و اخذ ویزا با شرکت ویزا پلاس تماس بگیرید و درباره روند درخواست از کارشناسان ما راهنمایی بگیرید. کارشناسان این مجموعه می ‌توانند به شما در انتخاب بهترین دانشگاه‌ های بلغارستان و تمامی مراحل اخذ پذیرش تحصیلی کمک نمایند. ویزا پلاس علاوه بر ارائه مشاوره، مدارک شما را بررسی می نماید و ویزای تحصیلی را برای اعزام دانشجو به کشور بلغارستان دریافت می نماید. ویزا پلاس با داشتن کادری مجرب و سالها تجربه در زمینه اخذ ویزای تحصیلی بلغارستان، آماده پاسخگویی به کلیه سوالات شماست. برای این منظور می توانید از طریق شماره های مندرج در پایین سایت با ما تماس بگیرید.

بلغارستان

بلغارستان یکی از زیباترین و متنوع ترین مقاصد واقع در تقاطع اروپاست و با پنج کشور احاطه شده است. بلغارستان از شمال با رومانی، از غرب با مقدونیه و صربستان، از شرق با دریای سیاه و از جنوب با یونان و ترکیه هم مرز است. این کشور در بخش اصلی شبه جزیره بالکان قرار گرفته است و تبدیل به سرزمینی چند فرهنگی شده است. پایتخت کشور بلغارستان صوفیه است و در جنوب شرقی اروپا واقع شده است. صوفیه یکی از قدیمی ترین پایتخت ‌های اروپا می ‌باشد. پلودیو، وارنا، بورگاس، روسه و استارا زاگورا از شهرهای مهم بلغارستان هستند. جمعیت این کشور بالغ بر 7 میلیون نفر است. زبان رسمی این کشور بلغاری است و واحد پول آن لوا با واحد جزء استونیکی می باشد. جمهوری بلغارستان رسما کشوری سکولار است اما در قانون اساسی آن مسیحیت ارتدوکس به عنوان دین سنتی کشور ذکر شده ‌است. شمال کشور تابستان های گرم و زمستان های سرد دارد، در حالی که جنوب شرق از آب و هوای مدیترانه ‌ای برخوردار است. بیشتر اقلیم بلغارستان دارای آب و هوای سرد و کوهستانی است و نواحی ساحلی دریای سیاه نیز آب و هوایی معتدل و مرطوب دارد. 

در صورت وجود هر گونه ابهام و یا برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه شرایط ثبت شرکت در بلغارستان با مشاورین ویزاپلاس تماس بگیرید.

زندگی و کار در بلغارستان

زندگی در بلغارستان با توجه به اقتصاد رو به رشد آن در وضعیت خوبی قرار دارد. این کشور از مزایایی چون نظام بهداشت و درمان با کیفیت عالی، نرخ مالیات پایین، و دسترسی به بازار اتحادیه اروپا برخوردار است. هزینه زندگی پایین در این کشور سبب سطح رفاه مطلوب شده است.

دانشجویان بین المللی در بلغارستان اجازه کار دانشجویی بصورت نیمه وقت دارند تا بتوانند هزینه های زندگی در بلغارستان را تامین نمایند. دانشجویان در مقطع لیسانس 10 ساعت در هفته، دانشجویان در مقطع فوق لیسانس 20 ساعت در هفته و در مقطع دکتری 30 ساعت در هفته اجازه کار دانشجویی دارند. دانشجویان کشورهای عضو اتحادیه اروپا، بجز کرواسی که برای کار کردن نیاز به اجازه کار دارند، هیچ محدودیتی در کار حین تحصیل ندارند.

به طور کلی ویزای تحصیلی بلغارستان برای دانشجویان خارجی یک ساله است که فرد در هنگام تحصیل نیز باید سالی یکبار آن را تمدید نماید. مجوز اقامت دائمی را تنها زمانی می توان اخذ کرد که فرد در کشور بلغارستان مشغول به کار باشد. پس از فراغت از تحصیل و در صورت عقد قرارداد با کارفا، ویزای تحصیل متقاضی به ویزای کاری تبدیل خواهد شد.

 

سیستم آموزشی بلغارستان

سیستم آموزشی بلغارستان از فرآیند بولونیا تبعیت می کند. فرآیند بولونیا، سیستم هماهنگ در کشورهای اتحادیه اروپا می باشد. دانشگاه ها و موسسات آموزشی عالی بلغارستان در سه سطح کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری دانشجو می پذیرند. مدت زمان دوره کارشناسی برای تحصیل در بلغارستان 3 تا 4 سال می باشد. طول مدت دوره پزشکی 6 ساله و داروسازی 5 ساله می باشد. اخذ مدرک کارشناسی ارشد یک یا دو سال زمان می برد. تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد با توجه به رشته در 2 تا 5 ترم ارائه می شود. دوره های تمام وقت و بدون نظارت مقطع دکتری 3 ساله و دوره های پاره وقت 4 ساله هستند. تحصیلات دکتری می تواند تمام وقت، پاره وقت و از راه دور و غیر حضوری باشد. هر دانشگاه یا کالج در بلغارستان حداقل یکبار در سال پذیرش دارد. یک سال تحصیلی به مدت 30 هفته طول خواهد کشید. مهلت درخواست به دانشگاه های بلغارستان معمولا تا 30 سپتامبر و در واقع قبل از شروع دوره ها خواهد بود. البته لازم به ذکر است که مهلت این درخواست از دانشگاهی به دانشگاه دیگر متفاوت خواهد بود. تحصیل در دانشگاه های بلغارستان به دو ترم پاییز و بهار تقسیم می گردنند.

دسته بندی مراکز آموزش عالی در سیستم آموزشی بلغارستان

آموزش عالی در این کشور توسط دو سطح ملی و نهادی مدیریت می شود. منظور از مدیریت ملی نظارت پارلمان، کابینه و آموزش و پرورش بر دانشگاه های این کشور می باشد. پارلمان بلغارستان مسئول ایجاد، تغییر و تعطیلی مدارس دولتی و خصوصی است. همچنین این اداره سالانه یارانه هایی را به دانشگاه های بلغارستان اختصاص می دهد. آموزش عالی در بلغارستان به سه دسته کالج ها، دانشکده های تخصصی و دانشگاه ها تقسیم می شود. 37 مرکز آموزش عالی دولتی شامل 25 دانشگاه، 11 مدرسه عالی و 1 کالج خود مختار و 14 مرکز آموزش عالی خصوصی شامل 5 دانشگاه، 2 مدرسه عالی و 7 کالج خودگردان در بلغارستان مشغول به فعالیت هستند.

 • دانشگاه: دانشگاه یک مرکز آموزش عالی است که آموزش در طیف گسترده ای از موضوعات در زمینه های حرفه ای ارائه می دهد. این آموزش حداقل در سه بخش از چهار شاخه اصلی علوم شامل علوم انسانی، علوم طبیعی، علوم اجتماعی و علوم فنی ارائه می شود. دانشگاه ها مقاطع لیسانس، کارشناسی ارشد و دکتری را در شاخه های اصلی علوم مربوطه ارائه می دهند. دانشگاه ها پتانسیل علمی و هنری فراوانی دارند و از طریق فعالیت های خود به توسعه شاخه های اصلی علم و فرهنگ کمک می کنند. یک مدرسه عالی دوره های دانشگاهی را در یک یا دو شاخه اصلی علوم یا فرهنگ ارائه می دهد. دانشگاه های بلغارستان به دو بخش دولتی یا خصوصی تقسیم می شوند.
 • کالج: اولین مدرک تحصیل در موسسات آموزش عالی بلغارستان مدرک کالج است که پس از سه سال تحصیل به فارغ التحصیلان اعطا می گردد و با دوره کارشناسی چهار ساله، کارشناسی ارشد دو ساله و دکترای تخصصی سه یا چهار ساله دنبال می شود. کالج ها پس از صلاحیت فارغ التحصیلان، مدرک کارشناسی حرفه ای ارائه می دهند. کالج ها باید دارای دانشکده تمام وقت باشند که حداقل نیمی از تدریس کلاس و تمرین های عملی را در هر تخصص برگزار کنند. یک کالج همچنین می تواند در ساختار دانشگاه یا یک دبیرستان تخصصی تاسیس شود که برای مناطق یا رشته های تخصصی تنظیم شده اند.
 • دانشکده تخصصی: یک دانشکده تخصصی تحقیقات علمی یا فعالیت های هنری و خلاقانه انجام می دهد. دانشکده های تخصصی دوره های آموزش را در یکی از زمینه های اصلی علوم، هنر، فرهنگ جسمی و علوم نظامی ارائه می دهند. این دانشکده ها باید در مناطق خاصی که در آنها آموزش متخصصان الویت دارد تاسیس شوند. این مدارس عالی ممکن است برای کسب مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد و مدرک تحصیلی و آکادمی دکتری نیز آموزش هایی ارائه دهند.

 

رشته های برتر تحصیلی در بلغارستان

تمامی رشته های تحصیلی در بلغارستان کیفیت قابل قبولی دارند. رشته های پرطرفدار در مقطع کارشناسی ارشد شامل فلسفه، مدیریت دولتی، روانشناسی عمومی، روانشناسی سازمانی و مدیریت میان فرهنگی، مدیریت آموزش، مهندسی هوافضا، فیزیک هسته ای و ذرات، شیمی پلیمر می شود. اتوماسیون صنعتی و کنترل رباتیک، فناوری های صنعتی پیشرفته هوش مصنوعی، مهندسی الکترونیک، مهندسی ارتباطات و فناوری اطلاعات در حمل و نقل، مهندسی صنایع، علوم کامپیوتر و مهندسی، ریاضیات و علوم کامپیوتر، مهندسی هوانوردی، مدیریت بین المللی مهمانداری، مدیریت تجارت بین الملل، سیستم های اطلاعات کسب و کار، کسب و کار و مدیریت، مدیریت بین المللی گردشگری، هتلداری و هنر آشپزی، مهندسی خودرو، معماری دریایی و فناوری دریایی، اتوماسیون، فناوری اطلاعات و کنترل، مهندسی عمران و معماری از دیگر رشته های برتر تحصیلی در بلغارستان هستند.

دانشگاه های برتر بلغارستان

برخی از دانشگاه های برتر بلغارستان به شرح ذیل می باشد:

 • دانشگاه سنت کلیمنت اوریدسکی صوفیه در رتبه اول کشوری و در رنکینگ جهانی 843 قرار دارد.
 • دانشگاه پلوودیو در رتبه دوم کشور و در رنکینگ جهانی 2528 جای دارد.
 • دانشگاه علوم پزشکی صوفیه در رتبه سوم کشور و در رنکینگ 2919 دنیا قرار گرفته است.
 • دانشگاه تکنولوژی صوفیه رنکینگ جهانی 2944 را کسب کرده است.
 • دانشگاه نیو بلغارستان در رنکینگ 3050 دنیا جای گرفته است.
 • دانشگاه صنعتی و متالوژی صوفیه رنکینگ جهانی 3333 را به خود اختصاص داده است.
 • دانشگاه علوم پزشکی پاراسکو وارنا رنکینگ جهانی 3444 را بدست آورده است.
 • دانشگاه تراکیا استارا زاگورا در رنکینگ 3632 دنیا قرار دارد.
 • دانشگاه راس آنجل کانچ در رنکینگ جهانی 3781 قرار گرفته است.
 • دانشگاه عمران و زمین شناسی رنکینگ 4205 را کسب کرده است.

 

پذیرش ویزای تحصیلی بلغارستان

شرایط پذیرش برای هر یک از دانشگاه ها متفاوت است و در بیشتر موارد احتیاجی به شرکت در آزمون ورودی و کنکور نیست. تحصیل دانشجویان خارجی باید رسما در وزارت علوم و آموزش بلغارستان تایید و ثبت شود. جهت تحصیل در مقطع کارشناسی، داشتن مدرک دیپلم و ریز نمرات الزامی است. اگر مدرک متقاضی توسط یکی از موسسات آموزشی خارج از کشور صادر شده باشد می بایست آن را در کشور بلغارستان معادل سازی و معتبر ساخت و سندی که نشان دهد تحصیلات عالی وی مورد قبول کشور بلغارستان است ارائه کرد. تمامی مدارک باید معتبر بوده، ترجمه شده باشند و به تایید سفارت و یا کنسولگری بلغارستان در محل زندگی فرد متقاضی رسیده باشد. ارائه گواهی سلامت و تمکن مالی از دیگر الزامات پذیرش ویزای تحصیلی بلغارستان می باشند. بیشتر دروس به زبان بلغاری تدریس می شوند، اما برخی از رشته ها به زبان های دیگری مانند انگلیسی، فرانسوی و آلمانی نیز ارائه می گردند. در هر صورت باید مدرکی که نشانگر مهارت شما در زبان مورد نظرتان است به دانشگاه ارائه دهید. دانشجویان برای تحصیل در مقطع لیسانس باید نمره زبان B2 معادل آیلتس 5 را داشته باشند. برخی از دانشگاه ها شرکت در آزمون های ورودی جهت سنجش مهارت زبان بلغاری یا انگلیسی که بستگی به دوره های انتخابی دارد را از متقاضی می خواهند. حتی اگر قرار باشد زبان انگلیسی برای تحصیل انتخاب شود، متقاضی باید بتواند به حداقل امتیاز در آزمون زبان بلغاری دست یابد. در صورت عدم موفقیت در آزمون، داوطلب قادر به ثبت نام یک ساله در دوره های مقدماتی زبان انگلیسی یا بلغاری خواهد بود.

جهت تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در بلغارستان نیاز به داشتن رزومه تحصیلی خوب است. رزومه تحصیلی متقاضی باید به صورتی باشد که نشان دهد صلاحیت لازم برای تحصیل در این مقطع را دارد. متقاضی نیاز به ارائه مدرک دوره کارشناسی خود دارد و بهتر است معدل وی بالای 15 باشد. ارائه ریز نمرات خوب نیز لازم است. در صورتی که دانشجو متقاضی تحصیل به زبان بلغاری باشد، باید مدرک زبان مرتبط ارائه دهد و چنانچه زبان تحصیل انگلیسی باشد، مدرک آیلتس 6 مورد نیاز خواهد بود.

جهت تحصیل در مقطع دکتری، فرد نیازمند آن است که یک استاد را به عنوان سوپروایزر متقاعد کند تا وی را برای این مقطع بپذیرد. علاوه بر این، مدرک آیلتس 7 نیز جزو الزامات می باشد. متقاضیان ورود به مقطع دکتری باید رزومه علمی خوبی داشته باشند. برای ورود به دکتری آزمونی برگزار می شود که ساده و مروری بر دروس دوره کارشناسی ارشد است. این آزمون سطح داوطلبان را مشخص می نماید و یک گزینه بسیار عالی جهت پذیرش محسوب می شود.

 

هزینه تحصیل در بلغارستان

دانشجویان بین المللی در بلغارستان، باید شهریه بالاتری نسبت به دانشجویان بومی و دانشجویان اتحادیه اروپا بپردازند. هزینه تحصیل در دانشگاه های بلغارستان با توجه به رشته تحصیلی و دانشگاه متفاوت است، اما به طور تقریبی می توان گفت هزینه تحصیل در بلغارستان در سال حدودا 2500 تا 8000 یورو می باشد که البته این هزینه در هر سال متغیر است. البته هزینه تحصیل به زبان بلغاری بسیار ارزان تر از تحصیل به زبان انگلیسی می باشد و دوره های آموزشی زبان بلغاری برای دانشجویان بین المللی حدود 1500 تا 4000 یورو در سال است. هزینه تحصیل در کلیه رشته های زیر مجموعه پزشکی بین 5000 تا 8000 است.

دانشجویان در حال تحصیل در بلغارستان، بخصوص دانشجویان رشته پزشکی، می توانند برای کمک هزینه تحصیلی از بانک های محلی بلغارستان وام های دانشجویی دریافت کنند. دانشجویان در کلیه مقاطع تحصیلی می توانند درخواست وام بدهند، البته دانشجویانی موفق به دریافت وام دانشجویی می شوند که متقاضی تحصیل تمام وقت باشند، صلاحیت آموزشی کافی را داشته باشند و نمرات تحصیلی بالایی نیز داشته باشند. دانشجویانی که موفق به اخذ وام دانشجویی می شوند پول وام در آغاز هر ترم تحصیلی به طور مستقیم از سوی بانک مربوطه به حساب دانشگاه آنها واریز می گردد. از مزایای وام دانشجویی در بلغارستان این است که دانشجویان 12 تا 24 ماه پس از فارغ التحصیلی می بایست اقساط وام را طی یک دوره 5 تا 7 ساله پرداخت کنند که تعداد اقساط و مبلغ هر قسط از سوی بانک تعیین می شود.

هزینه زندگی در بلغارستان

هزینه های زندگی در بلغارستان بسیار کم و پایین است. در حقیقت بلغارستان نه تنها در محدوده اروپا، بلکه در کل دنیا یکی از ارزان ترین کشور ها محسوب می گردد. یکی از دلایل اصلی جذب دانشجویان بین المللی در کشور بلغارستان هزینه زندگی پایین در مواردی نظیر اقامت، مبلغ شهریه دانشجویی، حمل و نقل عمومی و خوراک می باشد. این در حالی است که هزینه زندگی در بلغارستان از شهری به شهر دیگر متفاوت خواهد بود. مسلما هزینه زندگی در پایتخت و شهرهای بزرگ بیشتر است. در کل یک دانشجو حدود 300 تا 500 دلار در ماه نیاز خواهد داشت. دانشجویان با ارائه کارت دانشجویی از امتیاز خوبی در زمینه حمل و نقل شهری برخوردار خواهند شد. دانشجویان می توانند با کارت دانشجویی خود یک وعده غذایی رایگان در ماه در رستوران های طرف قرارداد صرف کنند. استفاده از کارت دانشجویی در کشور بلغارستان به طور کلی در زمینه خدمات بهداشتی و درمانی، تفریحات و مراکز فرهنگی تخفیفات بسیاری دارد.

برخی جزئیات هزینه های زندگی دانشجویی در بلغارستان شامل موارد ذیل می باشد:

 • هزینه خوابگاه دانشجویی با توجه به شهر تحصیل ماهانه بین 35 تا 70 یورو
 • هزینه خانه شریکی دانشجویی ماهانه حدود 150 یورو
 • هزینه اجاره آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر 277 یورو
 • هزینه اجاره آپارتمان یک خوابه در خارج شهر 210 یورو
 • هزینه خدمات شامل آب، برق، سرمایش، گرمایش و زباله برای آپارتمان 85 متری ماهانه 93.5 یورو
 • هزینه خوراک و مواد غذایی ماهانه بین 85 تا 150 یورو
 • هزینه حمل و نقل ماهانه 25.5 یورو
 • هزینه پوشاک ماهانه حدود 100 تا 200 یورو
 • هزینه اینترنت ماهانه 10 یورو
 • هزینه باشگاه ورزشی برای هر بزرگسال ماهانه 22 یورو
 • هزینه تفریح و امور فرهنگی ماهانه حدود 50 تا 80 یورو
 • هزینه خرید کتاب و وسایل آموزشی با توجه به رشته تحصیلی ماهانه بین 30 تا 80 یورو

 

 

نوشتن دیدگاه

 

مطالب این صفحه صرفا جهت اطلاع رسانی است. ویزاپلاس هیچ اقدامی در این خصوص ندارد.